bugün

"film yerine dizi izleyenlerin kültürsüz olması. " tespitini yapanların büyük bir çoğunluğunun dizi müptelası olmasıdır.
(bkz: ben tilivizyona bakmam pek)
kültürsüz demeyelim ama biraz monotonlaşıyorlar.
hep aynı konu üzerinde dönüp duran, bir türlü neticeye bağlanamayan bir diziyi seyretmek yerine 2 veya 3 saat süren ama mutlaka biteceğini bildiğiniz bir filmi seyretmek daha mantıklıdır.
mesela devam filmi özelliği taşıyan filmler de sıkıcı oluyor bazen.
bir önceki filmde muallakta kalmış bir konuyu takip eden bir içeriğe sahip değilse ve sadece devamı olsun diye çekilmişse seyretme daha iyi.
tanım:film izleyenlerin kötü eleştiri alması halinde kötü oylamaya geçmesi.
bu da bir kültürsüzlük; film izleyenin eleştiriye açık olması gerekirken, eleştiriye açık olmaması... !
diziye yada filmin kalitesine göre değişir. Bu yüzden yanlış bir söylemdir
beraking bad dizisinde bryan cranston abimizi izlemeyen kültürsüzün söylemi.
bu sinema sevenlerden kimisi fransız sineması olsun, doğu avrupa sineması olsun, güney kore sineması olsun burda izledikleri filmlerde geçen sözleri, kendi sözleriymişcesine kullanan kültür-mania'lar vardır ki amaçları bellidir.

(bkz: fransız sinemasıyla kız tavlamaya çalışan kültürlü)**
dizilerin film formatında çekiliyor olması sebebiyle çok kesin olamayacak kanıdır.

ama pek tabi ki bağımsız filmlerden edinilecek vizyonun 10 da 1'ini veremez herhangi bir dizi,o ayrıdır.
(bkz: prison break i izlemeyip boş boş konuşmak)
filmler de diziler de kurgu ürünüdür. oyunculuk ve senaryo başarılı olduktan sonra ben bir sorun göremiyorum.
kültür, farklı alanlar hakkında çok bilgi sahibi olmayı gerektirir. müzik kültürü, film kültürü, dizi kültürü vs.. farklı şeylerdir ve her kültürden edinebilinen maksimum bilgiyle bir genel kültür inşaa edersiniz. genellik herşeyi kapsar.
lan karı fringe izleme aptal olcan azcık recep ivedik izle la ufkun açılsın durumu.
kültürlü olan kişilerin de 'aşkı-na memnun kaçtı' gibi espriler yapmasına sebep olacak durum. *
(bkz: ya bırak ne konuşcam ya)
yazınsal alanda, hayvan belgeseli tadında cool adam'ı izlemek. işte bu en ehemmiyetlisidir.

+ yeni hayvan türlerini tanıtarak, kültür patlaması yaşatıyorsun kamil. ovv yeaa.
şu an beni orgazm eden başlık. fakat açan kişinin six feet under, sopranos, oz vb. dizilerden bihaber olduğu da gün gibi aşikardır. kültürlü insan her türlü yönden kendini geliştiren insandır. yeri gelir kieslowski'den dekalogları izler, tarkovsky'den stalker'ı izler, yeri gelir how i met your mother izler. recep ivedik izlemekle kültürlü olunmuyor o da film sonuçta di mi? kültürlü insancıklar sizi.
sonuç:film izleyenlerin de ne kadar kültürsüz olması.
bu kişiler lost'un anlatmak istediği şeyi de anlamamış kişilerdir.
kesinlikle doğru bir tespit olup, yanlışsa altın küre dürtsün diyerekten yapmışlar bu tespiti. ben de kendimin yaptığı bu ilginç tespiti siz tespitsizlerle paylaşayım dedim. evet sevgili film yerine iğrenç oyunculuklarla bezenmiş yerli ya da yabancı farketmeksizin dizi izleyenler, hepiniz birer kültürsüzsünüz sizi lanet herifler. zira sinema kültürün beşiğini oluşturur ve dizileri anca ayağında sallar. sinema bir yaşam biçimidir, diziler ise yaşamınızı sizden çalan lokman hekim gibidir.

+ cool ufkumu açtığın için ben de sana açmak istiyorum.

işte sen tam bir kültürsüzsün. aşk-ı na memnun kaçtıyı mı izledin lan?