1. 1.
  çok özgün bir şairimiz. Yirminci Yüzyıl Türk Edebiyatı'nda önemli bir yere sahiptir.
  6 ... sesli
 2. 2.
  ''Utanç Kesiti

  Çağlar birbirini görse, Ortaçağ
  yüzüne tükürürdü Uzayçağının

  Toplarlar ulusu çalışma kamplarına,
  Sıra sıra tel karanlık, sıra sıra tel ölüm.
  iner karanlıkta bir ak ses;
  Yeter gayrı gel ölüm.

  Binlerce eri, polisi -ayın parlaması tanık-
  Barsak deşer kan içer, organ koparırlar.
  Bir yamyamlıktan bir yamyamlığa,
  Tarihi görmediği korkunç bir yüzle varırlar.

  işte bir köyde, ey analar ey.
  Ders olsun diye,
  Girdi bıçak elleri Amerikanın,
  Gebe kadının karnından içeriye.''

  severek okuruz şiirlerini.
  5 ... sesli
 3. 3.
  Cumhuriyet gazetesinin: "Siz de eski komünistlerden misiniz?" şeklindeki sorusuna; "Bana eski kelimesi fazla. Bunu söyledim, ben komünizmi seviyorum. Biz yapamadık, onlar da yapamadı Zaten büyük şeyler bu kadar kolay yapılmaz. inşallah toplum öyle bir noktaya gelecek, şimdi olmasa da daha sonra benzer bir rejim gelecek." şeklinde cevap veren Atatürkçü kimliği ve Komünistliğini ilginç bir şekilde bağdaştıran, 10 Kasım'ların değişmez ozanı.
  6 -1 ... sulh
 4. 4.
  antolojilere şiirlerinin alınmasına izin vermeyen şairdir.Edebiyat dünyasında bir dinazordur artık. sağ da sol da her nedense görmezden gelirken, genç kuşak kitap fuarlarında pamuk helvai elma şekeri yazarları kovalamaktadır ki -kendi başına ekol olan dağlarca için olmasa da -benim için yürek yaralayıcıdır
  3 ... kiraze
 5. 5.
  Türk şairi. istanbul'da doğdu. Yüksek öğrenimini Harp Okulu'nda tamamladıktan sonra bir süre subay olarak yurdun çeşitli yerlerinde görev aldı. On beş yıllık hizmet süresi sonunda ordudan ayrıldı. Bir süre Fransa'da kaldı. Yurda dönüşte Çalışma Bakanlığı'nda görev aldı. Daha sonra memuriyetten ayrılarak istanbul'da açtığı kitabevinde çalışmaya başladı.
  ilk yazısı 1927 yılında bir hikaye yarışmasında ödül kazanarak yayımlandı. O tarihten bu yana bir çok sanat dergisinde şiirlerini yayımladı, kitap halinde topladı. Yurt içinde çeşitli ödüller aldı. Bunların yanı sıra 1967 yılında Amerika'daki Uluslararası Şiir Forumu tarafından en iyi Türk şairi olarak ilan edildi. 1956 yılında Asu kitabıyla Yeditepe, 1957'de Delice Böcek kitabıyla Türk Dil Kurumu Ödülleri'ni kazandı.
  Şiirimize, tanzimattan bu yana hiçbir şairin getiremediği geniş olanaklar getirdi. ilkel insandan günümüzün insanına değin, pek çok tip ve karakterde insanı, özellikle bu insanların iç dünyalarını geniş imgeler ve parlak simgelerle anlattı. Zaman zaman Türk dilinin olanaklarını da zorlama yoluyla şiirimize yepyeni bir hava getirmiş çok verimli bir şairimizdir.

  ESERLERi :

  Çocuk ve Allah, Havaya Çizilen Dünya, Daha, Sivaslı Karınca, Taş Devri, Üç Şehitler Destanı, Çanakkale Destanı, Çankırın Destanı, Aç Yazı, Türk Olmak, Uzaklara Giyinmek, Dildeki Bilgisayar
  4 ... death lord
 6. 6.
  (bkz: Mustafa Kemal in Kağnısı)
  5 ... hekemen
 7. 7.
  sevi sözcüğünü türkçe'ye kazandırmış şairdir.
  6 ... melankolik
 8. 8.
  kuleli askeri lisesinden mezun olmuş şairdir.
  3 ... dreamcatcher147
 9. 9.
  küçük iskender in yalancıyım, dağlarca bir olaydan dolayı mehmet fuat ı mahkemeye vermiş mahkemeyi kazanmış ve mehmet fuat a evini sattırmıştır. ayrıca kendisine şiirlerini veren genç şairlerin şiirlerini yırtarmış. inanasım gelmiyor ama böyle diyor öteki şair..
  1 ... sonrabirgun
 10. 10.
  ulusun eli

  Her ulusun
  Bir ucu aydınlığa varırken
  Bir ucu karanlıktadır daha

  Karanlıktakilerin
  Örer gözlerini
  Bir örümcek

  Karanlıktakilerin
  örer kulaklarını
  bir örümcek

  her ulusun bir eli vardır
  yok eder, başını kesseler bile o
  örümceği de ağlarını da *
  4 ... mualla