bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  sağcıları aşağılama amaçlı kolpa bir öneri değildir. sözlükte dış politikaya ilişkin meseleler sürekli sağ-sol goygoyu üzerinden ele alındığı için belki dikkat çeker.

  madem bu mevzu gündeme geldi ve bir kısım insan duyarlı, hiç değilse farklı açılardan da bakma imkanı yaratabilmek açısından bir şeyler söylemek elzem. yoksa amaç bilmişlik taslamak yahut malumat satmak değil.

  zira, filistin meselesi, ne salt islamcı bir bakış açısı ile abdülhamit-theodor herzl arasındaki dolaylı görüşmeler veya el fetih/hamas ayrımı üzerinden; ne de milliyetçi bir bakış açısı ile "araplar bizi arkamızdan vurdu" ezberleri üzerinden okunabilecek bir meseledir.

  bilen vardır illa ama sözlükte hakkında yazan başkasını görmediğim için şu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum: isyanın adı filistin intifada kazanacak

  okuyunca şucu bucu olmazsınız ama filistin meselesine dair muazzam bir birikim elde edebilirsiniz. "nasıl oldu ve ne amaçlanıyor"a dair mükemmel bir analizler derlemesi.

  kendi adıma, daha 7 ay önce "özellikle ışid dönemi, kudüs'ün tamamen israil kontrolüne geçtiği, dünya için filistin'in gözden çıkarıldığı dönem olarak anılacak ileride." derken bu kadar hızlı başlayacağını düşünmemiştim ama görünen o ki, kudüs'ü tamamen israil'e geçirme provaları başlamış oldu. (bkz: hamas/#36506733)

  bunun dışında meseleye dair;

  osmanlı'nın, suriye-filistin cephesinden hat halinde çekilmek durumunda kalmasıyla kudüs'ün ingilizilerin eline geçtiği (1917) günlere kadar gitmek de şart değil.

  hiçbiri umurunuzda değilse ya da "ne olursa olsun diyorsanız" dahi hiç olmazsa 1 saatiniz ayırıp şunlara kısa kısa google'da bir bakar mısınız? çünkü bugün olanlar, aralık 2017'yi bu kronolojiye ekleyecek denli önemli:

  bm'nin 181 no'lu kararı (filistin'in iki devletle bölünme planı, 1947)
  akabinde gelen arap-israil savaşı (1948)
  altı gün savaşı (1967)
  bm'nin 242 sayılı kararı (1967)
  arap-israil savaşı (1973)
  camp david sözleşmesi (mısır-isral, 1978)
  1. intifada (1987-1993),
  oslo anlaşması (1993),
  izak rabin'in suikastla öldürülmesi (1995)
  camp david zirvesi (filistin-israil, 2000)
  2. intifada (el aksa intifadası, 2000-2005)
  Yaser arafat'ın israil ordusu tarafından ablukaya alınması ve ölümü (2004)
  3 -2 ... jetaim
 2. 2.
  Araplardan nefret etmek için 101 sebep.
  ... ben hakimim masum bey
 3. 3.
  araplardan nefret etmelerine engel olacak bir öneri değildir. bir bakın şunlara yine nefret edersiniz lan.
  ... jetaim