1. 1.
  https://video.uludagsozluk.com/v/fenerbahçe-nin-işgalcilerle-dostluk-maçı-yapması-13452/  general harrington kupası'nı bilmeyen yoktur heralde. fenerbahçe'nin işgal kuvvetleriyle dostluk maçı yapıp kazandığı kupa. tüm fenerlilerin böbürlenerek anlattıkları o teneke parçası...

  memleketiniz işgal edilmiş, kardeşleriniz cephede öldürülüyor, kadınlarınıza tecavüz ediliyor ve siz gidip tüm bunları yapan işgalcilerle dostluk maçı yapıyorsunuz. ellerini sıkıyorsunuz. gülerek pozlar veriyorsunuz... ondan sonra da çıkıp utanmadan bizim takım böyle vatansever, tarihimiz şöyle şanlı muhabbeti yapıyorsunuz. bakın 1 değil 2 değil işgal güçleri ile fenerbahçe arasında tam 50 tane dostluk maçı yapılmış o yıllarda.

  gerçekten kardeşinizi öldüren, memleketinizi işgal eden, kadınlarınıza, kızlarınıza tecavüz eden şerefsizlerle general harrington kupası maçı yapmak mı vatanseverlik? yoksa cephede takım halinde şehit düşüp, karalar bağlayarak "vatan sağolsun" diyebilmek mi?

  fenerbahçe'nin geçmişini biliyoruz. ingilizler tarafından kurulduğunu, ilk isminin "black stockings" olduğunu falan. ama, bir fenerbahçe taraftarı çıkıp "galatasaray vatan haini. fenerbahçe memleket sevdalısı." derse, götüyle gülerler adama. milli mücadele yıllarında fenerbahçe de başkanlık yapmış isimler, ingiliz şakşakçısı ve vatan hainidir. içlerinde gazi mustafa kemal atatürk'e suikast planı yapanlar bile vardır.

  http://video.google.com/g...132&hl=tr&fs=true
  24 -18 ... vincent ugurlu
 2. 2.
  bazı fenerlilerin hala gurur duymasına vesile olan hededir. savaş esnasında halkın moralini yükseltmişler güya.. he aq milyonları sokağa döktünüz..
  7 -4 ... hayrettin gurbuz
 3. 3.
  (bkz: le miyav diye havlayan fransız kedisi)
  5 -6 ... sekura
 4. 4.
  (bkz: republic diye öten kuş)
  2 -4 ... south park
 5. 5.
  bazı fenerlileri rahatsız etmiş gerçektir.

  (bkz: ağlama melis)
  4 -5 ... isigim sana asigim
 6. 6.
  fenerbahçe kulübü tarafından yıllar boyu alenen çarpıtılan gerçektir.fenerbahçe spor kulübü o yıllarda milli mücadeleye katılmamış, hatta milli mücadele saflarının karşı cephesindekiler ile oldukça yakın ilişkilerde bulunmuştur.konu ile alakalı belgeleri tuğrul yenidoğan ortaya çıkardığında, fenerbahçe kulübü tek bir karşı belge ile savunmaya dahi geçememiştir.ancak gerçekler her daim gerçektir.

  http://video.google.com/g...132&hl=tr&fs=true
  6 -2 ... tavuklupasta
 7. 7.
  yapti evet fenerbahce onu... ana amaci isgalci ingiliz zirhlilarinin personeline moral ve idman vermek, ve "bir amac ugruna" beden egitim düzeylerini yüksek tutmak olan harrington kupasinda fenerbahce bizzat toplarini istanbul´a cevirmis zirhlilarin gemi personeline "idman" verdirtip onlara yatakcilik ve destekcilik yapti. sonra da kupayi kazandi , diye olayi cevirtti. herhalde kazanacak kupayi karsisindaki takimlar sadece gemi personeli, adamlarin dertleri istanbulluya "sirin" görünmek, buna alet olacak takim da ne yazik ki fenerbahce olmustur. bu tamamen gercektir ve fenerbahce nin tarihindeki cok siyah bir lekedir.

  ayni zirhlilarin ayni adamlari, besiktas jimnastik klubünü basmis, her taraflarini darmadagin etmistir. o yüzden bjk´nin 1920 den önceki tarihi yoktur. fenerbahce´nin idman verdigi sahislar bjk takimi merkezini yagmalamis ve darmadagin etmistir.

  ben fenerbahce´nin bundan hicap duydugunu hep sanirdim, hicabi gec gurur duyduklarini görünce hic anlamadim, acaba orada yapilan isin neresi savunulabilir?

  gemi komutani, tayfasinin moralinin yüksek olmasi, bir seylerle mesgul olmasi icin elinden geleni yapar. bunu türk komutanlari da yaparlar. oradaki is, "düsman milletin bir takiminin" o sahneye cekilip orada rol almasi durumudur. sen tersini düsün- türkiye ingiltere´yi isgal etse, türk zirhlilarina idman olayi olarak gemi personeliyle mac yapsin diye profesyonel bir takim, diyelim ki manchester united- tutup türk gemi personeliyle efenime söyleyeyim, "general cevik bir kupasi " adi altinda mac yapsa, ingilizler, benim tanidigim kadariyla o takimi aforoz ederler be.

  aynen de yaparlar, ve hicbir zaman o takimi daha affetmezler. bu da böyledir yani.
  5 -4 ... paganviodio
 8. 8.
  fanatiklikten bahseden fenerbahçe taratarlarını görmemize vesile olmuş maçtır. özellikle de açtığı başlıklara bakmadan, insanlara fanatik derken. gözlerim yaşardı birden, nedense...

  (bkz: galatasaray ın işgal güçlerinin takımı olması)
  2 -3 ... isigim sana asigim
 9. 9.
  3 kez kapatılan kulüp binalarını açık tutarak anadolu'ya silah sevkiyatını devam ettirme amaçlı eylemmiş. maç yaparak silah taşınmaz, en fazla kanatlarda ileriye top taşınır.

  halkın morali yükselmişmiş.. ya halkın futboldan haberi mi vardı o dönem? futbol denen şey anadoluya geleli kaç yıl olmuş ki halk bu büyük! zafere sevinsin?
  7 -2 ... hayrettin gurbuz
 10. 10.
  rıdvan ın uzatmalarda attığı golle fenerbahçe nin sıfır sıfır yenildiği maçtır. hatırlarım o maçı.
  3 -1 ... it the fuck