1. 1.
  johnny depp ve benicio del tor onun başrollerinde bulunduğu, uyuşturucunun etkisinde bir gazetecinin yazdığı gazete yorumlarını, başından geçenleri onun gözüyle, yani uyuşturucu almış gibi, görmemizi sağlayan, terry gilliam filmi. Bitirmesi zor bir film, ama en azından bir kere bitirilmeli
  3 ... impayatoy
 2. 2.
  sıkıcı ama bir okadarda absurt bir film izlemek isteyenlerin izlemesi gereken film .diyaloglar cok guzel

  (bkz: kult)
  3 ... rapter
 3. 3.
  terry gilliam e ait bir filmdir. kitaptan filmleştirilmiştir. içinde çok ağır felsefi yorumlar ve irdelemeler taşısada her uyuşturucu bağimlisinin hayatında olduğu gibi buda saçmalıkların arkasında gizli kalmiştir. bunları anlamak için kitabı okumak daha iyidir. johnny depp ve benicio del toro nun oyunculuğu mükemmel ötesidir. izledikten sonra insanda ne kadar saçmalayabilirim ne kadar kafam güzel olabilir sorusunu insana sordurur ve biraz bu taraklarda beziniz varsa yaptırır. filmle ilgili en sevdiğim replikler:

  (bkz: bi uyuşturucu bağimlisiyla gezmek kafanı her zaman daha güzel yapar)

  (bkz: eğer bi uyuşturucu koleksiyonun varsa amaç sonuna kadar gitmektir)
  2 ... aksak tirtil
 4. 4.
  h. s. thompson tarafından yazılmış kitaptan uyarlama bir film. filmin hemen hemen hiçbir sahnesi normal dünyada geçmez, her türlü uyuşturucu maddenin keşi olmuş bir adamın halusinasyonlarından ibarettir.johnny depp'in oyunculuğu, her zamanki gibi ders niteliğindedir. ayrıca avenged sevenfold'un bat country parçası bu film üzerinedir. filmin başından bir replik: 'we can't stop here, this is bat country'- kafayı tütsülemekten yarasalarla ilgili halusinasyonlar gören bir adamın sözleri.
  -1 ... holy idle
 5. 5.
  kafa bağimliliği kavramını tam olarak açıklayan bir film. gonzo gazeteciliği yapan bir uyuşturucu bağımlısının avukatı ve uyuşturucu koleksiyonuyla beraber bir motor yarışını izlemeye gitmesini anlatsada aynen gonzo gazeteciliğinde olduğu gibi çok farklı şeyler anlatmaktadır.

  insanlar 68 kuşağının kaybolmuşluğunu anlattığını düşünsede herkes farkedebilirki johnny depp in yazı yazma sahnelerinde yazdıkları ve yorumları kaybolmuşluğun değil bilincindeliğin göstergesidir.

  uyuşturucu kafası filmlerinin en uçmuşudur. gördüğüm ve yaşadığım en yoğun kafaların bile üstünde bir dünyayı anlatmaktadır. ki o uyuşturucu koleksiyonuyla bu normaldir. oyunculuk mükemmeldir. izlenmesi gereken bir filmdir.
  3 ... aksak tirtil
 6. 6.
  çok güzel bir filmdir. bu filmde grace slick'ten white rabbit'i duymak herhalde kimseyi şaşırtmayacaktır ki, filmin en iyi sahnelerinden birinde çalmaktadır. oyunculuklar da yönetmenlik de harkadır. ayrıca, şimdiki örümcek adamın en çiroz halini de bu filmde görebilirsiniz.
  1 ... siyah inci yagmuru
 7. 7.
  drug filmleri arasında konuyu en iyi işleyen filmdir ve tam anlamıyla bir deneyimdir.kitabın mükemmel biçimde uyarlanmasının arkasında,belli ki tecrübeyle sabit bir atmosfer oluşturmuş terry gilliam 'ın,inandırıcılıklarının tavan yapabilmesi için ruh sağlıklarını bozabilecek kadar kendilerini kaptıran oyuncularının* ve fiilen çekimlere yardım eden Hunter S. Thompson gibi orjinal bir manyağın uçuk performansları vardır.
  filmi ilk kez izleyen bünyelerin neyle karşı karşıya olduklarını bilmedikleri takdirde pek bişey anlayabiliceklerini sanmıyorum.zira anlatılan 68 kuşağı amerikası ve yaşanıldığına inanılamayan tripler kişiyi oldukça yorucaktır.yine de en azından farklı bir şey olduğunu söyleyerek ilk deneyim atlatılabilir. yaşamında hiç holüsünasyon görmemiş hiç uyuşturucu kullanmamış kişilerin sadece gülebileceği sahneler bazı insanlar için oldukça yıkıcı olabilmektedir.işi bilen kişilerin olayı çok çok iyi anlattıkları sahnelere yatişebilmek için beyni 6 ya 7 ye felan ayırıp düşünmek gerekebilir, anlatılan şeyi kavramakta güçlük çekenler için.johny depp'in film boyunca dişlerini sıkarak yada ağzındaki pipo yu ısırarak konuşması benicio del toro'nun yüzünün aldığı şekiller hangi provada denenmiş uygulanmıştır anlaşılmaz.*filmdeki renk cümbüşü, olayların geçtiği mekanlardaki ışık seviyesi bile ince ince hesaplanmıştır ve diyalogların gerçekten yaşanmış olduğunu bilmek izleyiciyi yormasın da ne yapsındır.belki de filmi mükemmel yapan bunca ayrıntının yanında en muhteşemi hiç bişey anlatmıyo gibi gözükse de gönderme manyağı yapabilmesidir.vietnam savaşı dönemini ve amerikan ideallerini alır kafaya geçirir.film biterken bu iki tipin hala günlük yaşamlarına nasıl dönebildiklerini sordurur.filmde akılda şu sahne kalır kafaya kazınan, del toro uçağa binip giderken depp o anlaşılmaz olan konuşmasıyala ''işte bildik insandan farklı bir yaratık'' demiştir.farktır bu direk başka bişey değildir.evet amerikalılardan çekinmek için onların içinden çıkan bu yaratıkların ne tip manyakları olabiliceğini görmek için ve bir insanın uyuşturucu sayesinde ne hale gelebildiğini görmek için izlenmelidir.eğlenmek için değildir,zaman geçirmek için ise hiç değildir.
  ''too weird to understand,too rare to watch'' * *
  ... accelerated
 8. 8.
  --spoiler--
  Dr. Gonzo: Music, man. Put that tape on.
  Raoul Duke: What tape?
  Dr. Gonzo: Jefferson Airplane, White Rabbit. I need a rising sound.
  --spoiler--
  2 ... cherubim
 9. 9.
  filmin adının asıl çevirisi "amerikan rüyası'n(d)a uçuş ve kaçış"tır.

  en azından ben öyle çevirdim.

  dünyamızda yer alıp henüz fark edemediğimiz alternatif dünyalarda gezintiye çıkılacağı vakit easy rider'dan sonraki durak olarak kullanılması tavsiye edilir.
  ... zongulca
 10. 10.
  uyuşturucu kültüründen uzak olan insanlar* için biraz yabancı kalan bir film olsa da, yine de etkileyici bir film; johnny depp i kel kafayla görmek insanı neşelendiriyor, benicio del toro***ya da bıyık çok yakışmış...

  film hakkında söylenecek çok şey yok, 1999 yılında yapılmış iyi bir çalışma... fakat üç farklı isim daha dikkat çekiyor filmde;

  öncelikle filmin başında, 2002 yılından itibaren "spiderman" olarak tanıdığımız tobey maguire yi "otostopçu" olarak görüyoruz; bavulunu alıp hippi olmaya, çölü aşıp o kasaba senin, bu kasaba benim gezmeye niyetlenmmiş uzun, sarı saçlı bir genç...

  akabinde, las vegas taki "bilmemne oteli"nin asansöründe cameron diaz çıkıyor karşımıza; ateşli bir televizyon muhabiri olarak...

  ve bir başka otelde "dindar" ve resim aşkıyla yanıp tutuşan bir kız çocuğu çıkıyor karşımıza, filmdeki yabanıllığını daha sonra "black snake moan" da görüyoruz, yüzündeki masum ifadeyi ise "sleepy hollow" da, yine johnny depp ile kamera karşısına geçtiğinde, evet; christina ricci bahsettiğimiz kadın...
  2 ... octavio