bugün

Son 13 senede aralarında yapılan lig maçlarında fenerbahçe 15, gs ise 5 kez gslip gelmiş. Fenerbahçe 43, gs ise 17 gol atmış ahaha. Genel toplamda da çok fazla üstünlüğümüz var zaten. Buna rağmen gs'nin hep bizi yendiğini savunan kişiler var. Gerçi aklı selim gsliler fenerbahçe'ye karşı aciz olduklarını biliyorlardır. Diğerleri liselidir.
görsel
fenerbahçemin üstün olduğu galatasarayın kadıköyde galibiyete hasret kaldığı maçlardır.
Açık konuşmak gerekirse çok boktan maçlardır.

Bir fenerli futbol sever olarak en bjk maçları futbol açısından çok daha keyifli oluyor.
kadıköy de derbi değildir. sıradan bir maçtır.
gerilimi maç boyu zirvede olan derbiler.
futbol adına her ne kadar türk futbolunun zirvesi olarak adlandırılsa da, bu iki takımın son 10-15 yılda birbiriyle oynadığı kaliteli maç sayısı bir elin parmaklarını bile geçmez. bu derbi olsa olsa rekabetin zirvesi olarak adlandırılabilir.

son yıllarda bu derbilerde vasatın üstüne çıkan maçları düşündüğümde aklıma 2000-2001 sezonunda kadıköy'de oynanan ve 4-4 bitip penaltılara giden kupa maçı, 2003-2004 sezonunda olimpiyat stadında oynanan ve 2-2 biten lig maçı, 2005-2006 sezonunda kadıköy'de 2-1 ve rövanşında sami yen'de 3-2 biten kupa maçları geliyor sadece.

son yıllardaki rekabetin geneline baktığımızda iki takım arasındaki maçlarda ya gerginlik, kavga ve seyirci olayları maçın çok önüne geçmiş, ya da bu takımlar birbirlerini yenerken, galip takım, taraftar baskısını da arkasına alarak rakibini ezmiş ve tek taraflı maçlar ortaya çıkmış.
Hep heyecan vermiştir, hep bir milli maç havasinda izlenmiştir derbiler, ama artık kabak tadı vermektedir. bu akşam ki derbi de aynı şekilde heyecanlı; ama bıkkın, heyecanlı; ama izlense de olur izlenmesede. fenerbahçe 10 kişiyle maçı tamamlamıştır. sonuç olarak kanarya aslanın ağzında kalmıştır. geçmiş olsun...
dünyanın en bok derbisi olmasına rağmen aynı zamanda en çok konuşulan derbisi olmayı başarmış 2 dandik takımın maçlarıdır.
Fenerbahçe Beşiktaş derbilerinin verdiği zevki vermeyendir. Pozisyon yok futbol yok zevk yok tat yok. Böyle dünya derbisinin amk.
haftalarca konuşulan derbilerdir.
bu akşam oynanmış ve galatasaray'ın 1-0 üstünlüğü ile sonuçlanmış derbilerden biri.

ilk defa yıllar sonra çok rahat bir derbi maçı izledim. Stres yoktu hiç... sadece 9.dakika da gelen golden sonra fark inşallah açılmaz dedim çünkü fenerbahçe rakip kaleye gidemiyordu. Ersun yanal bildiğin beraberliğe çıkmış babayı aldı neticede. Son dakikalarda bir şeyler yaparız belki karambole atarız diye düşündü ama olmadı.

Neyse uzun zaman sonra ilk defa gayet rahat bir derbi seyrettim. ne puan hesabı yaptım nede yenelim diye çıldırdım ekran başında. iyi oluyormuş böyle...
menemenspor taraftarlarının sürekli bok attığı derbidir.

yurtdışında siklenmediğini iddaa ettikleri derbi,yurtdışında hazırlanan dünyanın en iyi derbileri listelerinde hemen hemen hepsinde top 10dadır.
derby değildir.

not: fenevbahçeliyim.
türkiye hariç hiçbir yerde siklenmeyen derbilerdir.
#18966784 meyve vermeyen bol yeşil yapraklı ağaç benzetmesi oldu. (bkz: hadi evladım başka kapıya)
galibiyet sayılarına bakınca kimin üstün olduğu anlaşılan derbi.

hiç öyle yok tt arenada şampiyonluk kutlanana kadar rekabet bitmiştir,yok efendim kalecisi 4-3 yenene kadar rekabet bitmiştir şeklinde kendinizi avutmayın.gerçekler acıdır ne yazık ki..
fenerbahçe tt arena'da şampiyonluk kutlayana dek ebedi rekabet bitmiştir. bu nedenle önem arz etmeyen derbidir.
galiba uzun sure ızleyemıcez. galatasaraylıyım ama gercekten uzuldum. gulucuk
uzun süre özlenecek derbilerdir.
bu derbinin oynanmasına 3 hafta kala derbinin ateşi tüm türkiye'yi sarar ve taraftarların içi kıpır kıpır olurdu. ama bu sene ne medyada ne de benim içimde bir kıpırtı yok. 3 büyüklerin kötü gitmesi, dünyanın 3. büyük derbisini bile unutturur hale geldi.
(bkz: özet geç piç)

edit: başlık bile ilgi görmüyor. türk futbolunun başı sağolsun.
Aynı şehrin, fakat farklı kıtaların takımları arasında oynanan dünyada eşi olmayan derbidir.
geçen sezon ali sami yen de oynanan rezaletin ardından keyifli ve gollü* geçmesini dilediğim derbi. zira maçı piç ediyorlar 90 dakika ızdırap oluyor bünyeye.
yaşanan ve yaşanabilecek bir çok kötü olaya rağmen gitmekten asla vazgeçilemeyecek olan derbidir.
-son gittiğimde yanan koltukların üzerinden atlayarak çıkmak zorunda kalmıştım staddan ama gitmek yine en büyük isteğimdi, farklı bir havası vardır bu derbinin ve farklı bir ruhu...
büyük maçlardır lakin her daim fenerbahçenin kazanması sebebi ile artık tat vermemektedir.