1. 1.
  http://tarihvemedeniyet.o...fatihin-sahi-toplari.html

  https://www.youtube.com/watch?v=eG2uc6BQRo0+

  fatih şahi toplarını macar urbain e döktürdü

  Fatih Sultan Mehmed çizimlerini bizzat kendisinin yaptığı devrin en büyük topunu evvelce Bizans hizmetinde bulunan Urbain isimli bir Macar yahut Ulah mühendisine, döktürmüştü. Bu topun Edirne’de dökülmesinde Mimar Muslihiddin Ağa , Saruca Paşa ve Urbain beraber çalışmışlardı.

  Üç ayda dökülen bu topun büyüklüğü ve çapı hakkında muasır tarihçiler muhtelif bilgiler vermektedirler. Françes; uzunluğu 5,5 metre, dış çevresi 2 metre 74 cm (9 kadem), yarı çapı 92 cm (kutru 3 kadem ) ağırlığı 18 ton kadardır demektedir. Top 544 kg (1200 libre) bazılarına göre de 680 kg (1500 libre) gülleler atıyor, bu gülleler 1,883 km (1 mil) mesafeye kadar giderek 1 metre 83 cm (6 kadem) derinliğinde toprağa gömülüyordu. Topun sesi 24 km ( 13 mil) mesafeden duyulmaktaydı.

  Şahî adı verilen bu topların Edirne’de atış denemeleri öncesi, halkın heyecan ve korkuya kapılmamaları için şehre tellallar salınmış çıkacak dehşetli gürültünün sebebi önceden haber verilmişti.

  Urbain’in döktüğü top ve diğer toplar 1452 senesi Ocak ayının sonlarında Edirne’den yola çıkarılmış ve ancak iki ay sonra istanbul önlerine getirilebilmişti.

  Büyük topun önünde Kraç Bey kumandasında on bin akıncı süvarisinden mürekkep bir kol gidiyor topu otuz, bazılarına göre elli veya atmış çift öküz müşkülatla çekiyordu.

  Fatihin toplarından birisi Kırım Savaşı sırasında Çanakkale’de bulunmaktaydı. ingilizlerin alakasını çeken bu top General Sir John Lafroy’un yoğun girişimleri ve birçok müracaatları sonunda 1868’de Sultan Abdülaziz zamanında ingiltere’ye Kraliçe Victoria adına hediye edilmiş ve Londra kulesinin avlusunda teşhire konulmuştur. Bu gün kraliyet silah Koleksiyonunun bir parçası olan top Portsmouth şehrinde Fort Nelson top sergisinde ziyaret edilmektedir.
  1 -2 ... bay efendi
 2. 2.
  Efendimiz az yerdi siz de az yiyin in versiyonudur.
  1 ... templier
 3. 3.
  O zaman atatürk'ün imzasını ermeni bir insan yaptı diye sağda solda ağlamayacaksınız.
  -2 ... bay efendi
 4. 4.
  doğrudur.
  ... huluku tanhu
 5. 5.
  Atatürk kurtuluş savaşını başlamasaydı, istanbul da olmayacaktı. işte böyle de cahilsiniz. Vahdettin ingilizlere sığınırken Atatürk Türkiye'yi savunuyordu. O yüzden çok görmüyorum, boş boş yazmanıza. Hahaha.
  -2 ... bay efendi