bugün

faşist yaftasını kime yapıştıracağını bilmeyen tiptir.
şizofren bilinç.
masanın üstündeki bardaktan bahsederken masanın üstündeki bardaktan bahsederim. bardağın yapıldığı çamı da, hatta masanın yapıldığı malzemeyi de tariflemem çok basit. bilirim yani onları da. kök ve sap nedir onu da bilirim yani.

ne yaptımsa bilerek ve isteyerek yaptım. spinoza şaşırmış bence yani. ok ?
(bkz: malbunlar)
zorbalığı kabul edemeyendir. çerkes, zaza, laz, arnavut, boşnak, gürcü hepimiz aynıyız der. biz bir milletiz diye kabullenir ve ayrımcı bir söz gelince onun fikrine söver.

ama aynı kişi, şehit olan gencecik askerlere, yollarda patlayan mayınlara, çarşı- pazarda patlayan bombalar, dersanesinin önünde muhabbet ederken bir patlamayla ölen çocuklar, yakılan bayraklar ve küfredilen değerlerine boşver deyip geçemez, içine sindiremeyen insanın kendini tutamayıp küfür etmesidir.
dünyadaki hiçbir olgudan haberi olmayan, sadece lise zamanlarında bütün kürtlerin kötü, bölücü, kaka, ibne ve katil olduğunu kulaktan dolma bilgileriyle kuş beynine yerleştiren montofon ineğidir efendim. asıl böyleleri memleketi bölüyor parçalıyor ama sürekli her olaya at gözlüğüyle bakanlarda bunun farkına varamıyor. yazık bu memleket için savaşan türkede kürdede çerkezinede lazınada..
sadece türkiye'de mi var bu model insan bilmiyorum ama çelişkiler içinde olan bir modeldir. ama bu çelişkiler içinde bulunma durumunun farkında olmadığını da düşünmüyorum. bir şekilde mukaddesatçı kanattan olmamak için sol bir maskeye ihtiyaç duymalarından kaynaklanıyor bu kesimin varlığı. evet, bu tip, genelde sol görünümlü cenahtan çıkar.

türksolu yapılanmasının sıklıkla yaptığı bir şeydir. chp'de de bu kafada milletvekilleri vardır, chp'nin tabanı ise ciddi miktarda bu tür insan barındırmaktadır. nereden mi biliyorum? çünkü bu insanlarla çok haşır neşir oluyorum ve tartışıyorum.

"kürt meselesi" olarak isimlendirilen ve bence aslında "türk meselesi" ya da anayasal vatandaşlık meselesi olan mevzu bu kesimin ırkçı söylemlerinin onaylanmasının en büyük motivasyonudur. bütün sorunların müsebbibi olarak kürtleri göstermek rejimi dibine kadar kutsamış bu kesim için bulunmaz hint kumaşı. çünkü bu yaklaşım, insanların rejime yönelik sorular sormasını engellemekte, anayasal vatandaşlığın demokratik talepler ekseninde şekillendirilme gayretini boşa çıkarmaktadır.

bu yaklaşımın sömürgecilik döneminden yadigar olduğunu düşünüyorum. bilirsiniz, oryantalistlerin sömürgeciliği meşrulaştırma süreci iki ayak üzerinde yükseldi. birincisi doğuluların geri kalmışlıktan kurtarılması, ikincisiyse bu geri kalmışlığın doğululuğa içkin olması. yani oryantalizme göre doğuluların uygarlaştırılma projesi doğuluların değil ancak batılıların çabaları ile gerçekleşebilecekti ve mutlaka gerçekleşmeliydi bu.

işte bu sömürgeci bakış açısı bugün bu topraklardaki milliyetçi ve ulusalcı cenahlar (daha çok ikincisi) tarafından kucaklanmaktadır. onlar için kürtler çağdaşlaşmadan uzak ve buna direnen yabani varlıklardır. hasta adamlıkla payelendirilen bir imparatorluğun hastalıklı tebası olarak görülen heterojen bir milletin fertlerinin tarihten bu şekilde bir ders çıkarması üzücüdür. oryantalistlerin kendisini tanımlamak için kullandığı sömürgeci aparatları bugün kürt halkının üzerine doğrultmuştur. yoksa almanya'da aşağılandığı için kıyameti koparan bu insanların kürtlere bunu yapabilmesinin izah edilebilir bir yanı var mı?
türk faşizminin farkında ancak kürt faşizmini de görebilmiş müstesna modeldir.. hem neden olmasındır.. müslüman olup da birbirinin kitabına küfreden bir toplum için çok mu abes..
kendince ortama gazı verme çabası içerikli aciz hareketlerden sadece bir tanesi başlığı. ülkesini ulusunu bayrağını milletini memleketini sevmek toprağına sahip çıkmak eğer faşistlikse evet faşistim.
herşeyin tanımını değiştirmeye çalışmak da böyle bişey işte kardeşler. bu bağlamda faşistlik iyidir iyi olmayan kendini nereye koyacağını bilemeyen zehirlenmiş dimağlardır ki her boku bildiğini düşünen cahilden korkmak ve eğer işe yarayacaksa asıl onlara küfretmek gerekir.
buraya kadar kafası karışana özet; büyü de gel çocuk
Kürtler yanlış yapınca bunu küfürle eleştiren ama ırkçı olmayan insan modelidir. ve ayrıca;

(bkz: bütün genellemeler yanlıştır).
çelişkiler içinde yüzen yazar olmalıdır. zira ne perhiz ne lahana turşusu modeli halini almıştır.
insana insan olduğu için değer vermeyi beceremeyn kişidir.
(bkz: kürtlere kro denmesinin sebebi)
faşizmi bir halktan nefret etmek olarak kabul edersek yapılmaması gerekir. haklı nedenler için;
(bkz: pkk)
(bkz: şehit)
can yücel'in dediği gibi, bu memlekette göte göt denir. göt demek faşistlerin de demokratik haklarıdır.