1. 1.
  filmlerde ya da hayatta fazla rolü olmayan,sırf insan kalabalığı yaratmak amaçlı kullanılan az role sahip oyunculardır.kısacası jackie chan filmlerinde tezgahı zarar gören manav ya da eski türk filmlerinde türkan şoray ile ediz hun bir gece klübünde dans ederken,arka masada fındık fıstık yiyip sahneye cılız bir renk katan kişilerdir.
  3 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  sinema ve tiyatroda başrol veya karakter oyuncusu olmayan, geriye kalan insanları canladıran, bir nevi kalabalık yapan insanlardır. filmde ve sahnede figüran olmak bir tarafa, hayatta da figüran olmak mümkündür. başka insanlar yaşarken, fonda dolaşmak, sadece bir figür görevi görmektir bu. hayatın ilan sayfalarında yaşamaktır.
  (bkz: tutunamayanlar)
  ... gordon shumway
 3. 3.
  bazen filmin yükünü başrolden daha fazla çeken, önemsiz gibi görünen ama yeri geldiğinde filmi kurtaran oyunculardır. yeşilçam'daki en hatrı sayılır örneklerinden birisi rahmetli yadigar ejder'dir.
  -1 ... dulgerbob inciryapragi
 4. 4.
  selçuk yöntem ve mine çayıroğlunun başrölde oynadığı bir televizyon filmidir.
  ... barrel
 5. 5.
  ara sıra yabancı filmleri orijinal dilinde şöyle birkaç dakika izleyeceğim tutuyor, ilginçtir ki genelde bu arkadaşlar tane tane, anlaşılabilir ve akıcı bir dilde konuşuyorlar. sanırım bu yüzden kaybediyorlar. başrol için yöresel bir ağız, "ingiliz aksanına öldüğüm, iskoç aksanına kurban olduğum" maddeleri aranmakta. harcanıyor bu garibanlar.
  ... dick advocaat
 6. 6.
  çok önemsenmese de figüran başrol her zaman onun önünde olsa da asıl baş rol onların işidir, gerçek hayatta da rastlarız figüranlara, renk katarlar ses getirirler.
  ... suflor
 7. 7.
  dizi setlerinde hayvan gibi davranılan kişilerdir, sete yemek gelir önce oyuncular ve set ekibi yer artıkları figüranlara verirler, oyuncular iki dakikalık sahneyi çekemez olan figürana olur, ajansı para vermez evine yürüyerek gider.

  figüranlık yapıcak kişilerin büyük ajansları seçmesi ve kayıtta para vermemesi önerilir.
  1 ... ayni beya
 8. 8.
  bu işin dünyadaki üstadı tartışmasız jesse heimandır.

  https://video.uludagsozluk.com/v/jesse-heiman-68471/

  ... malumat furus
 9. 9.
  (bkz: ankara da figüran olmak)
  ... picnick
 10. 10.
  (bkz: yardımcı oyuncu)
  ... picnick