bugün

ışık üniversitesinin bağlı olduğu vakıf. hatta fmv ışık üniversitesi diye geçer. buradaki fmv ibaresi "fevziye mektepleri vakfı" demektir.
görsel
10 yilimi gecirdigim, gecirirken cinnet gecirdigim mezun olduktan sonra okulun onunden bile gecmem dedigim ama her gun ozledigim okul,okulum.
Bir samanyolu koleji değildir.
israrla ''fevziye'' mektepleri olarak okunan/yazilan kurulus.
(bkz: fmv)

geçtiğimiz günlerde kuruluşunun 123. yılını kutlayan vakıftır. pekçok önemli eğitim kurumunu bünyesinde barındıran, köklü bir geçmişe sahip, türkiye'nin en sağlam eğitim vakıflarındandır.

türkiye'de siyaset değiştikçe,çeşitli bölgelerden karalamalara maruz kalmasına rağmen bunca yıl yapısı ve ideolojisinden ödün vermemiştir.

okullarının isminin ışık olması bir dönemdir baş ağrıtmaktadır.
sebataycı , masın ve aydın yuvası.. 9 senemi verdiğim mektepler birliği..sünger gibidir ışık okulları , eğer ki bunu sıkıcam suyunu emicem dersen , sıktırırlar göz yumarlar , kütüphanelerine sokarlar , müdürle gider benim şöyle bi proem vardı diye konuşursun , ilkokula giden bi çocuk olmana rağmen , törende bi şiir okumak isterken , velev ki o şiir mayakovski ise izin verirler.. nişataşın'dakinde okumuştum ben , çok falza şimdi tikky denenler vardı doğrudur ama onlar diğerlerinin farkında değillerdi , çünkü arkadaşları aileleri hocaları herkes öyleydi.. halkonlar için oydu..çok da anlaşılmaz değil bu durum..neticede , zamanında çok kavga ettiğim , oh iyiki de yalçın küçük bunların ipliğini pazara çıkardı dediğim , facebookta tüm üyelerinin şimdinin abd uni.lerinde okuduğunu görüp şaşmadığım , ama kaliteli aydınlık yuvadır , ışığı açmaya akıl edebilenler için..
(bkz: sertab erener)
(bkz: cemil ipekçi)
(bkz: ismail cem)
(bkz: mustafa kemal atatürk) ki adını "ışık okulları" yapan kişidir.
daha bi çokları var ama aklıma gelmedi şimdi..
şemsi efendi ilkokulunun devamı niteliğinde olan okul sabetaycı,mason ve aydın ailelerin ilgisine mazhar olmuştur,halide edip, atatürk mezunları arasında yer alır,bir çok mason aile çocuklarını bu okullara göndermiştir,ittihat ve terakki cemiyetinin yönetici kadroları bu ekolden yetişmiştir.son yıllarda piyasa okulu haline gelmiş bu ekol erimeye başlamıştır