1. 1.
  Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi, Nijerya ’daki kız öğrencilerin kaçırılması hadiseleri sebebiyle bir mesaj yayınladı. Muhterem Hocaefendi, mesajında kaçırılan kız öğrenciler, onların aileleri ve Nijerya halkı için duacı olduğunu yazdı..

  işte Hocaefendi mesajı:

  --spoiler--

  "Nijerya’daki yüzlerce kız öğrencinin kaçırılması hadisesi elem ve esef vericidir. Bu insafsız ve anlamsız fiili kınıyor ve faillerini bir an önce kız çocuklarını serbest bırakmaya davet ediyorum.

  Eğitim alma hakkı, islam’ın da hem erkek hem kadın için garanti altına aldığı temel insan haklarındandır. Bu hakları kısıtlamaya çalışmak hatadır ve sadece bazı şahsi ve siyasi mülahazalara hizmet eder. Peygamber Efendimiz (Aleyhissalatu vesselam) ve onu izleyen altın dönemlerde kadınlar, içinde eğitim ve ticaretin de olduğu birçok alanda önemli roller üstlenmişlerdir.

  Eğitimin, kız olsun erkek olsun, gençlerin mahiyetlerindeki yüksek insani potansiyellerini hayata geçirmek için en sağlıklı yol olduğuna inandım ve defaatle ifade ettim. Eğitim yoluyla bütün insanlara saygı, hukuğun üstünlüğü gibi yüksek insani değerler genç nesillere verilebilir ve bu değerlerle donanmış karakterler inşa edilebilir. Eğitim birçok sosyal problemin kaynağı olan cehalete karşı da en güzel aşıdır. Nijerya’daki kız öğrencilerini kaçırma hadisesi bu öğrencilerin ve ailelerinin insan haklarını ihlal olduğu gibi yüksek insani değerlerin benimsenmesini netice verecek bütüncül bir eğitim anlayışına olan ihtiyacın altını bir daha çizmiştir.

  Kaçırılan kız öğrenciler, onların aileleri ve Nijerya halkı için duacıyım."

  Fethullah Gülen

  --spoiler--
  2 ... debapo
 2. 2.
  (bkz: emmanuel emenike) ilgisi var heralde.
  1 -1 ... peregrin took