bugün

Fatih Sultan Mehmet han, Döneminde Edirnede açtırdığı büyük çukurda 400 tarikatçıyı, Devlet işlerine karıştığı için diri diri yaktırmıştır. Ve Çukuru açık bırakmış ve Cesetlerin kokusu Edirnenin üstünden bir sene gitmemiştir.

Diğerleri de ayağını denk alsın diye..
bu coğrafyanın gururudur çünkü tarihin ilk balonudur. kalın surları yıkmak için daha büyük bir top yapalım fikri öyle abartılacak bir şey de değildir. o savaşın tek kahramanı tüm ordusu kaçışırken kanının son damlasına kadar savaşıp er meydanında ölen bizans imparatoru 11. konstantinos'dur.
Kendi döneminde de yobazlar tarafından sevilmezdi hazreti fatih. Yobazlar konstantiniyye fethedilince fatihe bizim dualarımız sayesinde oldu demiş fatih de hemen bunun üzerine ben kılıcımla aldım diyip yobazları susturmuştur.
1453 yılında istanbul'u fethetmiştir.
iyide dinde saltanat sistemi yokki.
Müslüman ülkelerle savaşıp kazansa bile talan etmemiştir. Hatta elinden geldiğince yıkılmalarının önüne geçmiştir. Pek konuşulmaz ama toy olduğu zamanlar da vardır elbet. Kimse mükemmel değil. (bkz: Fatih in Belgrad kuşatması) tam bir felaket. Yine de savaşçı, öngörülü, tuttuğunu koparan biri olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Celal Şengör'ün din konusundaki anlattığı hikayelerin de doğru olmadığına inanıyorum. Bir kere adam saltanatını dinden alıyor. Mümkün değil.
Babacan bir padişah
Sadece büyük bir komutan değil aynı zamanda çok büyük bir entelektüel.
Fatih'in dehşet bir şekilde okuyucu olduğunu çoğu kişi bilmez. Kendisi Çağatayca olan kitapları dahi su gibi içmiş. Çocukken dahi tarih, coğrafya, felsefe gibi alanlarda birçok okuma yapmıştır. iskender'in, Hanibal'in ve tarihteki birçok komutanın taktiklerini çok iyi bir şekilde analiz etmiştir.
Kendisinin padişahlığında özel bir kütüphane kurduğu biliniyor. Hatta vaktinin birçoğunu orada geçirdiği söyleniyor.
Kenan komutanın kankasıdır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.