bugün

(bkz: beyaz zambaklar ülkesinde) herkesin okuması gereken, ufku açan bir kitap. finlandiya’nın nasıl küllerinden doğduğunu, kendinden “en iyi eğitim sistemine sahip ülke” diye söz edilen şu aşamaya gelene dek ne tür sıkıntılarla baş ettiğini konu ediniyor. ufku açan bir kitap, okunmalı.
uçsuz bucaksız ormanların, sokaklarında kedi-köpek yerine geyiklerin gezdiği, göller diyarı. finlandiya'nın yerlileri uzaktan türklerin akrabası olur aynı zamanda.
sarışın, beyaz tenli, çekik mavi gözlü güzel insanlar diyarı.
Ha gittim, ha gidiyorum derken ciddi ciddi gittigim ulke. Cok garip sanki vize vermeyecekler gibiydi, vizeyi de verdiler. Simdi de nerde kalacagim, nereyi gezecegimin stresi sardi. Stresten yerimde duramiyorum. Ustune bir de hava soguk, ne gotursem telasi var. Iki gun icinde kafayi yemezsem benden iyisi yok!
fin dilinde suomi olarak adlandırılır.
eğitim sistemi pek bi süperdir.ayrıcana laponya isimli bir başka diyarın kapıları gene oradadır.
the land of thousand lakes diye anilan ülke.fincede kendilerini suomi olarak adlandirirlar, bizim kullandiğimiz "finlandiya" kelimesi ise isveç dilinden gelir.zira finlandiya 1700'lü yillara kadar isveç kralliginin egemenliğinde kalmıştır.1900'lü yillara kadar da rus egemenliği altinda yaşadıktan sonra bolşevik ihtilaliyle bagimsizliklarini kazanmışlardir.öte yandan kadın cumhurbaşkanına sahip ender ülkelerdendir. (bkz: Tarja halonen) (bkz: kadinlarin yönetime gelmesi)
internetin, su ve elektrik gibi bir vatandaşlık hakkı olduğu ülke.
orada yaşayanların aşırı şanslı olduğunu düşündüğüm ülkedir. zira orda yaz gelmediği için insanlar sinan akçıl,demet akalın,serdar ortaç dinlemek zorunda kalmıyorlar.

(bkz: bilin istedim)
Ama bunu kaldıramam.

görsel
basın özgürlügünde 2014 yılı için 1. seçilmiş ülke.
http://www.firatnews.com/...inci-turkiye-149-uncu.htm
metal muzik piyasasına nightwish , him , amorphis , stratovarius , to die for, sentenced , children of bodom, moonsorrow , finntroll , sinergy , lordi , kalmah , skepticism , eternal tears of sorrow, for my pain gibi grupları armagan etmiş müzisyen yetiştiren bir ülke.
vakti zamanında yarı çatlak, sevimli bir akraba tarafından soyumuzun dayandığı iddaa edilen memleket. sonra düşündüm taşındım, araştırdım. neden olmasın lan ? sonuçta diller arası bir akrabalık var. ama beni ikna eden esas kanıt bu değildi;
ikna olmamı sağlayan şey avrupa'da taharet musluğuna en yakın göt temizleme aletini kullanıyor olmalarıdır. bizim kullandığımızdan biraz daha kullanışsız olsa da, hatta daha çok duş telefonuna benzesede taharet musluğudur arkadaşlar bu. açın gözlerinizi ve tarihinize sahip çıkın. şimdi anlıyorum ben neden bu kadar beyaz tenli olduğumu olm. ayrıca burdan atalarımın kız torunlarına sesleniyorum; minä rakastan sinua !!!
türklerin sahiplenmekten vazgeçmedikleri bir ülkedir.

çok şey okudum kendileriyle ilgili pek çok dilde. türklerle aynı soydan geldikleri bıdısı hiçbir yerde yazmıyor, yazmaz da. ha orta asya'dan gelmeleri, macarlarla sevişmeleri falan türk olduklarını gösteriyorsa bizim bi' abi geçen ay estonla evlendi. estonum ben zaten, orta asya'dan birlikte geldik biz trenle.
apocalyptica'nın finlandiyalı olması sebebiyle saygım her geçen gün daha da artmaktadır.