bugün

faroe adaları'na ait en üst lig. bu lig 10 takımdan oluşuyor.

takımlar;

Vikingur Gota
IF Fuglafjordur
B36 Torshavn
Vikingur Gota
NSI Runavik
B71 Sandoy
HB Torshaven
KI Klaksvik
IF Fuglafjordur

şeklindedir. KI Klaksvik ve Vikingur Gota aynı mahallenin iki takımı olup, aralarındaki derbi maçları nefes kesmektedir. dersen ki izledin mi de konuşuyosun? evet, denk geldi izledim.

KI Klaksvik ve Vikingur Gota takımları arasında 2010 yılında oynanan derbi maçında toplam 2788 seyirci izlemiş olup rekor olarak kayırlara geçmiştir.

2009-2010 sezonu şampiyonu HB Torshaven'dir. B68 Toftir takımından jackson cluden'i 24 forma karşılığı transfer etmiş, cluden'e de 1 yıllık aracına benzin sözü vermiştir.

ulan halı saha maçlarını faroe adaları'da mı oynasak ne yapsak?
bir zamanlar fenerbahçe'nin rakibi olan B36 Torshavn'un oynadığı lig.

deplasmana giderken bayağı zorlanmıştı fenerbahçe. koli koli yemek gitmişti oraya. stadın hemen arkasındaki manzara müthişti.
takım isimleri şahane olan lig. ilker yasin'in bu lig maçlarını anlatmasını dinlemek çok güzel olabilirdi.
öyle bir lig ki, 2'de alt lig'i bulunuyor.

sıralaması da şöyle;
faroe adaları master lig
faroe adaları 1. lig
faroe adaları 2. lig

neyin mastırı bu anlamadım valla. bildiğin mahalle.
(bkz: bir malta master lig değil)
çoğu futbolcu aynı anda güvenlik görevlisi, sağlık çalışanı falan olduğundan, acil bir durumda maçların yarıda kaldığı bir ligdir.

1972 de kurulan faroe adaları ligi tarihinde, şu ana kadar toplamda 16 sezon oynanabilmiştir. bir hıdırellezdi, bir mitingdi ne bileyim bir "kipa'da 1 tl günleri"ydi falan denk geldi mi o hafta maçlar oynanamamaktadır. bu mevcut durum nedeniyle, bazı müsabakalar 45'erden 2 yarı halinde değil de 30 dakikalık tek devre halinde oynanabilmektedir.
itiraf ediyorum başlığı ilk görünce en sonunda faroe adalarını bile koymuşlar pes e dedim.masteri görünce.
güncel Önemli Başlıklar