bugün

arkadaşlar öncelikle antikçağ ve arkeoloji ile ilgilenen yazarlardan yorum bekliyorum .

şimdi gelelim maddelerimize ;

tabletin en sağındaki kişi (bkz: hammurabi) kendini rab ilan eden .

kendisi babilde bir çok yasa koymuş ve kendini ilah ilan etmiş ülkesinden yahudileri sürmüş ve halkı bölerek sınıflandırmış bir diktatör (firavunun kutsal kitaplarda anlatılan bir çok özelliği tutmakta )

hammurabinin önünde masa ver üstündede güneş diski ve hammurabinin üstünde ise ay , güneş ve yıldız sembolleri var paganik semboller antik dönem insanların yıldız , ay ve güneşe tapmaları .

tabletteki senaryo yine çok araştırdım kutsal kitaplar ve kuranda geçen musa ve sihirbazlar olayını anlattığını düşünüyorum .

üstte ise sihirbazlar muhtemelen görünmez iplikler ile masayı hareket ettiriyorlar yada yılan saldırıyormuş gibi iplerle hareket ettirmekteler tabletin üstünde görülmekte . sihirbazların en önemli özelliği yaptıkları numaraların sahte ve göz boyayarak yapmalarıdır .

musa masayı tutuyor ve elinde asa net bir şekilde görünmekte .

arkasında kutsal kitaplarda ve kuranda adı geçen musanın kendisi gibi peygamber olan kardeşi harun ( ellere dikkat duamı ediyorlar ben mi yanlış görüyorum ? )

harunun arkasındaki firavun iman eden karısı asiye olabilir oda elleri açık ve dua ediyor gibi .

edit : tablet hakkında bilgisi olan yada arkeoloji hakkında ilgisi olan yazarlardan yorum beklemekteyim .
görsel