bugün

çevrenizdeki bazı öğrenci arkadaşlar ve yüzsüz tanıdıklarınız için ödemeliaracell'den nefret etmenizi sağlayan duygu.
bazen beklenmeyen bir felakete yol açabilen bişeydir faturalı hat sahibi olmak.
cevrenizdeki ac konturlu hat sahipleri tarafından somurulmenizi saglayan sistemdir.
"niye aramadın?" sorusuna
"kotörüm yoktu" cevabını vermek istemek ama verememektir.
kontörün paralı olduğun bilirler ama faturalı hattı bedava sanar insanlar.
gün içerisinde sürekli çağrıya sahip olmak demektir. *
(bkz: kahrolsun ödemeliaracell)
niye aramadın?" sorusuna
"kotörüm yoktu" cevabını vererek sivrisinek saz, davul zurna, şeş beş triosunu ahenkle dans ettirmektir.
takribi 1 buçuk ayda bir kontor alıp ona buna çağrı atmaktan pskopatça zevk alan yaşam formlarının sömürülme batağına saplanma adayı olan insanların sahip olduğu hat.. bizimki havayla temas ettiğinde beleş dakika kazanıyoz sanki mına koım..
35 ytl'lik konuşma ücretiniz olmasına rağmen, 85 ytl fatura ödeten hadise.
iş arkadaşlarınız bile çalıştıkları halde, bu durumdan istifade ederler.
faturada 20 ytl üstü hangi tutar gelirse gelsin, ebeveynlerden ayar yenmesini kesin hale getiren olay...
son zamanlarda * kontörlü hatlara yapılan kıyaklardan ötürü gereksiz ve masraflı olan bir olay.
her ne kadar avantajlı gibi gözüksede; tesis kurulum bedeli 48 ytl gibi bir rakam çıkıyor, oysa kontörlü hatlarda 5 dakikası 1 kontör * olarak düşüm yaşanıyor. tek avantajı eger 60 saniyeden az konuşursanız saniyeden baz alınıp ona göre ücretlenmesi -ki şebeke içi 130 yeni kuruşa görüştüren bir operatör yok.

sms ücretinin 0,125 ytl olması cabası.
bir sürü avantajı ve dezavantajı bir arada barındıran durumdur.

- otlakçılık yapan arkadaşlarınızın, daha doğrusu tanıdıklarınızın; "ya bi mesaj atacaktım 2 kontörün var mı?" sorusuna "hayır" cevabı verebilirsiniz. (yemin etseniz başınız ağrımaz)
- faturalı hattınız olmasından bazı insanların gözünde karizmanız artar.
- faturalı hat sizi zengin gösterir (ne alakaysa) bu da; çevrenizde paranız olduğu kanısı uyandırır, buradan yola çıkarak gelirinizin yüksek olduğunu düşünen düz mantık sahibi kızlar, peşinizden ayrılmaz, hele bir de çok pahalı bir telefonunuz varsa kuyruğunuz eksik olmaz.
- öğrenciyseniz, aileniz fatura adresi olarak evinizin (memleketinizde ailenizin yaşadığı) adresini vermenizi ister. (ödeyemezsen öderiz mantığı)
- ailenize bir fatura bile ödetmediğiniz halde, her ay "neden bu kadar çok geldi" şeklinde hesap soran cümlelere maruz kalırsınız.
- 240 ytl faturanız geldiğinde siz kara kara düşünürken, çevrenizde sizi semiz inek gören kesim "ulan paran var ödersin" diye teselli etmeye çalışır.
- hoşlandığınız bir kız aradığında artistlik olsun diye meşgule düşürüp arasınız (düz mantıkla düşünen erkek acı gerçekle faturada karşılaşır) (bkz: bir erkeğin en aptal olduğu an). kapatalım diyen hatuna "ya benimki faturalı problem değil" dersiniz, konuştuğunuz anlar bedavaymış gibinize gelir.
- "ulan bu ay fazla konuşmadım 80-90 gelir" derken bir bakmışsınızdır 190 ytl fatura gelmiştir. bir bakarsınız konuşma ücretleriniz vergi hariç 100 ytl'dir, gsm operatörüne ana avrat söversiniz.
- tasarruf tedbirleri için ilk hareketiniz "sim kartı telefondan çıkarmak" olur (dikkatinizi cebrederim, o hattan görüşme yapmamak değil, hattı telefondan çıkarmak)
- yüksek faturalarınızı evinize bir hatun kişi geldiğinde, ortalıkta kalmış gibi yapıp, odanızda aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

k: aaa şerafettin faturan ne kadar çok gelmiş..
e: ya ödedim onu ben. (ukala bir şekilde)
k: ama bu kadar çok kimle konuşuyosun ki?
e: ya iş güç falan işte..
k: sen var ya harika birisin.
e: faturamdan ötürü mü?
k: yok yani öyle demek istemedim. karakter olarak muhteşemsin. ya bak aklıma ne geldi şerafettin ben de mi bir faturalı hat alsam? ama benim gelirim az biliyosun senin üzerine alsak.. nooolur.
(bkz: vergi rekortmeni olmak)
benzin yerine su yaktığı zannedilen hat, öyle düşünülmese habire çağrı bırakılmaz.ha geri dönmezsiniz o da ayrı,niye arayayım lan!
sonsuz arama gücü.
* sonsuz fatura ödemesi.
Olacakları düşünmeden sınırsızca konuşturan,ancak fatura günü kaynar su etkisi yaratan konuşma şekli.