1. 1.
  muhteşem bir iddiadır. vay be yıllardır boş yere allah a inanmışım. ateist arkadaşlar alın beni aranıza...tu kaka... ne kadar kötü bir din bu islam!

  ya bsgçk allah aşkına...
  4 -6 ... imhotep
 2. 2.
  iki gram arapça dilbilgisi sahibi insanın kolayca cevaplayacağı bir durum. 'de ki', 'dedi', 'derler ki' gibi ifadeler cümlenin/ayetin içinde saklıdır.

  sadece fatiha suresi'nde değil kur'anın hemen her suresinde benzer kullanımlar vardır.

  edit: üstüme başlık sağlık.

  edit: fatiha'nın allah kelamı olduğu hususu peygamberden günümüze kesintisiz bir kabulle/mütevatir bir şekilde gelmiştir.
  4 -1 ... buna siir sahittir ben degilim
 3. 3.
  (bkz: #4623907)
  1 ... art ist
 4. 4.
  Kutsal kitaptaki ayetlerin cebrail tarafından kendi özgür iradesiyle peygamberlere söylediğini düşünen kişi tespiti.
  yok kardeşim yok, melekler yapmaz öyle şey.
  özgür irade sende, bende var. bu sayede açabiliyorsun bu başlığı.
  (bkz: dinci mi oluyom lan)
  1 ... yes comment
 5. 5.
  'huve' zamiri sık sık kullanılmıştır kur'anda. "o" demektir, eril için. ama allah'ın cinsiyeti yoktur. bu sana "ahahah buldum açığını" deme hakkı verir mi? vermez.

  ne kadar çelişkili değil mi? bazen de "biz" der kur'an. ama anahtar sözü la ilahe illallahtır.

  soğudun mu, ceketimi al.
  6 -1 ... yasamak gecti basimdan
 6. 6.
  birçok surede "de ki" sözü varken bu surelerde " de ki" kullanılmaması dikkat çekicidir. elmalılı hamdi, süleyman ateş ve yaşar nuri öztürk çevirilerinde de durum böyle. hatta bahsi geçen sureler, bazılarınca kuran'ı kerim i hz. muhammedin yazıdığına kanıt teşkit etmektedir.

  "göğe gelince, onu biz ellerimizle kurduk. hiç kuşkusuz, biz, genişleticileriz. yeri de biz döşedik. ne güzel döşeyicileriz! her şeyden iki çift yarattık ki düşünüp anlayabilesiniz " diye devam eden ayet 50'ye gelince " o halde hemen allah'a kaçın; haberiniz olsun ki, ben size ondan gelen açık bir uyarıcıyım demektedir.
  1 -1 ... leblebi tozunun hastasiydim
 7. 7.
  moderasyonun izin verdiği saçma başlıklardan sadece biridir...

  moderasyona selam:
  boktan şahıslar veya mevzûlar için girilen entrylerde "aaa, bu bok!" yazılmışsa, hakaret unsuru içerdiği gerekçesiyle cezai işlem uygulanmakta iken; direkt olarak inançlara hakaret içeren entryler aylardır sözlük veritabanında lüzumsuz bir işgale neden olmaktadır. bu ve benzeri durumlar için harekete geçilmesi, -son zamanlarda iyice basitleşen('argo duvarı'na dönen)- sözlüğümüzün geleceği ve kalitesi açısından önemlidir; bilgilerinize sunulur...
  3 -3 ... babach
 8. 8.
  kur'anın zariyat suresinin 24. ayetinden itibaren hz. ibrahim'le ilgili bir hatıra anlatılmaktadır.

  hz. ibrahim'e konuk olan elçilere hz. ibrahim helak olan kavimleri anlatmış onları hak dinine davet etmiştir. 50 ve 51. ayetlerde geçen cümleler de kendisine aittir. zira surenin 24 ila 50. ayetleri arasında iman etmeyen kavimlerin sonu anlattıktan sonra feyz ve uyarılarının ardından, hz. ibrahim onları dine davet etmiş ve "haberiniz olsun ki ben size ondan gelen açık bir uyarıcıyım. " demiştir.

  söz konusu sözler ima edildiği gibi hz. muhammed'e ait değil. hz. ibrahim'e aittir.

  dikkat edilirse zariyat suresinin aşağıdaki ayetlerinde de gören gözler için büyük feyzler vardır.

  --spoiler--
  11 - yalancılar kahrolsun
  12 - Onlar ki cehalet içinde, gaflette olanlardır.
  --spoiler--

  edit: fatiha suresi hakkında tefsircilerin çoğu bunu kulların allah'a bir yakarış yolu bulabilmesi için gönderdiğini belirtmektedir. nitekim, fatiha suresi dua ve isteklerin ardından okunması tavsiye edilen bir suredir.
  3 -1 ... onurude
 9. 9.
  kuran ilmini bilmeden ahkam kesenlerin içine düştüğü çukur. kur'an-ı kerim'de farklı hitaplar söz konusudur bildiğim kadarıyla. işte bu nedenlerden dolayı her yerde 1. tekil şahıs olarak hitap yoktur.

  tefsirlerden kaynaklanan hatalar da olabilir.
  1 -1 ... xargn
 10. 10.
  türkçe ibadetin (neden) sakıncalı olduğunun ispatıdır.
  3 -1 ... eurasian