bugün

suriyeli alimlerle dua için büyük buluşma düzenleniyormuş.

1) daha önce orada sabah namazında bulunmuş biri olarak diyebilirimki namaz sonrası zaten dua yapılıyor ve ciddi bir kalabalık oluşuyor. takvası yüksek olabilir ama farklı birileri katılacak diye 'büyük buluşma' diye adlandırmak zaten islâm a ters, birey değil hak tır esas olan.

2) dua edip manevî destek temennisiyle olaya duyarlı olmak güzel ama dünyada bir icraat yapmayıp avuç açarak yahut namaz kılıp(bazılarınınki boş biçimde yere yatıp-kalkmak oluyor hatta) olacak iş değil zerre kadar samimi gelmiyor insana. sonra muazzam geri kalmışlık tabi. bu 2. maddeyle ilgili üstad aliya dan (bkz: islâm deklarasyonu) müslümanlığın pasifliğini ve çözümleriyle beraber sorunlarını ele alıyor.

3) yapılan yardımlar var, çuval çuval yiyecek-giyecek gönderildi argümanına karşı ise, hazıra dağ dayanmaz, diplomatik bir müdahele yapılmadan ya da kalıcı bir ekonomik fasilite sağlanmadan vizyonsuz bir biçimde yardım göndermek anlamsızdır.

nitekim bosna da sırplar tarafından zulüm altındayken ülkede tiyatrolar sergilendi, konserler verildi, doktora öğrencileri yetiştirildi vs. yani ayağı yere basan ve kabul görecek adımlar atıldı (şehre 500.000 bomba düşmüştü). suriye noktasında bunlar büyük oranda görülemiyor.

sözün özü, bırakın bu işleri, kuru kuruya ibadetle olacak işler değil, biraz daha gerçekçi olalım lütfen. mevkiinize yakışan adımlar atın.

günler sonra gelen edit : takip ettim ses seda çıkmadı, keşke haksız çıksaydım dediğim buluşmadır.
güncel Önemli Başlıklar