bugün

bu kadarda olmaz dedirten,masum insanların yıllardır öldürülmesine seyirci kalınması yetmiyormuş gibi son günlerdeki adi saldırıların haber bültenlerinde militan ifadeleri ile aktarıldığı olay.
militan kelimesinin kötü bir anlamı olmadığını bilenler için normal bir davranıştır.
siyonist kodamanların güdümündeki türk medyası için gayet doğal bir hadisedir. filistin'li mücahitler militan,israil'li teröristlerse askerdir, normaldir.
basın ilkelerine uymaya söz vermiş her medya kuruluşunun, herkese eşit medefade olması sonucudur.
Kurtuluş Savaşı'nda yurdumuzu düşmanlardan temizlerken bize de terörist deselerdi çok daha iyi anlardık Filistinlileri.
Bir ülke işgal altındaysa tüm gücüyle savaşmak ve düşmanı ülkeden atmak her vatanseverin görevidir.
Filistin işgal altında olduğuna göre savaşmak onların en doğal hakkı.

Filistinli mücahitler militan değil kahramandır.Bunu başka şekilde lanse etmek isteyenler ise en kahpe yaratıklardır.

Not:Artık her türlü terörist saldırıyı düzenleyenlere militan denildiği için gerçek anlamını kaybetmeye başlmıştır.
başlıkta militan yerine terörist dense altındaki kızgın entryler daha anlamlı olacaktı. militana negatif anlam yüklemek ne kadar doğru ise, kelimeleri anlamlarıyla düşünmeden başlık açmak da o kadar doğru. başlığa entry girilmesini sağlamanın bir yolu mudur bu?

düzenli ordu bireysel hareket etmez, filistinli direnişçiler de militandır. terörist değillerdir ama. işgal edilmiş topraklarını, dış destekler olmadan, taşla sopayla, gerektiğinde kendilerini bomba gibi kullanarak geri alma düşüncesiyle hareket ediyorlar. savaşıyorlar, savaşta da her şey mübahtır. bunu kendileri düşünüp bulmadılar, büyük abilerinden öğrendiler.

militan değil kahramandır cümlesi ise tartışma konusu değildir. özgürlük mücadelesi verirken ölen her militan zaten kahramandır.

bundan bir kaç yıl önce komünist de, anarşist ile aynı anlamda kullanılırdı. çok şey değişmemiş.
zor durumda bulunan insanları para vererek ve mekanın cennet olacak diyerek canlı bomba yapan herkese militan denebileceğine göre gayet doğal olan durumdur...hani allah ın verdiği canı ancak allah alabilirdi?

gavursa militan,katil,müslümansa direnişçi,kahraman!hadi ordan...

bir düşünmek lazım nedem hep katil olan gayrimüslimler?neden bu kadar gelişmişler?belki de ortaçağ sonrası skolastik düşünceden kurtulup sağlam stratejiler geliştirmişlerdir,kimbilir!
Cahilliktir.israil'in bir işgalci olduğunu bilmemektir.
iki yüzlülüktür.Başka yerde anti-amerikancı,anti-emperyalist olup bu konuda kıvırmaktır.
ABD ve israil'in fahri uşaklığını yapmaktır.Çünkü aynı onlar gibi düşünmektir.
Sırf muhalefet olsun diye masum insanları karalamaktır.
israil'in zulmünü meşru görmektir.Yani vicdansızlıktır.
Terörsit demek,Pkk gibi terör örgütleriyle ile bir tutmak ise ise en büyük şerefsizliktir.
Hainliktir.Bir halkın yardım çağrısına karşın onlara bir tekme atmaktır.
insanlığı bilmemektir.işgalci israil'in kayıplara vah vah ne yazık deyip gerçek mazlumu katletmektir."israil'deki halka yazık,Filistinliler ise insan değil." mantığıdır.
Unutulmamalı ki israil "her bir insanıyla işgalci" durumundadır.Bu durumu anlamamakta ısrar etmek ya israil tarafında olmaktır ya da beyinsizliktir.
Müslümansa ölsün mantığının çirkin yüzünün ortaya çıktığı başlık olmuştur.
Yahudilerin milenyumda bağımsız bir devlet kuramadığını bilmemek ve Ortadoğu tarihi araştırmamak ise ayrı bir hezeyan olmuştur.
herşeyden önce

(bkz: insan olmak)

bir de (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)

Not:israiloğulları tarih boyunca ve özellikle son 2000 yıldır bırakın devlet kurmayı sürgün hayatı yaşamıştır.
(#391837) numaralı entry 'mi okuyanların haklı söylemidir.
savaş nedir, direniş nedir, bir karış toprak nedir bilmeyenlerin, filistinin filistin halkının öz be öz malı olduğunu anlamayanların ya da cahilliğinden bilmiyenlerin direnişçi filistin halkına yakıştırdığı lakaptır.

ortada bir kurtuluş mücadelesi vardır. ayrıca kurtuluş mücadelesi veren ülke türkiyenin devlet olarak onlarca yıldan beri tanıdığı filistin dir. üzerlerine tonlarca bomba yağdırılan karşılık olarak da sopayla, sapanla karşılık vermeye çalışan masum filistin halkı. neymiş efendim israilli siviller ölüyormuş!!! savaş halindeki ülkede hiç asker sivil diye ayrım mı olurmuş??? şimdi bunu savunanlara sormak lazım yarın senin ülken savaşa girdi mi sen ben sivilim deyip kenara mı çekileceksin. hem filistinin tamamını yakıp yıkacaz diye meclislerinde karar alan israilli bakanları o koltuklara yollayan o masum!!! ve sivil!!! halk değil mi??? herkes ettiği hatanın cezasını ödeyecektir. bugun hertürlü işkenceye uğramış can, mal, namus garantisi kalmamış filistin halkının elinden gelen neyse onu yapacak. kucağındaki çocuğu vurularak öldürülen filistinli babanın acısı neyse israilli katilleri meclislere sokan işgalci israilli annenin de hissiyatı o olacak. bağımsızlığını elde etmek, topraklarını geri almak militanlıksa evet filistin halkı militandır.

(bkz: dişe diş kana kan)
(bkz: sana bomba atana sen taş at)
(bkz: yaşasın halkların kardeşliği)
hala bazı basın organlarında inatla kullanılmaya devam eden ifade.basın organlarının ne kadar aktif ve halkımızı nasıl etkilediğinin göstergesine şahitlik ettiren tanım..
Toprak X in miş, y nin miş, hiç farketmez. Kimin haklı olduğu zerre kadar umrumda olamaz. Eğer bir kişi gidip de otobüse binip üzerindeki bombaları patlatıyorsa direnişçi değildir, militan da değildir düpedüz teröristtir. Bizim islamcılar bu kadar mı duygusuzlaşmış? Otobüstekiler yahudi diye insan değil mi? Bir insan dini farklı diye insan yerine konmamalı mı? insani duygularınız hep kendinizden olanlara mı? Onlar da filistindekiler kadar insan yahu, biri gidip akşam okuldan gelen çocuğunuzun bindiği otobüste kendini patlatsa, çocuğunuzun beyni metrelerce uzaklarda bi duvara yapışsa, ona direnişçi mi diyecektiniz?

Kendimi zor algılayanlar için açıklama yapma zorunda hissediyorum, bu canlı bombalara terörist demek karşı tarafın haklı olduğunu göstermez, ben "oh iyi oluyor filistinlilere" de demiyorum. Kimse de üstüe gelen askertlerle mücadele eden filistinlilere de birşey demiyor. Ama birileri öyle denmiş gibi göstermeye çalışıyor.

Düşünceye bakın hele;

filistinli sivil X kucağında bebeğiyle vuruluyor -> Terörist israil, kahrolsun yahudiler.

israilli Y evine giderken parçalanıyor -> Haklı filistin mücadelesi, direnişçi filistinliler. *
Tüm dünyanın Amerika ve israil'in güdümüyle hareket edip malesef bu çirkin yanlış tanıma çanak tutmasıyla anlatılabilecek durumdur.
Eğer bu yanlışa basın yoluyla kapıldıysanız düşüncelerinizi gözden geçirin,yok ben böyle düşünüyorum deyip oradaki soykırımı görmüyorum diyorsanız "insanlık" vasfınızı gözden geçirin.Zira şüpheler yoğunlaşıyor bu konuda.Çünkü soykırıma karşı savaşmak bundan da önemlisi bir hak için savaşmak Filistinlilerin en doğal hakkı.israil bir devlet değildir.
bu kadarda olmaz dedirten sırf inat olsun diye oradaki masum insanlara terörist ifadesini layık gören zihniyetin yazdığı entrylere kurban olan başlıktır.
insanların anlamadığı, anlayamadığı eylem. bu kadar basit bir terimi kavrayamazsak, nasıl ortak bir dil ile konuşabiliriz, siyasal konularda nasıl fikir yürütebiliriz bilmiyorum. yanılgının sadece bilgi eksikliğinden kaynaklandığınıda sanmıyorum.
şöyle dersek belki daha iyi anlaşılır: filistinli olsaydım ve filistinin kurtuluşu için çalışsaydım(en azından fikir boyutunda bunu destekleseydim) bende militan olurdum ve bu kötü bir sıfat değil!
kimse durduk yerde üzerine bomba sarıp hem kendi hayatını hemde başkalarının hayatını hiçe saymaz,militan yada bazılarının azıtarak katmerli şekilde söylediği gibi terörist olmakla bağdaştırılamayacak eylemlerdir..can havliyle yapılır ve hiç bir zaman militan yad aterörist değillerdir.
kendi gerçeklerini arayamayan ya da arayıp da bulamayanların karşı çıktığı söylemdir.

+filistin'de terörist-militan ya da direnişçi şeklinde adlandırılabilecek kişilerin çok uzun bir zaman diliminde çatısı altında toplandığı örgüt neydi?

-filistin kurtuluş örgütü idi.

+tek amacı türkiye'ye karşı terörist eylemlerde bulunmak olan ermeni terör örgütü asala 'yı kamplarında hangi örgüt eğitti?

-filistin kurtuluş örgütü.. evet evet.. hatırlıyorum, üniversite birinci sınıfta hoca anlatmıştı, verdiği notlarda da yazıyordu, hatta sınavda da sormuştu. filistin kurtuluş örgütü kamplarında eğitim almıştı asala.

+aynı kamplarda bu direnişçi ya da militan-terörist adını takmakta zorlandığımız filistinliler ile birlikte hatta filistinliler tarafından yetiştirilmediler mi?

-evet yetiştirdiler.

+sonra bu ermeniler bizim büyükelçiliğimizi basıp, farklı kıtalarda diplomatlarımızı öldürmediler mi?

-onu zaten biliyoruz, geç.. öldürdüler tamam..

+şimdi o kamplarda filistinliler ile birlikte eğitim gören ermenilere terörist diyoruz. ama filistinlilere militan-terörist demiyoruz?

-demiyoruz.

+neden peki?

-filistinliler müslüman. onlar din kardeşi.

+din kardeşi olan, müslümana karşı ortodoks 'un eline silah tutuşturur mu?

-hımmm.. tutuşturmaz galiba. ama bunun filistinlilere terörist-militan-direnişçi deme sorunsalı ile alakası nedir?

+şudur: filistin iyi bir halk değildir. doğru insanlar değillerdir. taraflarını tutmamak gerek. kendi topraklarını önce satıp daha sonra geri almak için bombalama eylemi yapmak mantıklı değildir. onu baştan düşeneceklerdi. er olan, yiğit olan, para için toprağını satmaz. toprağını satan gluteus maximus unu da satabilir. iyi insallar değiller bunlar, önce ermeniyi gazlayıp üzerimize salıp daha sonra yardım istemişlerdir türkiye 'den. hatta ondan dolayı akp hükümetine kadar hep soğuk temaslar gerçekleştirilmiştir filistinliler ile.. anladın mı?

-yok anlamadım. israil neden bombalıyor ordusu ile filistinlileri? onu açıkla bana onu..

+bak şimdi.. bu yahudilerin dini kitaplarında bir madde var. o da intikam. intikam almak onlara göre farz gibi bir şey. almazlarsa cennete gidemeyeceklerine inanıyorlar.. dinlerine bağlı insanlardır yahudiler. şimdi sen önce toprağını satıp daha sonra "bana geri ver ulan burayı" dersen ve alamayacağını görünce gidip içlerinden birisini öldürürsen onlarda gelir seni öldürür. bunu bütün dünya bilir. filistinliler de bilir. buna rağmen gidip içlerinden birisini öldürürler, sonucunu bile bile. zaten terörist eylemin mantığı da budur, dünyanın dikkatini çekmektir. onları öldürelim, onlarda bizi öldürsün, dünya sesimizi duysun israillilere tepki göstersin, şanımız yürüsün diye düşünürler. ama yemez kimse bu numaraları.. bilir herkes terörün mantığını. yaklaşık her ülkenin başında vardır bu terör mevzusu ufak da olsa. sen gidip filistindekileri desteklersen kendi ülkendekilere de birkaç ülke terörist demekten vazgeçer. biz bir ülke pkk 'ya terörist demeyince, onların başının belada olduğu eli silahlı gruplara ne diyoruz? azınlık diyoruz, terörist demiyoruz. terörün tanımı bellidir, çıkamazsın bunun dışına. anladın mı şimdi?

-peki bu israilli askerin kaçırılması? bir asker kaçırdılar kaç kişi öldürdü israil.

+ah be gülüm be.. söyledim ya.. filistinliler de biliyor yahudilerin intikam alma zorunluluğunu. bırakırlar mı askerlerini? her ne kadar müslüman olmasa da onurluca bir davranıştır askerine sahip çıkmak, onu savunmak. amerika tutup 11 tane bordo berelinin kafasına çuval geçirince akp hükümeti tepki göstermemişti hatırlar mısın yalakalığından?

-hatırlarım abi.

+işte o zaman ırak'a girip askerlerimizi kurtarmak istemiştik de cesaret edememiştik değil mi? yememişti hani.. en ciddi açıklamayı cumhurbaşkanı yapmıştı. başbakan iki tane kredi anlaşması imzalıyor diye bütün dünyaya rezil kepaze olmuştuk, 3 gün beklemiştik kaçırılan özel birlikteki askerlerimizi geri versinler diye.. şimdi bu filistinliler o asker yavrucağı kaçırınca bu adamlar onu geri almaya çalışarak terörist eylem mi yapmış oluyor? yoksa askeri kaçıran eli silahlı bağımsız bir grup olduğu için filistinliler mi terörist oluyor?

-ama bombalıyorlar abi kaç yeri.

+ ?%?!?
(bkz: terorist bir orgut olarak israil devleti)
militan, mücahit'in gavurcası mı oluyor yani! bulmaca çözenler için militan; bir örgütün etkin üyesi. gocunacak ne var acep!
biz o militanın hangi manaya geldiğini çok iyi biliyoruz dedirten,israilin kudurduğu bu günlerde allah o militanlara daha fazla güç kuvvet versin dediğim,sadece özgürlük isteyen bir avuç müslüman.
bu insanlara otomatik olarak militan denmesinin sebebi hepsinin elinde bir ak47 omzunda bir rpg ve giydikleri giysilerdir.adamlar militan zaten.düzenli bir orduya sahip değiller.muharebe tarzları gerilla savaşı.e militanlar o zaman.
Filistinliler eğer sadece Israil askeri öldürselerdi onlara elbette direnişci denirdi ancak ne yazıktır ki Filistinliler sivil hedefler üzerine terörist saldırılar düzenlemektedir ve bu direniş değildir. Bu nedenle bunlara direnişçi değil militan deriz. Israilin de Filistinli sivilleri öldürmesi ayrı bir terörizmdir. Sonuçta iki terörist birbirini yemektedir.
Bu olay şöyle gelişir basın tarafından:
ilk önce mücahit ya da savaşçı derler.Burda sorun yok.
Daha sonra militan derler.Bu kelime anlam itibariyle çoğu kez terörist kelimesi ile özdeşleşmiştir.
En sonunda terörist derler.Böylece Amerika ve israil gibi ülkelerin sahip oldukları medya gücüyle halkın beynini yıkamış oluyor.
Bu bir çeşit halkı terörist kelimesine alıştırma sürecidir.

Hiç kimse kendini tdk sözlükle kendini kandırıp gerçekleri görmemezlikten gelmesin.Militan kelimesi gerçek anlamından öte insanların zihninde oluşturduğu kavramla değerlendirilmelidir.Aynı anarşist sözcüğünde olduğu gibi bir anlam yozlaşması vardır.
Duyarlı insanların bu oyuna gelmemesi gerekir.
militanı militan gibi algılayan kaç kişi var türkiyede de, biz de tdkdaki anlam üzere anlayalım. militan, evet bir görüş üzre çarpışan savaşan kişi anlamındadır ve evet filistinliler birer militandır. ancak basınımızda pkk ile asala ile eta ile özdeşleşmiş militan kelimesi neden vatanını savunan filistinli için de aynı anlam üzere kurulmaktadır.

kaç kişi israilin katlettiği onlarca insandan bahsetmektedir günümüz türkiyesinde? israilin yaptıklarını anlatan basınımız israilli askerler lafzını uygun görürken, filistinin yaptığı bir eylemde neden filistinli militanlar demektedir? kaçkişi bu sorunun cevabını düşünmüştür.

ha pardon tdk vardı ama değil mi? o zaman her konuda tdkya başvuralım ve israile seslenelim hep beraber.

kaşarsınız olum topunuz. hepiniz yavşaksınız. **