1. 1.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2152562/+

  Rte nin beyanı.

  https://www.indyturk.com/...ol-alt%C4%B1na-ald%C4%B1k
  4 -2 ... traveler of secret moments
 2. 2.
  Ekonomi bilgisinin yanı sıra tarih bilgisi de herkesin malumu olan şahsımın beyanıdır.

  iyi, öğrenmiş olduk...

  Merak ediyorum da o bizimle birlikte savaşan Filistinliler mantartepe (neresi orası? Şahsım biliyordur kesin) taarruzunda neredeydiler?
  13 -3 ... rumeli71
 3. 3.
  Element nereden uyduruluyordu?
  6 -2 ... cedidacer
 4. 4.
  doğru farklı cephelerde olsak da, onlar ingilizlerin yanında olsa da neticede birinci dünya savaşında birlikte savaştık.
  9 -1 ... ebu fesat
 5. 5.
  Yahu sevsin sevmesin,orda ölen 63 çocuk hatırına yine dünyayı başlarına yıkmamız lazım insanlık adına,ha bizde merhamet şefkat insanlık adına bir duygu kalmamışsssa boşa yaşıyoruz ozaman..
  1 -14 ... kalahari 1
 6. 6.
  Çözüm süreci denilen ihanet sürecinde Malazgirt'te kürtler bizimle savaştıdan sonra şimdi de filistinliler 1.dünya savaşında bizimle savaşmış

  Yakında Göktürk ordusunda arakanlı ümmet kardeşlerimiz felan olursa şaşırmayın.
  6 ... a man under the rain
 7. 7.
  ben şahsen inanmadım.

  tarihsel veriler ile çelişen bazı açıklamalar yapmıştı. abdulhamid hiç toprak kaybetmemiştir demişti zamanında.
  1 -1 ... bruce dickinson is back
 8. 8.
  Koskoca sarayda tarih coğrafya uluslararası ilişkiler devletler hukuku bilgisi yeterli olan kimse yokmuş (varsa özür dilerim, yanlışlık bende) bunu da öğrenmiş olduk.
  Yine cumhurbaşkanını hatalı yönlendiriyorlar.

  Neyse, konuya bu söylemin haklı olduğu açıdan yaklaşım yapalım.

  Filistin 1. Dünya Savaşı'nda bizimle beraber savaştı.
  Devlet bazında...

  Burada bir yanlışlık var. Filistin derken tarihte böyle bir devlet yok, olmamıştır.
  2012 yılında ittire kaktıra zorlama ile adet yerini bulsun diyerek gözlemci statüsünde bir devlet yapısı BM nezdinde Filistin kendine yer bulmuştur.

  Konu uzamasın diyerek Filistin'in uluslararası hukuk, devletler hukuku olarak başka ülkelerden askeri yardım istemesi, askeri anlaşmalar, askeri yardım yapmak, söz konusu olan çatışma bölgelerinde hükümranlık hakları vs konularına girmiyorum.

  Bunun için Filistin 1. Dünya savaşı derken devlet nezdinde askeri yardım istek konularını konuşup bizimle birlikte 1. Dünya Savaşı'nda savaştı, biz de onlara yardım edeceğiz demek biraz platonik söylem olur ve uluslararası hukuk, devletler hukukunda, hükümranlık haklarında bunun karşılığı yoktur ve hiç bir devlet tek başına böyle flu bir durumda olan yapıya uluslararası güçler yapılar konsorsiyum dışında karar alıp hareket edemez.

  Yok bu Filistin 1. Dünya savaşı konusu Filistin devleti değil de Filistin halkı için Yapılmış söylem ise...

  1. Dünya Savaşı'nda bizimle birlikte savaşan Hıristiyan ve Türk olmayan insanlar devletler de vardı.
  Örn: elin gavuruna Alman'lara Ordu komutanlıklarını genelkurmay 1. başkanlığı olmak üzere üst düzey makamları vermiş 800 civarında general amiral albay yarbay vb rütbeleri olan komutanlar vardı.

  Devletleri bırakın Çanakkale sarıkamış vb cephelerde şehitlerin içinde Ermeni Rum müslüman olmayan askerler subaylar bizimle birlikte bu ülke için kan döktü öldü.
  1. Dünya Savaşı'nda bizimle birlikte bu ülke için ölen Ermeniler için kalkıp dağlık Karabağ savaşında Ermenistan tarafında mı olalım?
  Ya da Ermeni isyanları için yapılan ihanet için ve Osmanlı'nın doğu sınırını güvende tutmak amacıyla haklı olarak sürgün ettiği Ermeniler için Çanakkale'de sarıkamış da ölen Ermeni askerleri hatırına "soykırım yaptım, özür dilerim" mi diyelim.

  Filistin halkı veya Filistin devleti ya da tüm Ortadoğu Arap coğrafyası Osmanlı'nın yanında olmamıştır ve Osmanlı ile birlikte savaşmamıştır.

  Çok az bir grup Osmanlı tarafında bireysel olarak durmuş ve bu Osmanlı tarafında olanlar da kültürel tarih ırk mezhep olarak Mısır da Memlûk (Kıpçak Türkleri) ırak Suriye (Kara koyunlu ak koyunlu vb Türkleri) iran safavi (Azeri diye genelleme yapalım) Suriye (bayır bucak Türkmenleri) yaşam alanları içinde olan Türk etki bölgesi civarında olan kabileler toplumların bireyleriydi.
  iran'dan başlayıp Cezayir'e kadar olan coğrafyada bizimle birlikte savaşan her insanı Arap Filistinli mi sanıyorsunuz?

  Eğer öyle olsaydı, Araplar haç gölgesinde yaşamak istemiyoruz deseydi tamamen bağımsız olmaları 1950 yıllarını bulmazdı. Kaç tane Arapların bağımsızlık savaşını sayabilirsiniz?
  Mısır 1922 de bağımsızlığını ilan etti ama ülkeyi kral Fuad değil ingiltere yönetiyordu.
  Şu an bile bağımsız bir Arap ülkesi yok.

  Gerçekten sn. Cumhurbaşkanımız neden ilber Ortaylı başta olmak üzere (o ihtiyar diyorsanız Emrah Safa Gürkan) gibi nice değerli tarihçi kişileri danışma kadrosunda yer vermez?
  Hiç olmazsa ya bu konuda sn. Cumhurbaşkanı şu konuşmayı yapacak ne dersiniz diye )metin yazarı kişi kimse) konuşma içeriğini editöryal olarak bu tarihçi insanlara gösterir de konuşma söylem içeriğinin altı boş gibi görünmesini engeller.
  3 -3 ... thebiggraywolf
 9. 9.
  Filistin diyemeyiz ama arapların yüzde 90 ı diyebiliriz zira o zaman ne Filistin var ne Suriye ne ırak ne mısır ne de Libya. Arapların sadece ufak bir kısmı ihanet ettiler bu tarihi bir gerçek. Biz güçsüz olduğumuz için yenildik. ingiliz teknolojisi çok ileride idi.
  -6 ... sisman sirin
 10. 10.
  özellikle çanakkale harbinde aslında o büyük destanı yazanın bizim atalarımız, ecdadımız olmadığı gerçeğini yüzümüze çarpan iddiadır.

  suriyeliler ülkeye hücum ediyor millet tepkili. paaat bir açıklama

  - suriyeliler çanakkale savaşında bizimle beraber savaştı..

  afganlar ülkeye hücum ediyor millet tepkili. paaat bir açıklama

  - afganlar çanakkale savaşında bizimle beraber savaştı..

  filistinlilere bişiler oluyor paaaat bir açıklama

  - filistinler bizimle beraber savaştı..

  üstüne bir de cepheye geldikleri iddia edilen "yeşil sarıklı" ilahi kuvvetleri de koy. demek ki çanakkalede bizimkiler hiç savaşmamış olm. ilahi güçler dahil araplar afganlar pakistanlılar suriyeliler bilmem neler. hee 1.dünya savaşının tamamında bizimle beraber tüm bu milletler savaşmış ise neden kaybettiğimizi şimdi daha net anlıyorum bak orası ayrı.
  9 -2 ... mel mel bakan gibson