bugün

bir sorunu dile getirdiğinde, yanında çözümünü getirmeyen zihniyet. bu tür kişiler, düşünmek yerine, hazırda düşünülmüş fikirleri eleştirmekle yetinirler. kendi çaplarında büyük düşündüklerini zannetseler de, kısır bir döngü içinde tutsak kalmışlardır.
deniz baykal zihniyetindeki insanlardır...

beyan edilen fikiri göz ardı eden ama kişiyi yerden yere vuran, sözlüklerde yazılanları düz okuyarak anlatılmak isteneni anlayamayan, kafası sadece ve sadece kişiye bok atmaya çalışan ama kendisi eleştirildiğin de ise hemen savumaya geçen, hiçbir fikri olmadığı için birşeyleri kullanarak laf kalabalığı yapan zihniyettir...

karşısındakini dinleyen değil onu linç eden zihniyettir...
akıl sahibi olmayan, insanların yaptığı eylemdir. *...
hiyarcin agababaliği olan zihniyettir.

belki alakali olarak:

(bkz: kendini ulema zanneden yalamalar)
söylenene değil söyleyene bakan zihniyettir.
öncelikle

ironiye gel.
eleştiri de bir fikirdir. ve bunun sahibini eleştirecez şimdi .
ama eleştirdiğimiz mevzu ise aslında tam olarak bu durum.

sonralıkla
katiyen ibnelik olsun diye değil ama, olur arkadaşım yeri gelir fikiri değil o fikire sahip adamı eleştirirsin. yaparsın bunu. çünkü davan o fikirle değil o fikre sahip olabilecek kişiyledir artık.

"sen nasıl böyle düşünebiliyorsun ya?" güzel bir örnektir buna. ya da " nasıl böyle yaparsın?" yeri geliyor fikirlerinden ve fikirleri ile aynı doğrultuda ki hareketlerinden dolayı "böyle insan olmaz olsun" demiyor muyuz? yeri geliyor sövmüyor muyuz bu adama? hatta anayı bacıyı karıştır mıyormuyuz müdür?

örneğin "tecavüz". çok sert girdim olaya biliyorum ama yine de, örneğin "tecavüz"

şimdi bu fiile bulaşma fikrindeki adam.

ben bu adamnın .mına koyim arkadaş. artık fikirle ne işim olabilir ki?

fikir var fikir var.bu adamın aklındaki bana zarar veriyor. hayır fikirden alındım gibi değil. bildiğin fiziksel zarar veriyor. var böyle fikirler. eleştiri dediğin ne ki? öyle adamın ben... neyse lan şimdi.
fikir sahibinin eleştirilmeyeceğini kimse söyleyemez. o fikir sırf insanları birbirine düşürmek için ortaya atılmışta olabilir . hele günümüzde dogma saydığımız şeyler dışında herşey eleştrilir.
fikri eleştirmiyorsa o adamda salak değil ya önce bi sahibi kimmiş onu bilmek lazım.
doğruluğundan tam emin olmadığım bir söz şöleydi . akılsız insanlar insanları tartışır , orta düzeydeki insanlar durumları , zeki insanlar ise fikirleri tartışır .
olmazsa olmaz zihniyet. şimdi ben oturup hırsızlığın zararları konusunda uzun uzun nutuklar çeksem, sonra da kendim hırsızlık yapsam mesela. eleştirirler beni di mi? siz bu yazdıklarımda bikaç değişiklik yaparak kampüsteki fikir sahibi arkadaşlarımıza da uyarlayabilirsiniz. hadi göreyim sizi.
Akıl olmayınca neylesin fikir, çalsın Abdurrahman oynasın Bekir demiş atalarımız.
tarihte olduğu gibi günümüzde de örnekleri çoktur.
güncel Önemli Başlıklar