bugün

Sakın bulaşmayın, şuan çıkma olarak bile parçası bulunmayan araçtır.
Bir arkadaşın kız arkadaşının arabası.
Arkadaş bununla geldi, dedim ben iri yarı adamım (1.86 boy, 100 biraz üstü kilo) buna sığmam.

içimi daraltsa da sığdık.
Ama rampa çıkamadık. içinde iki 100 kilo insan varken Çıkamıyor. *
ömrümde sadece 1 sefer çocukken bindim arkaya oturmuştum. onda da inince ilk söylediğim şey kalp krizi geçirmemek için sadece arabanın dışına baktığımdır. arabanın içine baksaydım heralde kalbim falan sıkışırdı. ama sürüş deneyimlemek isterim.
çok merak ettiğim arabalardan bir tanesidir. sağda solda çok görüyorum ama trafikte hiç görmüyorum.
Zerre kadar güven vermeyen, halıda sürüp eğlenmelik bir araba olduğu halde, iteklenip trafiğe çıkarılmış izlenimi verir.

Küçük ama sevimli değildi.
Recep ivediğin meşhur arabasıdır. Dört viteslidir ve motoru 26 beygirdir. Sulu ve hava soğutmalı iki modeli vardır. Türkiye pazarında pek tutmamış bir modeldir.
Yavaş hız için üretilen bir araba. Evet.
evvel zaman içinde birisi 126 bis getirtmişti ülkeye sokmadılar gümrükte çok sayısa 126 bis çürümüştü. ne olduda ülkeye almadılar herhalde düzenbaz koç holding engelledi. internetten araştırdım bulamadım bilen yazsın.
motordan anlamayan adama * neredeyse gözü kapalı motor birleştirmeyi öğreten çift silindirli götürgeç.

artıları: çok ekonomik, sağlam, hafif, taşınabilir, her yere girer, motordan daha güvenli (türkiye'de)

eksileri: sıcağa hiç gelemez, contaları çabuk yanar, yedek parça sıkıntı, vites değişik, 70'den sonra direksiyon titremeye başlar, iyisini bulmak güçtür
bunları yolda çevirmek ya da başka yerlere götürmek çok zevkli oluyor.
5 tane Fiat 126 bis tanıtım için Ankara'dan istanbul'a getirilmektedir. Fiat'ın o zamanki minibüsü başı çekmektedir.

Arabaların durumu ve hız limiti düşünülerek konvoy 70 km hızla ilerlemektedir. Yolda hiçbir heyecan olmaz, konvoy kımıl kımıl istanbul'a gelir.

O da ne? 5 Fiat 126 bis yerine 4 Fiat istanbul'a varmıştır. Peki beşincisine ne olmuştur?

Beşincisi Eskişehir çıkışında yolun kenarında bulunur; sürücüsü ambulansta tedavi görmektedir. Olay ise çok ilginçtir:

Mega Tır denen en büyük kasa bir tır, 100 kilometre hızla konvoyu sollar, yarattığı rüzgara dayanamayan en arkadaki Fiat 126 bis yalpalayarak tarla uçar.

Böylesine komik bir araba işte.
Zamanında gerçekten ucuz bir fiyata satılan fiat 500ün zamana uygun şekle sokulmuş hali. Ancak artık sağlamını bulmak imkansız. Lisans fiat olmasına rağmen Doğu bloku menşeli uaz dır tavria dır skoda dır izh lada dır tadındaki otomobiller gibi yurdumuz insanına kazık sokmuş bir vasıta.
fiat ın en komik model otomobili. gençliğimizde 4 kişi binerdik bunun su soğutmalısına. sol arkada oturan sıcaktan geberirdi yazın, malum motor dibi. çeşme otobanında 120km yi gördük otobüs bile solladık gerçi bayır aşağıydı. samimiyeti artıran bir modeldir. *
yürüyen konserve kutusu.

çok şirindir yalnız orası ayrı.
Hastasıyım. Keşke bi kere kullanma imkanım olsa.
tam italyan aygırı.
pancar motorlu dört tekerli götürgeç.
ilkokul örtmenimin vardı bundan bir tane. dikkatini çekeyim öğretmen demedim, örtmen dedim. ancak bu hale gelince sığıyordu adam içine.
yemin ediyom ki alacaktık lan biz bundan bir tane 1000 tl ye bulduk. 5 kişi girecektik kurban gibin ama sonra dedik buna 5 kişi binilmez. sonra vazgeçtik tabi.
1.500-4000 tl arası bulunabilen, su ve hava soğutmalı motor olarak ikiye ayrılan yakıt cimrisi minik araç.

Üniversite öğrencileri tercih edebilir. 24 ay taksit yapanı bile mevcut. Ayağınızı yerden keser hiç değilse.
hastası olduğum araba. 2. arabam olarak almayı düşünüyorum. gayet güzel. teknik özellikleri v.s bakımından biraz eksiğim. bunun hava soğutmalısı ve su soğutmalısı varmış. hangisi daha mantıklı olur bilgilendiren sözlükdaşlarım * olursa cok memnun olurum.

(bkz: sözlük bana bis bul lan allahsız)
bildiğiniz italyan aygırı, 100 oktan benzin koysak roket gibi gider mi acaba?
bir kaç gün önce ev arkadaşımın aldığı araba. çok aşık oldum ben buna. çok tatlı.
okul taşınırsa almayı düşündüğüm, aslında altımda araba olsun diye her türlü almayı istediğim ama ailemin herşeyde olduğu gibi karşı çıktığı arabadır.
sanırım bu araca ötv de alınmıyor bu sebeple fena ucuz. ancak fazla yakıyor söylentileri beni üzdü sözlük.
iki tip motor seçeneği bulunan araçtır. 126 up modeli su soğutmalıdır, 126 modeli ise hava soğutmalıdır. polonya üretimidir.