bugün

ülkemizde 26 Mart'ta gösterime girecek Mine Vaganti (Serseri Mayınlar) adlı filmiyle arz-ı endam edecek üstad yönetmen.
lecce'de çektiği filmde, makarna üretimi ile uğraşan bir ailenin öyküsünü anlatmış. italya'da pek bir beğenilmiş.
büyük bir keyifle, merakla beklemekteyiz.....
vogue türkiye'nin ilk sayısına konu olmuş yönetmendir. fatoş karahasan köşesinde yine bu yönetmenin son filminden bahsetmiştir. yakında haberlere de çıkacaktır, eğer varsa pr ajansına buradan selam olsun.
italya'da kitap konusu olan yönetmen.
--spoiler--
italyan gazeteci Laura Delli Colli'nin Türkiye'de doğan ve italya'da yaşayan yönetmenle yaptığı "nehir söyleşiden" oluşan kitap, Özpetek'i konu alan ilk monografik çalışma özelliğini taşıyor.Özpetek'in dünyasının kapılarını okurlara aralamayı amaçlayan kitap, "Ferzan Ozpetek/Ad occhi aperti" (Ferzan Özpetek/Gözler Tamamen Açık) başlığıyla, italya'nın büyük yayınevlerinden Mondadori tarafından yayımlandı.

Özpetek, kendisini konu alan kitabın yayımlanması vesilesiyle Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, eleştirmenlerden çekinmediğini belirterek, "Yedi film yapmamın ardından, saldırgan üslup kullanılmaması koşuluyla, artık rahatım" dedi. Hamam (Bagno Turco), Cahil Periler (Le Fate Ignoranti), Harem Suare, Karşı Pencere (La Finestra di Fronte), Bir Ömür Yetmez (Saturno Contro), Kutsal Yürek (Cuore Sacro), Mükemmel Bir Gün (Un Giorno Perfetto) adlı filmleriyle "en tanınmış italyan yönetmenler" arasında yer alan Özpetek, Aralık 2008'de New York'un Modern Sanatlar Müzesinde filmlerin gösterilmesi sırasında kendisinin "Türkiye'nin italyan sinemasına hediyesi" biçiminde takdim edilmiş olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
--spoiler--
eşçinseldir. ama bu onun adam gibi ve başarılı bir adam olduğu gerçeğini değiştirmez.
italyan dvd firmaları tarafından dvd haline getirilen filmlerinde*, türkçe dil seçeneği bulunmayan yönetmen. kendisinin yerinde olsam, en azından türkçe dilinin de o dvd'de yer alması gerektiğini, aksi taktirde o firmayla iş yapamayacağımı** dvd yi yayınlayan firmaya belirtirdim. *. artık italyan olarak bilinen bir türk evladı olarak, en azından bunu görev bilmesi gerektiğini düşünüyorum. gerçekten çok başarılı bir yönetmen, orası ayrı konu. çok da severim.*
Kendisini defalarca italyan'ım benim vatanım italya diye tanımlamasına rağmen bazı kesimlerce hala sahiplenilen yönetmen. Efendim adam neden dvd firmasına Türkçe seçeneği koydurmuyormuş? adam ben Türk değilim diyor ne diye koydursun?

Timur Bekmambetov bile "aslen Türk kökenliyim" dediği bir dünyada Türklüğünden utanır kendisi. Ayrıca fazlada şişirmemek lazım, evet bir dönem bir kaç başarı elde etmiştir fakat öyle dünyaca tanınan sayılı yönetmenlerden değildir.
son çekeceği filmde kenan imirzalıoğlu ile kıvanç tatlıtuğ 'u biraraya getirecek olan yönetmen. bu haber kenan imirzalıoğlu tarafından doğrulanmıştır. film söylenilene göre 2011 yılında gösterime girecekmiş.

edit: tuba büyüksütün ile beren saat'e de teklif götürmüş . ama onların oynayıp oynamayacağı daha kesin değil.
bütün filmleri ortalamanın üstündedir ancak en iyisi ;
(bkz: cahil periler)
Çok zeki bir adam;"kutsal yürek" filmi saysinde "sencillik" denilen şeyin
bir erdem değil tamamen aptallık,ilerleyen safhasında hastalık olduğunu kanıtlamıştır.
Her filminde mutlaka yemek masası ve etrafında uzun saatler geçiren insanların olduğu filmler yapan yönetmen. Filmler hep italya da geçmektedir. Serra Yılmaz, her filminde olmasa da oyuncu olarak filmlerine eşlik etmiştir. Cahil Periler favorimdir.
kendisi gaydir italyada yaşamaktadır. hem gay olup hem de italyada yaşadığı için modacı sanılsa da aslında yönetmendir. 1959 doğumludur.
hamam filmiyle epey ses getirmiş tir kendileri ve bizi de yurt dışında çok iyi temsil etmektedir. ama biz sürekli gay, türkiyeyi umursamıyor gibi saçma sapan yakıştırmalar bulmaya çalışıyoruz. zaten sinema konusunda elimizde avucumuzda bir kaç tane değer varken bunları da sahip çıkmak yerine eleştirmek tam bir mantık hatasıdır. 30 mart da vizyona giricek olan magnifica presenza filmiyle de büyük ses getireceğine inanıyorum. tabi cem yılmaz'ın katkılarını da unutmamak gerekir.
görsel
kendine özgü sinema üslubuyla dikkat çeken 90lı yıllarda italyada ki üst kimliğinden feragat edip anavatanı olan türkiyeyi keşfetme yolunda çektiği hamam filmiyle türkiye de istenmeyen adam ilan edilen, ülkesine küskün yönetmen. mehmet günsur'u türk sinemasına kazandıran filmlerinde daha çok italyan yeni gerçekçi ve neo-realist etkiler gösteren güleç insan.
çoğunlukla filmlerinde eşcinsel yaşamları anlatır belki de bu yüzden italyanlara kaptırdığımız yönetmendir.
italyada eşcinselliğin fazlalılığından değil bizdeki üstü kapatılmışlığındandır
sahip oldugumuz için ne kadar şanslı olduğumuzu düşündüğüm , bana her defasında farklı dünyaların kapılarını açan , ince detaylar ve akıl oyunlarıyla yormadan gizlice şaşırtan tatlı yönetmen.
Sinemada izlediğim son filmi magnifica presenzayı biraz önce bir kez daha izledim ve bir kez daha büyülendim .
kendisine twitterdan tweet attıgımda hemen dönüp teşekkür edicek kadarda mütevazi biri.
iyi ki var gurur duyuyorum ,daha büyük başarılar bekliyorum ondan.
gaylerle ilgili film çekmeye bir ömür adamış, vasat filmlere imza atan yönetmendir.

cahil periler güzeldi gerçi.
11.06.2013 tarihinde polisin taksim baskınını çok net ve güzel özetlemiş yönetmen.

http://www.radikal.com.tr...ligini_gorun_diye-1137135
Hayatımda yaptığım diğer her şey gibi, bunu da istediğim için yaptım. Bir şey yaparken herhangi bir iddiada bulunmak çok yanlış. Bir olayın sizde nasıl etki ettiğini anlatmak daha mühim.
http://kitap.radikal.com....-gibi-roman-yazdim-391308
italya'da yaşayan,eşcinselliğin yegane sanatsal savunucusu ve propagandacısı yönetmen.
Serra yilmaz in ne kadar essiz bi oyuncu oldugunu farkedebilen nefis yonetmen.
ferzan özpetek filmleri kafamda hep nuri bilge ceylan , fatih akın ya da zeki demirkubuz filmlerinde olduğu gibi dramatik, biraz da arabesk olarak düşünmüştüm. bu yüzden de bir ara izlerim deyip ertelemiştim. ancak izleyince ferzan özpetek'in çizgisinin daha farklı olduğunu görüp niye daha önce izlememişim diye hayıflandım.
not: zeki demirkubuz vs severim fakat feran özpetek'in tarzı daha farklı, daha güzel.
instagram hesabından şahane fotograflar paylaşan yönetmen.
sanırım bakış açısı ile alakalı herşey.
tarifi aşağıdaki şekilde verilebilecek, hayat hikayesiyle ve başardıklarıyla gurur duyduğum yönetmen.

Ferzan Özpetek Tarifi:
ispanya'dan Pedro Almadovar alın, onu biraz üzün. Filmlerindeki kadın karakterleri bir tutam azaltın, sıcak rekler ve büyük sofranın başında toplanan kalabalıklar mutlaka kalsın ama. işte Ferzan Özpetek'iniz hazır!
Sen benim hayatımsın'ı okudum dün. Daha önce yazara dair hiÇ bir bilgim ya da araştırmam yoktu. Olaya gelecek olursam; beni etkilemedi. Hikayede en temel olarak aradığım şeyi, o adamın niye hayatı olduğunu yani adamı neden bukadar Çok sevdiğini aÇıklamasını bekledim. Bu noktadaki değinimleri yetersiz buldum.