bugün

uyarmayın
birini uyarmıştım
adam 'cenaze evinin kapısı açık olur' dedi.
+pardon, kepenkleri kapatmayı unutmuşsunuz.
-anlamadım
+dükkanın kapısı açık kalmış diyorum
-ne diyorsunuz beyefendi ?
+anangiller nasıl ?
dükkanlar sizin orada kaçta kapanıyor acaba?
sapık durumuna düşülebilir. risk alınması gereken bir faktördür. yok ben illa ki gönüllü olacam denirse de yapacak bi'şey yoktur. uyarın uyarın havalar soğudu üşütür müşütür alimallah.
stresli iştir. uyarılan kişi sen benim fermuarımamı bakıyon dese diyecek lafımız olmaz. allah kimsenin başına vermesin amin.
kesinlikle uyarmak gereklidir, fermuarı açık dolaşan kişi yüksek ihtimal ile hasta olur.
"ölüden zarar gelmez" karşılığı ile dumura uğratacak uyarmadır.

bir protokol yemegi esnasında, ismet Inönü’nün pantolon düğmelerinin
açık olduğu oradakilerden birinin (bu kişi damadı Metin Toker olabilir) dikkatini çekmiş ve Paşa’yı gizlice uyarmış.
Inönü, bu gizli uyarıya açıktan mukabele etmiş:
— Aldırma canım, ölüden zarar gelmez!
(bkz: dükkan açık kalmış)
mimikleri kuvvetli kimselerin zorlanmayacağı iştir.

önce dükkanı (!) açık bırakmış olan şahısla göz göze gelinir, hafifçe gülünür ve kaşları yukarı kaldırmak sureti ile gözler ile fermuar bölgesi işaret edilir. adam haliyle aşağı bakınca fermuarın açık kaldığını fark eder ve kendini toparlar.

lakin her zaman bu böyle mi olur? elbette hayır. edebini bilmeyen kızların erkeklerden laf yemişliği çoktur bu konuda. yani neymiş? bir şeyi nasıl anlattığınız önemliymiş. yıllardan bir yıl, beyazıt öztürk stand up gösterisi yaparken gittiği bir yerde, en ön sırada oturan bir kıza gözü takılmıştır. kız bütün gösteri boyunca hiçbir espiriye gülmediği gibi, manalı manalı yüzüne bakmaktadır beyazın. dayanamayan ünlü showman, kız " ne oldu? " dercesine bir bakış atınca, beyaz ı rezil etmek istercesine, herkesin içersinde kızceğiz, " beyaz bey, dükkanınız açık kalmış" der. beyaz da durmaz lafı yapıştırır.
" buyrun, bugün dükkan sizin!"
fermuarı açık kişinin uyarılmasına şahit olmamak amacıyla yapılan eylemdir.

(bkz: uyarılmak)
+ hişt birader!
+bu kadar da olmaz ki.
+tamam anladık yiğidin malı meydandadır.
+olan var olmayan var.
+aa yuh oha çek ulaan fermuarı çekk.
insanın kendisi ile çelişdiği anlara neden olur, söylesem mi söylemesem mi diye, insan bir düşünür, dese ki nereye bakıyorsun, öyle kalakalırsın. neyse ki böyle bir tepki verene pek rastlanmamakta, utanır o da usulca çekiverir fermuarı.
- hişşş bacım fermuarın açık. am.n gözüküyor.
+ yuhhh be insan biraz kibar olur, hayvan herif.
- ben öyle lafı dolandırmam, direk söylerim.
- beyfendi fermuariniz açık.
+ ...
- bakın bu size son uyarımız.
+ ...
- kapatmazsanız çükünüzü kesmek zorunda kalıcaz.
+ ...
- bak buraya.
- buyrun?
- kapa lan o fermuari.
- hocam, çaktırmayın ama garaj açık kalmış.
+ aa, öyle mi ? içinde ki jaguarı da gördün mü ?
- %+'!? *

(bkz: cumhur ısın)
bunun tam tersi olaraktan kişi başka biri tarafından uyarılırsa gülüşmelere sebep olan durumdur.

- bakın, bu işlemlerinin nasıl yapılacağını tek tek size anlatacağım.
+ bu şekilde konsantre olamam yalnız.
- niye ki?
+ fermuarınız açık, gözüm kayıyor ister istemez.
- ahahah korkmayın ya anlatacağım olayın onunla uzaktan yakından alakası yok.
+ oh.. iyi bari.
yediğim ayar sonucu bir daha yapmamaya tövbe ettiğim eylem.şöyle ki;
-birader dükkan açık,
-dükkan senin yavruuummm...
-rengarenk ekran
genellikle fransız filmlerinde bir akşam yemeğinde masa altından icra edilen hadisedir.**
Karşı cinste vuku bulduğunda sakınılması gereken eylem.

+ Sanırım fermuarınız açık kalmış hanımefendi, uyarmak istedim.
- Sapık mısın kardeşim!!! Uyarmak falan he!
+ Uyarmak derken, ikaz etmek manasınd....
- Keees!!
insanın adını cıkarabilecek eylem . zira baktıgınız noktalar yüzünden elestirilebilirsiniz. inanılmaz bir dürtüdür söylesem mi? söylemesem mi? * *
eğer bu kişi matematik öğretmeniyse, dersteyse yaşı kemale ermiş biri ise
oldukça zor olan bir durumdur.
fermuarı açık olan kişiyi uyarmak için verilen tüm uğraşlardır. kaş göz işareti yapılır, o işe yaramaz, fermuar çekme hareketi yapılır, o da kesmez, fısıldanır, o da netice vermez ve dükkan açık kalmış denilerek "lan neden bu kadar çok uğraştım ki" denilir.