bugün

Osmanlının savaş kaybetmeyen iki fatihidir bunlar.
ikisi de osmanlının bir gün yıkılacağını ve kendilerinin sözlük köşelerinde kıyaslanacağını tahmin edemezdi.
constantine siker. net.
fatih alır. çünkü o kandaşının kanını yere dökmedi.
dede torun versusudur.ikiside mukaddes insanlardır fakat ben yavuz sultan selim'i (icraatlerinden ötürü) her zaman çok sevmişimdir,o sebeple sultan selim han diyorum.

not:ateist alevilerin sevmediği her adam benim için hayırlıdır.
ikisi de dönemlerinde başarılı olmuş iki padişahtır. Birisi istanbul gibi güzel bir şehri almış, diğeri ise sadece 8 yıl tahtta kalmasına rağmen Osmanlı'ya en zengin dönemini yaşatmış bir padişahtır. Oyum Selim'den yanadır.
ruhları karşı karşıya gelse, yavuzun ruhunun fatihin ruhu önünde diz çökeceği versus.
ikisini toplasan bir ikinci abdülhamit etmez.
ikiside sarap içerdi.
2.mehmet büyük bir strateji adamıdır özellikle devlet gidişatı konusunda.yavuz ise daha savaşçıdır strateji hataları şu an ki kürt sorununu doğurmuştur.
yavuz, fatih'ten daha iyi serdardı. askerin ruhundan daha iyi anlardı.

fatih ise daha kültürlü daha bilgiliydi. her medeniyete hakimdi. 1 sene daha yaşasaydı italyayı fethedecekti.

yavuz doğu medeniyetine hayrandı. bizde ona hayranız bu yüzden. bıraksak doğuya çine kadar giderdi büyük hakan.

yavuz'u şahsen daha çok severim. bu yüzden oyum yavuza.
dede-torun karşılaştırmak nasıl bir mantıktır.
fatih sultan mehmet, istanbul'u aldı. gerçek bir türk'e yakışır hareketlerde bulundu. yavuz ise kürt enikleriyle işbirliği yaptı.
yavuz askerdir. sadece türk değil dünya tarihininde en büyük mareşallerinden biridir. Aklındaki tek şey durum ne kadar kötü olursa olsun düşmanını yok etmektir. Durumu savaş meydanında kullandığı taktiklerle değiştirmeyi denerdi.
Fatihdeyse daha çok diplomat kimliği vardır. duruma göre davranır. Kendisinin güçlü rakibinin güçsüz olmasını sağlayacak durumları oluşturmadan sefere çıkmazdı. Bunun için sık sık diplomasiyi de kullanırdı. Düşman ittifaklarını böler onları geçici tavizler ve vaatlerle birbirinden ayırır ve sonra tek tek yok ederdi. karamanoğullarını, candaroğullarını ve trabzon rum imparatorluğunu bu şekilde ele geçirmiştir.
yani...kesinlikle yavuz...askeri alanda deha imiş adam. aynı zamanda siyasi alanda da.
Kudretli iki Osmanlı sultanı. Allah ruhlarını şad etsin.
güncel Önemli Başlıklar