1. 73.
  --spoiler--

  bu insanların açlıktan öldüğüne inanmıyorum.

  --spoiler--

  bu ulkede acliktan olmek icin illa elinin ayaginin tutmamasina gerek yok,burada yasiyor olman yeterli. kaymakam da zaten ihtiyac sahiplerini kapisi acik bekliyor,gel kardesim ben sana yardim edeyim diyor.
  bu dunyada bir wonderland var ve siz gizli bir gecit buldunuz,orada yasiyorsunuz bu gerizekali beyanlarin baska aciklamasi olamaz.
  hic parasizlik cekmemis,sifiri gormemis, hic bir ekmek almak icin bakkalin insafina kalmamis insanlar yargi dagitiyor.
  is bulmak cok kolay,isi buldun maasi almak cok kolay dimi.
  elektrigin kesik,dogalgazin kesik,eve giren tek maas var ve onda da haciz var. bakkala borcun var,belki adam ya bu parayi ode,yada borcunu odemenin baska bi yolunu bul yoksa sana ekmek yok dedi. bilemezsiniz. hicbir sey bilmediginiz bir konu hakkinda boyle ahkam kesemezsiniz. hele ki intihari kurtulus olarak gormus insanlar hakkinda,hic.
  3 -2 ... 6yarimdan1tam
 2. 72.
  ulan belli ki psikolojik sorunları var, aile dramını da her zamanki gibi siyasete getirmeyi başardı muhalefet, 17 senedir bi çamur at izi kalırsa ne âlâ anlayışında muhalefetimiz var.

  anne babaları ölmüş zaten buradan bir psikolojik sorun var zengin bile olsalar, bir de dördü de bekar, buradan da psikolojileri veya sağlıkları normal bir aile olmadığı çıkıyor zaten ortaya. görünen fiziksel bir hastalıklarının olmamasına rağmen 3 tanesinin çalışmıyor oluşu ayrı muamma. o kadar sıkıntısı varsa insanın gider taş sıkar yine para kazanır, zorda kalmayagörsün insanoğlu. ama belli ki bir hastalık bir rahatsızlık var. intihar sebebi de en başta bu.
  2 -3 ... masklavi
 3. 71.
  Bu insanların açlıktan öldüğüne inanmıyorum.
  Böyle bir zamanda açlıktan ölmek için insanın yalnız başına ve elinin ayağının tutmayacak şekilde özürlü olması lazım.

  Bunların durumu parasızlıktan ziyade birbirini depresyona sürüklemek gibi olmuş sanki.
  Evde zaten yoğun bir depresyon mevcutken, kimse bu depresyonu dağıtmaya uğraşmamış. Her gelen üstüne biraz daha koymuş. Böylece biriken depresyonlar herkeste yaşamaya karşı bir isteksizlik oluşturmuş. Ani verilen bir kararla da ölmeyi seçmişler.

  Yoksa, ihtiyaç sahibi bir insan kaymakamlığa gitse, derdini açıkyüreklilikle kaymakama açsa, onun bir yardım etme yetkisi var. Kişi başı 600 liraya kadar yardım edebiliyor.
  Hadi onu geçtim, iş bulmalarına da yardımcı olabilirdi.

  Bence bunların derdi para falan değil.
  4 kişi en kötü ihtimalle ayda 1000'er lira kazansalar 4000 lira eder. Onunla da çok rahat geçinirlerdi.
  4 -12 ... hayat guzel
 4. 70.
  "kimse açlıktan ölmez, sen duydun mu açlıktan ölen".?

  diyenleri susturmak adına verilecek trajik bir örnek..

  insanca yaşamaya açlık, borçsuzluğa açlık, gelecek güvencesi olan nitelikli bir işe olan açlık, velhasıl hayata katılmaya, hayatta kalmaya ve yokluğun bokluğuna inat biraz olsun başı dik olmaya açlık..
  7 -3 ... bir ihtimal daha var
 5. 69.
  umarım bu durumdan bazı sorumlu kişiler utanır. sanmıyorum yüzleri kireç tutmuş şerefsizlerin.
  1 -1 ... angry engineer
 6. 68.
  çok üzücü.
  anlıyorum hissettiklerini, yaşadıklarını. kaç yaşında olursan ol, bir aile olamamak çok zor.
  konu sadece işsizlik ya da başka şeyler degil.
  tamamen sevgisizlik.
  kocaman bir boşluk, o karadeliğe girdiğin zaman bir daha kurtulamıyorsun bundan.
  3 ... toskaa
 7. 67.
  Kimseye yük olmadan kendi halinde yaşayıp gitmek isteyen insanlar için bile her gün biraz daha daralıyor çember maalesef. Ekonomik sıkıntılar, günümüz insanının tepkisizlik, duyarsızlık ve ihmalleriyle birleşince ortaya bunun gibi boğaz düğümleyen durumlar çıkıyor.

  Naif insanlarmış, sadece bıraktıkları not bile bunu düşünmem için kafidir.

  Umarım huzur bulmuşlardır.
  1 -1 ... kurgusal
 8. 66.
  seçimden önce işsizlere iş bulacağız vaadi veren insanları işsiz bırakan ekrem yüzünden olan üzücü durumdur.
  2 -3 ... frank lucas
 9. 65.
  Lan vicdanınızı sikeyim. Yolunuzu, köprünüzü sikeyim. Yeter artık!!! Daha 34 yaşındayım beynim hazmedemiyor, vicdanım kabul etmiyor. Yeter be.
  5 -2 ... huzursuz adam
 10. 64.
  Çok üzücü çok. Ama pek kimsenin umrunda değil. Çünkü ülkede o kadar fazla büyük olay oldu ki, insanlar artık hiçbir şeye şaşırmıyor. Umutları yavaş yavaş yok olmuş 4 kardeş, evlerine gelen az bir aylığa da haciz gelince intihar ediyor... siyasilere bakıyorsun, hepsi cebini doldurmanın peşinde. Bu sadece akp için geçerli değil, hepsi için geçerli. Yalandan “onu kınıyorum, buna üzülüyorum, bundan hicap duyuyorum” diye açıklamalar geliyor. Sarayın gideriyle kaç tane fakir doyar, kaç tane çocuğa ayakkabı, mont, kıyafet alınır, kaç tane umudu kalmamış insana destek olunur... bu tür durumlarda çok az para bile çoğu insanı kurtarır. Zamanında ben de maddi durumlarda çok sıkıntılar yaşadım, yeri geldi 5 tl’ye bile çok ihtiyaç duydum, o zamanlarda öyle kötü bir psikoloji içerisindeyimdim ki anlatamam. Zaten çekmeyen de anlamaz, siyasilerin çekmediği çok belli. Umarım bir an önce bu düzen değişir, bu böyle gidemez, gitmemeli...
  4 -1 ... david gilmourun parmaklari