1. 1.
    O zamanlar fritöz mü vardı amk?
    (bkz: vermeyince mabud neylesin Mahmut)
    2 -2 ... cok erken oten horoz
  2. 2.
    ne gariptir ki domates ve biber de yiyememiştir.
    yani "bana bir melemen yapın" dese saraydaki aşçılar salak salak bakacaktı yüzüne sultanımızın.
    5 ... tengir budun
  3. 3.
    adam patates yemeden istanbul'u fethetmiş sen her şeyi yiyerek ne işe yaradın sorusunu akla getirir .
    16 ... hayalet hakim
  4. 4.
    (bkz: domates) de yiyememiştir.
    2 ... gezgin asosyal
  5. 5.
    adamlar et yemiş ne yapsın patatesi?
    2 ... asosyal345
  6. 6.
    Tütün de içememiş, vanilyalı kek de tadamamıştır.
    1 ... kalahari dogumlu kutup ayisi
  7. 7.
    fatih sultan mehmet bıldırcın kızartmasını çok severmiş. ben hayatımda bir kere bile yemedim.
    4 ... kepler22b
  8. 8.
    Gectigimiz aylarda bir dergide sözde bizans yemeklerinin yapıldığı festivalimsi bir şeyin menüsünda balkabagından yapilan bir yemeği gormemle aklıma gelen şey. Bilindiği gibi patates, domates, balkabagı, misır, tutün gibi gıdalar amerikan menşeillidir. Eski kita insanı bunlarla geçmisi 4-5 asırdır. Hatta turk insanı nezdinde domates son yüzyıl gidasıdir. Netekim bugün vazgecilmez gördügumuz çayla da gecmisimiz 100 yıl kadardır.

Kurgu kitaplarda olan bu tur hatalara ise sahsen katlanamam. (bkz: anakronizm)
    Gursel korat'ın kalenderiye romaninda papazın patates yemeği yapmasiyla kitabı birakmam bir oldu mesela.
    4 ... gaspirali
  9. 9.
    Patatesi de geçtik domates bile yiyemeden öldü yazık... domates gibi güzel bir nimeti ne kızartma olarak sabah kahvaltısında, ne de salatanın içinde yiyebildi.
    ... herteldenyazar
  10. 10.
    Yazık mcdonalds'a da gidememiş. Uçağa da binmemiştir şimdi o.
    -1 ... glgelivadi