bugün

Hayalleri yarıda kalmış lennie small gibiyim.

--spoiler--
George tabancayı kaldırdı, namluyu Lennie'nin ensesine yaklaştırdı.

Tetiği çekti.

Lennie titredi, sonra yavaşça öne doğru kumun üzerine düştü, orada öylece hareketsiz kaldı.
--spoiler--

Ağlattın beni koca yürekli adam.
Lise bire giderken ingilizcesini okutmuslardı. Unutulmaz bir Roman. Filminide vidilemistim.
bir türlü tiyatro da yer ayırtamadığım eser .
Uludağ sözlük için manidar bir yakıştırma.
Sonunu okuduğumda şaşırmış ve üzülmüştüm. Gerçekleri yüzünüze tokat gibi çarpan bir eser.
Kocaeli şehir tiyatroları'nda izlediğim john steinbeck oyunu.

Bu sahnede izleyip ayakta alkışladığım ikinci oyundu.

Küheylan bir fareler ve insanlar iki.

Oyunculuk, dekor, müzik, ışık, prodüksiyon...

Mutlaka izlenmeli.
bu akşam yine izlemeyi düşündüğüm, kitaptan uyarlama güzel film.
kesinlikle katılıyorum küçüklere okutulmaması konusunda çünkü basit bir anlatımı olsa bile oldukça üzücü,etkileyici ve derin bir kitap.
izlemekten bıkmayacağım filmlerin başında gelir. filmini izlememiş olanlar mutlaka izlesin. beğeneceksiniz.
john malkovich in iyi performanslarından.
"Ama biz öyle değiliz,
Çünkü...
Çünkü sen varsın benim yanımda ve...
Ben varım senin yanında. Biz ikimiz hep birbirimizin yanındayız, işte böylece bizi düşünen biri var bu dünyada."

Günlerce etkisinden çıkamadığım kısacık bir roman. Halbuki Lennie yumuşak şeylere dokunmayı seven iri yarı bir çocuktu tavşanlara yonca vermek istemişti sadece böyle bir ölümü hak etmedi.
Uzun zamandır ertelemiştim okumayı ve bugün sabah bitirdim akşam oldu hala etkisinden çıkamadım. Epey olmuş sözlüğe girmeyeli de buraya çizip karalayayım dedim. Öncelikle okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum. ince olmasına rağmen her duyguyu yaşatan bir kitap.

Son kısımda George’nin Lennie’ni öldürmesi beklemediğim bir sondu ona sıktıktan sonra silahı kendi şakağına dayamasını bekledim ne yazık ki olmadı. Soru işaretleri cevap bulacak derken kitabın bitmesiyle soru işaretleri çoğaldı. Acaba George’nin Lennie’ni öldürmesi; başkalarının dostuna işkence ederek öldürmesine engel olmak için miydi yoksa hiçbir zaman hayallerini yaşayamayacağı inancından dolayı hayallerine sıktığı kurşun muydu? Hangisiydi?

Edit: Lennie karakteri size de Yeşil Yol’daki John Coffey i hatırlattı mı? Lennie zihnimde iri yarı bir Coffey olarak canlandı.
Lost'un 3. Sezon başlarında sawyer'ın hapishane sahnesinde okuduğu kitap.

Daha sonra benjaminle aralarında entelektüel bir münakaşada geçmiştir.
romanı okuyup filmi izledim keşke okumadan izleseymişim çünkü kitap da filmde aynı hani mesala harry potter kitapları filmlerinden biraz daha farklı şeyler anlatır ya bu direk kitabın aynısını anlatıyor hayal kırıklığına uğradım.

forrest gump filminden tanıdığımız teğmen dan başrol oynamakta.

of mice and men isminde birde metal grubu bulunmakta.
Çöp roman.
sonunda ağladığım, beni cok etkileyen roman. Kanımca en üzücu olanı Leniyi en yakın arkadasının oldurmus olmasi, köy halkı topluca öldurmus olsaydı bile bu kadar acı gorünmezdi sanki.
kesinlikle balondur. şişirilmemiştir bile. kısa ve boş. gidin gazap üzümleri'ni okuyun.
hıçkıra hıçkıra ağlatan, özellikle benim gibi fazla duygusalsanız uzun süre etkisinden çıkamayacağınız vurucu kitaplardan biri fareler ve insanlar. anlatımı oldukça akıcı ve elinize aldığınız zaman gerçekten bırakmak istemeyeceğiniz türden bir kitap, tavsiye olunur.
John steinback in ölümsüz eseridir.
Sonunda donup kaldığım romandır. Bitişini kabul edememiştim. Anlamsız buruk bir duyguydu. Yitip gitmiş bir hayat yitip gitmiş bir emek.
Sonu çok üzücü biten güzel bir roman.
Romani da filmi de çok guzeldir.
Bu kitabı ilkokulda okudum sonra tenefüste berk can'ın kafasını taşla yarmıştım. Hey gidi günler

Bir kitap.
--spoiler--

--spoiler--

Lennie nin ölümü ile candy nin köpeği ölümü arasında ki benzerlik içimi cız ettirmiştir. Ayrıca george mecburen gerekli olanı yaptı.

--spoiler--

--spoiler--
Kitap çiftlikten çiftliğe dolaşarak çalışan iki yakın arkadaşın başından geçen maceraları ve onların hayallerine sıkı sıkıya olan bağlılığını konu alır. Roman John Steinback’in hayatından da izler taşımaktadır.

Kitaptaki olay örgüsü ana karakterler George Milton ile Lennie Small etrafında şekillenmektedir. Hayallerini için para biriktirmeye çalışan bu iki arkadaşın dostluk hikayesi anlatılır. Hüzünlü ve trajik sonu, okuyucuda biraz hayal kırıklığı yaşatır. Ama bu son tek bir kişi açısından düşünülmemelidir. Ufak tefek, fakat zeki ve kurnaz olarak betimlenen George ile zeka olarak biraz daha saf, fakat fiziksel bakımdan daha güçlü olan Lennie’ nin arkadaşlığı ve hayallerine ulaşma çabasındaki umudu anlatır. Hayallerine tam yaklaşmışken hiç beklenmedik olayların yaşanması ve sonunda George’ un seçimi kitabın okuma seyrine en üst düzeye çıkartır.

110 sayfalık kitapta biraz cinsellik olması, kerhanelerden ve yollu kadınlardan bahsetmesi küçük yaşta okuyacaklar için dikkate alınması gereken yerler olabilir.
görsel
güncel Önemli Başlıklar