bugün

bazen bu kuzeylilerin işi mi yok diye sorguluyorum. neyse bizim işimiz gücümüz #TecavüzMeşrulaştırılamaz
http://sanatkaravani.com/...a-tum-dersler-kaldirildi/
Yaşasın özgürlük!
Yaşasın beyaz zambaklar ülkesi Finlandiya!
Finlilerin iyi mi bilmiyorum ama bizimki acayip kötü.
dünyada en iyi egitim sistemine sahip olmalarina ragmen sürekli reformlar yapmaya devam eden ülkenin dersleri komple kaldirmasi durumudur.

hatta dersleri kaldirmakla kalmayip; her 45 dakikalik ders sonunda bir de tenefüs zamanini 15 dakikaya cikartmislardir. Ögrencilere haftalik ödevlerini yaparken en fazla 3 saati gecirmeyecek sürede ödev verilmesi. bos zamanlarini kendileri icin degerlendirmeleri.

cocuklar okula gittiklerinde diledikleri bir konuyu islerken; o konu icerisinde tarihsel bilgi edinirken ayni zamanda matematiksel islemler de yapabilecekler.
örnegin;
bir cafe isletmeciligi oyunu oynarken; ingilizce konusma ve para alis verisini de ingilizce olarak yapmak.
ikinci dünya savasini islerken; tarihi ögrenirken matematiksel analizler ile birlikte bilim ile ilgili buluslari da konuya dahil etmek.

siniftaki ögrenci sayisi azaltilarak sadece ögretmenin degil ayni zamanda ögrencinin de direk olarak ders icerisinde aktif olmasi saglanacak. bir konu üzerinde durulurken ögrenciler ögretmen ile birlikte tartisarak konuya cözüm getirmek icin calisacaklar. yani grup olarak calisma ile ögretmen ve ögrenci iliskileri daha da peklestirilecek.

biz hala ezber sisteminden sadece ögretmenin ve müfredatin dogrusunun pesinden devam edelim.
finlandiya'da bilinçli ve okumaya hevesli öğrencilerin olduğunun göstergesidir. bizde böyle bir sistem olsa çocukların canına minnet. keza öğretmenlerin de. zaten bizimkiler okula laylaylom yapmaya, birbirleriyle çıkmaya, kavga etmeye gidiyorlar. bir de bu tabletler, oyunlar, internetler yayıldı çocuklar artık hiç ders çalışmıyor.
Dahiyane bir sistemdir.
Eğitim ve öğretimin zulüm haline gelmesine neden olan, öğrenciyi, okuldan, dersten soğutan, sıkıcı ve ezberci bir anlayış güderek, katılımı en aza indirgeyen, muz cumhuriyetlerine has özellikteki eğitim sisteminin içler acısı hali ortadadır.

12 yıl, ingilizce dersi görüp, havaryu tudey seviyesinde kalmak , vehametin en önemli delilidir.
bizim köy ilkokullarından araklanmış olması muhtemeldir.

bütün sınıflar ve öğretmen tek odada toplanır. ne ders bellidir, ne de süresi. teneffüs de öğretmenin kafasına göre.
Siz gerçekten hayatının temeline türbanı koyup, kendine göt kılı olmayı layık gören bir topluma aynı sistem getirilse alışmadık götte don duracağını mı zannediyorsunuz?
güncel Önemli Başlıklar