bugün

62. entry burda.
200k asker ve tam donanımla 10k askerin savunduğu kaleyi 2 ayda almak mı başarı diyerek ad hominem yapılası mısra. Ama yalan yok güzel dize şimdi.
tam olarak bu yastayım evet.
el de sensin dilde sen, fatih'in tayland'ı fethettiği yaştasın.
çok şey ifade eden yaştır...

kanuni'de selimin eline süper bir imparatorluk bıraktı, hatta fatihe bırakılandan daha çok şey bıraktı.
lakin biri içki içmesiyle ünlendi, diğeri 20 yaşında 'fatih' lakabıyla.
ve 31 çekiyorsun, ayıp.
21 yaşında olma durumudur.
Kendini hor görme, yapamam deme, oyum yok buyum yok deme, aman adam bana ne deme...
Dön bak ceddine, Fatih başardı sende başarırsın, Mustafa Kemal in dediği gibi muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asıl kanda mevcuttur.
Bırakın oynaşı, uğraşı...
Ben otlukbeli savaşından gün aldım beyler.
güçlü bir kralın istanbul'u işgal ettiği yaşta olmak,hiçbir şey ifade etmiyor bana.
En verimli çağımda askere aldılar palavrasının kaynağı olan cümle.
En verimli çağında bir buluş yaptın, bir formül buldun, biyerleri fethetmekteydin zannedecek duyanlar.
bunu dedikten sonra kalk bi toz al bari diyen tatlı bi annem var.
https://www.youtube.com/watch?v=ar8BkcxlJDs
kimisinin "toplar olmasa istanbul'u alamazdık" görüşünü serdetmesine vesile olan mevzudur.

yahu neden öyle diyorsunuz? dördüncü haçlı seferinde haçlılar, üstelik de toplar olmadan ve sayıları bizans askerlerinin sayısından biraz fazla olmasına rağmen istanbul'u almayı başardılar.

https://en.wikipedia.org/..._of_Constantinople_(1204)

durum böyleyken fatih dev ordusuyla sadece 9000 askerin savunduğu bir kenti neden toplar olmadan alamasın ki?
Sözlük kezbanlari tarih konuşmaktan men edilsin dedirten güzel laf.

21 yaşında en büyük başarısı babasinin parasiyla iphone almak olan boş beleş tipler fatih'e laf ediyor. Toplar olmasa istanbul'u alamazmismis. O topları bile kendisi cizecek, tasarlayacak kadar büyük bir adamdı. hz. Peygamberin güzel asker, güzel kumandan övgüsüne mazhar oldu. Mekanı cennet olsun.
Fatih'in istanbul'u fethetmesinde babasının padişah olmasının da payı vardı sanki, evet.

Saçma bir sözdür.
şu kırık abideyi yükseltecek taştasın;
fatih'in istanbul'u fethettiği yaştasın!
babası da 2. murat'tı.

yani fatih 21 yaşındaydı lakin sıfırdan gelip kendi kurmadı o ülkeyi. zaten eline iyi bir ülke verildi. o da zeki bir adamdı ve ülkesini daha da büyüttü.
gençlerin yapacakları çok iş olduğunu gösterir.
ergenlik yaşı günümüzde 25 yaşına kadar uzamış. demek ki bir (bkz: fatih sultan mehmet) olamayacağız. liderler ve üstüne üstülük dahiler vs kolay kolay dünya'ya gelmezler. değerlerini bilmek bu toplumun boynu'nun borcudur.
kırsalda tercümesi ''kalk kız soğan doğra'' dır.
saçma sapan bir laf. bunu genelde babalar söyler. ulan babası fatihe koca ülke, binlerce asker ve hazine bıraktı. sanki sıfırdan başlayıp mı kurdu o orduyu? sen de bırak bunları senin oğlun da yapsın denyo.
bazı salakların asıl manasını kavrayamayacağı sözdür.

Atan senin yaşında iken bu kadar büyük işler başardı, sen neden durursun? kalk birşeyler yapmaya çalış anlamını taşıyan sözdür.
ama bana babamdan imparatorluk miras kalmadı, napacük? şeklinde cevap verilebilecek tarihte söylenmiş saçma cümlelerden biri.
+fatih in istanbul u fethettiği yaştasın...
-sen kendine bak yaprağam.