bugün

Ayasofya'da bir sabah namazı kılayım.....ne LAN bu.biz elin bizansindan alıp cami yaptık. Siz onlara yaranmak için müzeye çevirmissimiz.
istanbul'un nüfusu bütün osmanlının toplamından fazla olmuş.
burası neresi.
vallahi benim aklıma geldiydi.

ne için demiş olabilir derseniz.

-hisar konserleri.
sahip çıkacağınız şehri sikiyim ben gidiyorum.
-istanbul'un da boku çıktı, vesselam.
(bkz: amına koymuşunuz lan)
kenan'ı getirin bana.
(bkz: buralar ot idi çimen idi)
- how can i go to sultanahmet?

(bayağı bi yabancılaşır bence kendi fethettiği şehrin ne hale geldiğini görünce!)
fethettiğim zamandaki güzel istanbul'un şu anki kötü hali ölüyü diriltir.
Bizim zamanımızda buralar hep ağaçlıktı. *
şu köprülerin olduğu yerlerden zamanında arsa kapatacaktık.
alayınızın a.q. piç etmişiniz cağnım şehri.
ilk değil de ikinci köprüye adımı vermenize bozulmadım değil.
kenan komutanım, askerin anasını sikmişsin.
harem duruyor mu?
amına koymuşlar lan şehrin.
şehri bu soytarıların yöneteceğini bilseydim hiç fethetmezdim.
niyet okuma piç.
lan ben burayı fethetmiştim !?
yakın gitsin..
Burayı yeniden almak gerekecek gibi duruyor.
(bkz: agaya beleş)
Fatih konstantiniye'yi fethi sırasında ayasofya'nın zindanlarına hapsedilmiş papazı görür ve hemen sorar. Seni buraya neden hapsettiler. Papaz'da, imparator bu savaşı kimin kazanacağını sordu fal baktım ve sizin kazanacağınızi söylediğim için beni buraya attırdı der. Bunun üzerine fatih, konstantiniye'nin bundan sonraki durumunu söylemesi için tekrar fal bakmasını söyler. Papaz fala bakar ve konstantiniye nin savaş ile el değiştirmeyeceğini ama öyle bir zaman gelecek ki, savaşla elinizden alınamayan bu toprakların hileyle toprak satımıyla yabancıların eline geçeceğini söyler. Bunu duyan Fatih Sultan Mehmed aynen şöyle der. " fethettiğim bu toprakları kim satarsa, Allah’ın, meleklerin, bütün insanların lâneti onların üzerine olsun.. ". Fatih dirilse gördüğü manzara karşısınd büyük ihtimal dehşete düşer ve aynı beddua'yi tekrar eder. " Allahın meleklerin ve bütün insanların laneti onların üzerine olsun... !!
güncel Önemli Başlıklar