bugün

malesef malesef türkiye dir. çünkü bu ülke son seksen yıldır kendi değerlerine söven kim varsa baş tacı etmiştir daha doğrusu ettirilmiştir. geçmişten günümüze doğru bir göz atarsak bu milletin önüne sanatçı diye konulan tiplerin aslında bu milletin değerlerine taban tabana zıt kişiler olduğunu görürüz. günümüzde ise bunun en canlı örneği fazıl say dır. buna rağmen sanatçı denilerek adeta yüceltilmektedir. sanatçı, herşeyden önce milletinin değerlerini özümseyendir, milletinin değerlerine sırt dönmeyeendir. fazıl say da ise bunların tam tersi vardır. sürekli mensubu olduğu halka dolaylı ya da dolaysız hakaretler mevcuttur. işin en acı tarafıysa bu ülkede yaşayan sözüm ona aydın geçinen tiplerin ''bu ülke fazıl say gibi büyük bir sanatçıyı hak etmiyor'' bıdı bıdısı yapmasıdır. yazık yahu çok yazık. daha ne kadar sürecek haketmeyenlere hakettiğinden daha fazla değer verme alışkanlığımız bilmiyorum. bildiğim bir gerçek varsa fazıl say ın sanatçılık gibi kutsal bir sıfatı hak etmediğidir.

not: gidiyormuş bu ülkeden. veda mektubuda yazmış. sevindim onun adına çünkü sevmediği bir ülkede yaşamaktan kurtulmuş oldu.
fazıl say'ı haklı bulanların da, haksız bulanların da benim vatanım dediği ülke.

sorun da bu zaten.
nüfusa 70 küsur milyon diyorsak, yani her kişiyi "insan" sayıyorsak şayet, fazıl say sanatçının önde gidenidir tabiki.
daha düz tabirle, o'nun sanatçılığına gelene kadar, senin insanlık karmaşan var.
(bkz: nihat doğan)
mesela ülkesiyle çatışmayan bir sanatçı.
orhan pamuk gibi bir köstebek bu topraklardan çıkabiliyorsa eğer, fazıl sayın sanatçılığı normal karşılanması gerekir. üstelik fazıl say'ı dünya sanatçı olarak benimsemişse türkiyedeki 3-5 kendini bilmezin sözünede ne kadar itibar edilebilir!..
(bkz: nihat doğan ın sanatçı sayıldığı ülke)
ayrıca;
fazıl say adımızı tüm dünyaya duyurmuş dünyaca ünlü birisidir. biraz dinleyin bakalım gerçi siz anlamazsınız nihat doğan şarkısı lazım size.
http://www.youtube.com/watch?v=qvzdiuszpgq
söylenenler fazıl say ın insanlığıyla ilgilidir. sanatçı olmak bambaşkadır. fazıl say tam bir sanatçıdır. duyguları notaya dökebilen, bütün sesleri notaya çevirebilen bir adam hakkında böyle konuşulması komik olan durumdur. acaba fazıl say ın sanatçılığını eleştirme hatta onu sanatçılıktan men etme cesareti bulanların müzikten ne kadar anladığı veya ne tür yeteneklerinin bulunduğunu düşündüren olay.
(bkz: onu saymazsak kimi sayacağız)

(bkz: hülya avşar ı mı)
sanatçı kelimesinin anlamına bakmak gerekir öncelikle. hemen bakalım tdk'dan :
"güzel sanatların herhangi bir dalında yaratıcılığı olan, eser veren kimse, sanat adamı, sanat eri, sanatkâr, artist"
demekki sanatçının ülkesinin değerlerine
(ki fazıl say'ın ülkemizin hangi değer(!)ine sırt çevirdiğini hala merak ediyorum. bu ülkenin değeri türk sanat müziğidir, türk halk müziğidir, arabesk değildir)
sahip çıkması gerekmiyormuş. kendisi müzik dalında yaratıcılığı olan ve eserler veren bir kişidir, bu yüzden sanatçıdır.
ki kendisinin sanatçı sayılmadığı muhtemelen tek ülke malesef kendi doğduğu ve yaşadığı türkiye'dir (türkiye'de yaşayan insanların bir kısmının oluşturduğu alt küme diyelim)
edit: bir de asıl merak ettiğim şudur ki: kendisine laf eden insanların acaba kaçının ülkeye fazıl say'dan daha fazla yararı dokunmuştur. fazıl say, ülkemizi dışarıya tanıtmak için mükemmel bir kozdur, tabi biz kendisinden yeterince faydalanamıyoruz bazı kendini bilmezler yüzünden o ayrı.
(bkz: ya sev ya terk et diyen bir başbakana sahip olmak)
(#9279487)
fazıl say hakkında hiçbir şey bilmeyen kişi sözü.

aç bak fazıl say ne yapmış?
fazıl say dediğimiz adam dünyanın en iyi piyanisti olarak 90ların başında müzik otoritesi sayılan dergilere kapak olmuş, sayısız konser vermiş, bir o kadar da konçertoları olan bir değerdir. ayrıca milli eğitim sisteminde beden, müzik gibi derslerin 8. plana atıldığı bir memlekette böyle bir sanatçının çıkmasıda ayrı bir ironidir.

bu adam arabeske söverken, sizin "efendim milli değerlere hakaret ediyor" dediğiniz adam nasreddin hocadan, aşık veyselden koskoca senfoniler, konçertolar çıkartmıştır. şimdi burdan 2 soru sorulur:
- bunları biliyorda mı ötüyorsunuz bunu merak ediyorum.
- arabesk nereden de bizim kültürümüz oluyor da adam arabeske söverken sizin birden milliyetçi duygularınız kabarıyor. arabeskte yapsa rap müzikte yapsa bizim sanatçımız bizimdir.o kadar milliyetçiyseniz sıkın bi taraflarınızıda bu adam gibi dünyada bizi temsil edin bakalım kaç kilo geleceksiniz.hakikaten fazıl say'ın sanatçılığı tartışılıyorsa bu memlekette vay halimize. cemal reşit reyin de ahmet adnan saygunun da adlarını tarihten silelim madem kısacık klasik müzik tarihimizden, ne de olsa bunlarda bizim değerimiz değil, değil mi.
Türkiye hariç dünyanın bütün ülkeleridir.

Türkiye içinse;

(bkz: Trollerin yazar sayıldığı ülke)
serdar ortaç'ın sanatçı sayıldığı ülkeden daha ilerde olan bi ülkedir.
Yani biz saymasak da dünya onun önemli bir sanatçı olduğunun farkındadır.
Konserlerinin büyük bölümünü yurt dışında vermekte, onu dinleyen herkes onun sanatına çok büyük saygı göstermektedir.
Nobel ödülü almış bazı Türk yuttaşı yazarlar gibi, Türk askeri hakkında haince sözler de söylememektedir, ülkesine bağlıdır.
o kadar alıştık ki sanatçı olmayan insanlara sanatçı demeye sanatçıyı görünce hakaretlere boğuyoruz ülkeden kovuyoruz.
--spoiler--
malesef malesef türkiye dir
--spoiler--
malesef türkiye değildir. zira müslüm gürses kadar bile değeri yoktur kimilerinin gözünde. !

yok sen şimdi müslüm gürses bu ülkenin anadolunun değerleriyle taban tabana uyuşuyor diyorsan yapacak bir şey yok.!
sanat evrenseldir. Türkiyede adını yurt dışına duyurmuş kaç kişi vardır. burda ki tv lerde boy gösterip , para kazanıp ,yurt dışına o paraları yemeye gidenlerden bahsetmiyorum. yurt dışında adını duyurmuş kaç sanatçımız vardır. fazıl say gerçek bir sanatçıdır. sanatı evrenseldir. nokta.
türkiyedir. düşüncelerinden dolayı defolup gitsin dediğim fazıl say gerçek bir sanatçıdır. eğri oturup doğru konuşulmalıdır. sanatına söz söylemeye hakkımız yoktur. ama susmalıdır. yada yere btsın sanatı denmelidir. sanatçı değil demek yalan söylemektir.
türkiye değildir. kesinlikle değildir.

fazıl say kimdeseniz alacağınız cevap,

bilmem ki; arabesk dinleyelere laf eden bi adam vardı o heralde derler.

bırakın sanatçılığı yaptığı işten bi haber insanla dolu türkiye.
[null http://www.izlesene.com/v...ehitleri-kanalturk/192418] bunu yapmış ya kuvayi milliye şehitleri kuvayi milli şehitleri satıldık!
yeteneğine bir şey diyemeyeceğim ama mümkünse konuşmasın diyeceğim piyanist.
her sanatçı sizin istediğinizi söyleyecek diye bi kural yok.bende sevmiyorum düşüncelerini ama sanatına saygı duyarım.bu arada o da başka insanların sanatına saygı duysa hiç bi sorun kalmıcak ortada.illa ki yavşaklık olucak bi yerde.
halkına hakaret eden insan her memlekette sevilmez. bir insanın ayrım yapmadan ülkenin büyük bir bölümüne düşmanca tavrı faşizmdir ve sanatçı bile olsa kimse tarafından sevilmez. fakat bizim ülkemizde yeterince millet düşmanı olduğundan fazıl say gibiler sanatçı sayılabilmektedir. hatta el üstünde tutulur. çünkü bazı faşistlerin düşüncelerini dile getirmiştir. fanatikçe desteklerler. aynı kişi bu tavrından vaz geçtiği anda da dönek olmakla suçlarlar. ör; yiğit bulut
ne yazık ki başlığı açanın da bulunduğu bir ülke.serdar ortaç örneğine de kesinlikle katılıyorum.