1. 279.
    kolumda dövmesini taşıdığım, sinema kültürünü alt üst etmiş gerçek bir şaheser.
    1 -1 ... drahmin
  2. 280.
    güzel diyenler "brad pitt var, çıplak hem, tokuş var, sikiş var, kapitalizmi eleştirüyür" filan diye beğenmezler. kitabını bile okumamış sığırların "onca kavga var burunlarına bişey olmiyür, dişleri çıkıyür" derler tabi. ya da "hem karıyı sikeyor hem de hissetmeyor, ahhh ben olacam nassıl hissederiimm ıyşşş" diyen sığırcanlar da anlayamaz bu filmi. kapitalizmi filan de eleştirdiği yoktur filmin ve kitabın. hikayenin özü "hayatın anlamsızlığı ve modern hayata isyan" dır. en basite indirgenmek istemektir. hayatı "komünüstüm diyene vöriyo la gızlar" olarak gören düzlemsel oyun hamurlarının anlamaması da filmin ve kitabın kalitesini gösteriyor tabi.

edit: filmde pek uzun yer verilmeyen ama kitapta ayrıntılı işlenen "restorant gerillalığı" olayı sınıf ayrımcılığına ve hatta hayvan haklarına bile değinir o ayrı.
    10 -5 ... jimi rodriguez
  3. 281.
    imdb'de 340 binin üzerinde oy almasına rağmen 8.8 gibi bir ortalama puan yakalamış olan, imdb top 250'de 17. sırayı alan ve sinema tarihi için devrim niteliği taşıyan bir filmdir. bu filmden sonra birçok bu tarz film yapılmaya çalışılmış, fakat fight club etkisi yaratamamıştır.
    sonuç olarak herkesin zevki farklı fakat onca başarılı ve özgün senaryo, sahne, oyunculuk performansı, replikler... beğenmedim, bana göre film değil, eleştirileri yapılabilir fakat "dandik! uyduruk!..." gibi sözler çok ağır kaçar ve gerçekten basitliğin(!) ölçüsüdür.
    2 ... mukavemettin
  4. 282.
    bu filmi seyretmemiş bir arkadasıma tavsiye edip ,eline filmi verip zorla seyretmesini saglamıstım.izlediği gece bana tesekkur mesajı atmıstı.simdi bu filmi övecek kadar vaktim yok, sadece bir basyapıt oldugunu soylemekle yetinecegim ama tavsiyem olsun ,izleyin izlettirin.
    1 ... babakin skyrunnuer
  5. 283.
    (bkz: çağımızın kristal ayakkabısı kondom) repliğinin marla singer tarafından sarfedildiği mükemmel ötesi 1999 yapımı film.
    1 ... prozaccum
  6. 284.
    başrol oyuncusunu kurgunun emrine amade eden tüm zamanların en iyi filmi.
    ... furelise
  7. 285.
    "Our Generation Has Had No Great Depression!,No Great War!,Out War Is Spiritual,Our Depression Is Our Lives!"-Tyler Durden

-aboooov der insan bu lafı duyduktan sonra.

--spoiler--
    adam şizofren lan uyurken beyni 2-3 görüntü fire veriyor işte! şeytan kızlar girmiyor çocuğun rüyasına, fight club'ın kitabında esas oğlanın sağ veya sol yanaktan birinde delik vardır, kitabı okuyan bilir.
    --spoiler--
    1 ... masterofpipets
  8. 286.
    hakkında olumsuz görüş bildireni dövüyorlarmış diye duymuştum vakt-i zamanında; ama ne kadar doğrudur bilmiyorum.

aslında filmdi, kitaptı bunlar zevk meselesi bazen kabul etmek istemesem de. mesela recep ivedik'i beğenen insana film izlemeyi yasaklamak gibi garip fantezilerim var. halbuki zevk işte sen zevksizlik olarak değerlendirsen de adam seviyor.

bu durumda sorun birinin recep ivedik sevip sevmemesi değil. benim için sinema ve kitap kültürü önemlidir. bir insanın favori film listesi benimkisiyle aynıysa, favori kitapları benimkisiyle aynıysa muhtemelen sosyal görüşüm de ortak paydada buluşur, algım da aynıdır. dolayısıyla ben o insanı yakınımda görmek isterim. ama aynı şekilde birinin izlediği tüm filmler maskeli beşler tarzıysa okuduğu kitaplar da twilight ekseninde geziyorsa benim için o kişinin serdar ortaç'a bayılma riski de o oranda yüksektir. dolayısıyla merhabamı eksik etmesem de mümkün mertebe muhabbetten uzak kalmaya çalışabilirim.

heh diyeceğim odur ki fight clup iyi filmdir, hoş filmdir lakin benim için tüm zamanların en iyi filmlerinden biri değildir. hatta evde 150 film varsa(telaşa meal yok korsan bunlar) bunların 10 15'i fight club'dan daha iyi olarak nitelendirdiğim filmlerdendir.

sinema ile ilgili sitelerin çoğundan oldukça yüksek puan alan filmlerden biridir diyerek olayı bağlayalım.
    4 -3 ... trink
  9. 287.
    tam anlamıyla bir basyapıttır. defalarca izlenmeli, üstünde düsünülmeli, tartısılmalı ve tekrar izlenmelidir. 'insan' daha iyi anlatılamaz heralde bundan. tek kelimeyle efsane. ayrıca şu monolog tek başına da yetebilir.

''we're the middle children of history. no purpose or place. we have no great war. no great depression. our great war is a spiritual war. our great depression is our lives. we've all been raised on television to believe that one day we'd be millionaires and movie gods and rock stars. but we won't. we're slowly learning that fact. and we're very, very pissed off.'' tyler durden.
    3 ... kredi karti gecersizdir
  10. 288.
    sözlük içerisinde yazılanlardan anladığımız kadarı ile -ki muhtemelen sanal hayat dışında da aynı tavrı sergiliyorlar bu film özelinde- izleyenlerin izlemeyenleri, beğenenlerin beğenmeyenleri, çok okumuşların hiç okumamışları, sağcıların solcuları, solcuların ise tüm sistem yalakalarını aşağıladığı film..

film eleştirmenliğinden zerre anlamam hatta izlediğim zilyon tane film olduğu halde çoğu ile ilgili entry bile girmemişimdir anlatım kabızlığım var sanırım ya da "daha önce yazılmış" oluyor düşünceler..

iyi ve/veya kötü bir film olduğunu düşünenlerin neden iyi ve/veya kötü olduğunu bir türlü anlatamadıkları bunun yerine kendi düşünceleri haricinde kalanları aşağılayıp, orgazm olduklarını görmek sinema tarihini üzer arkadaş.. şu kitabın yazarına ayıptır.. yeraltı edebiyatına ayıptır.. film özelinde ilerleyeceksek başrollerdeki iki oyuncunun sinema kariyerine de ayıptır..

eleştir ama karşındakini niye aşağılıyorsun ki?

tartışmak mı istiyorsunuz? "iki lafın belini kıralım" düşüncesi mi sardı vucudunuzu.. buyrun üzerine kalın bir kitap yazılabilecek sözlerden sadece bir bölümünü aşağıya iliştiriyorum..

--spoiler--
    "burada, yaşayan en güçlü ve en zeki erkekleri görüyorum. bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor, ya da beyaz yakalı köle olmuş. reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde... nefret ettiğimiz işlerde çalışıp, gereksiz şeyler alıyoruz. bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. bir amacımız ya da yerimiz yok. ne büyük savaşı yaşadık, ne de büyük buhranı. bizim savaşımız ruhani bir savaş. en büyük buhranımız hayatlarımız. televizyonla büyürken milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık, ama olmayacağız. bunu yavaş yavaş öğreniyoruz. ve bu yüzden çok kızgınız."
    --spoiler--

kızmak yok!
    5 ... fatal