bugün

Farkındamısınız battık. 500 Milyar USD dış borcu olan bir ülkeyiz. Döviz kurunun her 1 kuruş yükselmesi, borcumuzu 5 milyar TL artırmaktadır. Cari açık her sene moore yasası gibi kumulatif olarak katlayarak artmakta. Dolar kuru 4.50 olmak üzere.

Nasıl bu hale geldik 10 senede akıl alır gibi değil. Ve nasıl düze çıkacağız? Umudu olan yazsın da biz de bilelim.
o zaman ben batan gemideki müzisyenim.
farkındayım.
bu kadar kolay batıyosak kapatın dükkanı gidelim olum. ne duruyoruz ki burda?
dibe vurduysak yukari çıkmak dan baska yol yok demektir.
Küçük esnaftan alış verişi kesip avmelerde sürtmeye basladığımïz eğitim sistemine karşı cıkmadığımız birliğimizi beraberliğimizi kaybettiğimiz ilk gün batmıştık zaten uretmeden tuketen bir toplum haline getiren reisini şimdide burda ama bir tek o borc alabildi gibi sacma sapan cümleler kuranlar var hazırcılar sizi bir paket bedava makarnanın bedelini umarım sizin gibi zihniyetler yüzünden bizde ödemeyiz.
Batmayı falan siktir et.... Bugün türbanlı bacılarımız bir derdi, kederi varmı, asıl önemli olan o...
deve sidiği içeriz geçer. şifalı şifalı
bu devlet asla maddi olarak batmaz, vatandaşın anası sikilir, vatandaşın cebinden kendini finanse eder yine batmaz..

böyle de aptal bir milletiz yani..

işler boka mı sarıyor?

yap benzini 10 lira.. millet finanse etsin..

batmak olayını daha düzgün ifade etmemiz gerekiyor aynı ha gayret beton dökmenin yatırım olmadığı gibi..
Cok temiz battık hem de.

Yalnız anlayamadığım bu kadar iyi batarken, hissetmeyen yoktur da, nasıl böyle herşey normalmiş hali oynanıyor anlamış değilim.
--spoiler--

Battık ama bir sor niye battık?

--spoiler--
bu kurtajcı aymazlar ;

osmanlıyı guruyoh

üss ahıl,

böyyüh oyun,

hişş kimse reyizi çekemiiiyyy

diye dursun

2018 sonuna kadar ödememiz gereken dış borç

min. 200 milyar dolar. cep delik, cepken delik.

reyiz ve akabelier bir an önce yazlık sarayı

bitirmenin derdinde.

bakalım işin sonu nasıl gelecek.
Aslında bu batışta hepimiz suçluyuz. Yıllardır bizi bu noktaya getiren tüm o bol paradan hepimiz nasiplendik, hepimiz iphone'lar aldık, hepimiz yirmi sene önce rüyalarımızda göremeyeceğimiz arabalara bindik, acayip acayip sitelerde evler aldık, bir zamanlar minibüsle gittiğimiz yerlere uçakla uçma şımarıklıklarına kalkışıp kıytırık yastık kılıfları için bile Madam Coco'ya gidip, Mado'daki allahın basit bir dondurmasına 10 lira 15 lira vermeyi sınıf atlamak sandık.
Şimdi diyet ödeme zamanı.
laihlih elden gidiyah
ertica geliyah
valla 155 i ararun..
Bir devlet nasıl batar? Öyle ben battım demeyle batmaz. Öncelikle borçlarının büyük bir kısmını sildiğini ilan eder (arjantin 4/3 oranında silmişti). Yani ben şu kadarını ödemiyorum arkadaş der. Der de sonu ne olur ona bakalım. Bu kararı aldığı ve ilan ettiği anda alacaklı olan ülkeler ve finans kurumları gerekirse direkt ülkeyi kontrol etme kararı alır. Artık her anlamda esir bir ülkedir batan ülke. Bütün politikaları sözde alacaklı özde emperyalist efendilerince belirlenir. Buna sebep olan siyasilere ne mi olur? Hiç bir şey olmaz. Zavallı halk köleleştirilir ve yeni efendileri tarafından ruhuna kadar sömürülür.
Meclise yeni bir yasa tasarısı getiriyorlar, tüm kamu binaları, barajlar, otoyollar islami ülkelere satılacak ve biz bunlara kira ödeyeceğiz elimizde hiçbir şey kalmayana kadar bu şekilde gidecek.
Daha bekleyin bor var bor! borun bardaktan taştığı günler yakındır, ey mihraklar!
mümkün değildir.

(bkz: ekonomi çoh eyi çohh)
(bkz: yüzde yedi büyüdük biz yeaeaea)
biz 50 tl’lik alıyoruz. Bizi etkilemiyor.