bugün

--alıntı--
ekonomik kriz ise , 2002'deki ekonomik kriz gibi makro ekonomik dengeleri ( yani işsizlik , milli gelir vesaire ) etkileyecek düzeyde olan krizdir.
--alıntı--

şimdi önce bu konularda ahkâm verebilmek için makro ne demek mikro ne demek onu öğrenelim. çünkü başlık olarak tanım verilmiş, ve tanım biraz uyduruk ve yalan yanlış bilgiye dayanıyor. makro: büyük ölçekli, mikro: küçük ölçekli demek.

şimdi ekonomi dilinde makro tabiri kullanılacaksa ve ardından milli gelir ve işsizlik makro ekonomik dengedir gibi bir tanım koyulacaksa adamı parmak ile gösterir adama bilmem neresi ile gülerler. herkes ekonomi hakkında yorum yapmak zorunda değildir. milli gelir ve işsizlik ile 2001 2002 krizlerinin ne alakası var? 2000-2002 yılları arasındaki kriz asya ve rusya krizi ile ecevit-sezer sürtüşmesinin ürünüdür. 2000'de iş başında olan hükümetin ekonomik karnesi şu anki vaziyetten çok daha iyiydi. hayır değildi diyen dpt sitesine girip temel mikro ekonomik indikatörleri karşılaştırsın bana gelip canımı sıkmasın.

2000-2001 krizleri de global piyasalardan kaynaklanmıştır, bu sene yaşayacağımız kriz de aynı şekilde global piyasalardan kaynaklanacaktır. illa ki bir ayrım yapılacaksa şu denilebilir makro ölçekli finansal krizler, mikro ölçekli ekonomik krizler doğurabilir.
arzın ve talebin yeterli olduğu bir ortamda olması muhtemel olaydır. piyasa da şuan ki durum arzın ve talebin yeterli olmasına rağmen, yeterli miktarda sıcak paranın dolaşımda olmamasıdır.

ekonomi işte, kitaplarda yazılanlara göre dönmüyor kahretsin.
finansal krizin en büyük etkeni para ve para politikalarıdır. fakat ekonomik krizlerin birçok değişken etkeni olabilmektedir. ek olarak, finansal veriler de ekonomik krize neden olabilir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.