bugün

bir kere şunu baştan söyleyeyim; böyle özel bir durum var, yani sinek görmek, kuş görmek, yarak görmek, kürek görmek falan diye her şeyi ayrı bir başlık altında incelemek abes olur ama fare görmek bambaşka bir olaydır, o yüzden bu başlığı alkışlarınızla açıyorum.

efendim bu iğrenç konu, çoğu insanı ürkütür, birçoğunu da korkutur, yani fare görmek iyi bir şey değildir genelde, ya korkarsın, ya da tiksinirsin, böyle iğrenç bir duygu kaplar insanın içini, kimi 'viyaaaak ciyaaaak' kimi de 'ananskyyymmm, laaaayyyyynn, hobareeey' şeklinde tepkiler verir, aslında fare iyidir de, çevresi kötüdür...

mesela ben geçen gece 03 sularında çok acıktım, baktım evde bir şey yok, dedim ki, lan aşağı ineyim bir kokoreç alayım, çıktım kapıdan (4. kattayım ) bi baktım önümden bir karartı gidiyor, 'ananskyym, o ne lan' felan oldum yane, fare sandım ilkin, meğersem usta splinter mış...

bu da böyle bir (t)anımdır...
askerdeyken devriyeden geldikten sonra çay bahçesinde otururken; kedi büyüklüğünde sikimden daha kalın ve uzun kuyruğuyla önümden geçen fareyi gördükten sonra sadece susmakla yetindiğim konudur.
duyum eşiği olayının sınırları zolanır zira gören annenizse ve farelerle arası kötüyse * kendinizi korku filminin ortasında sanmanıza sebep olabilr.
eğer fare ölüyse, üzerine tükürüp koşarak kaçmak gerekir.
jery ve Miki adlı sürrealist farelerin sayesinde oldukça şirin görünen hayvancıklar..
fare görmek akabinde çığlık atmayı gerektirir gibi bir düşünce yaygındır bizde. halbuki ne şirin şeylerdir. oyyşş.
Görmek değil de yakalamak önemlidir.Çünkü gördüğünüz anda ortadan aniden kaybolur ve evde bir ikinci kişi görene kadar yemin billah etseniz de kimseleri inandıramazsınız.Sinsidir,sinir bozucudur.Bir görünüp bir kaybolur ve adeta sizinle alay eder.Işık hızı ile önünüzden geçer,gece boyunca tıkır tıkır sesler duyar ama sureti ile birtürlü karşılaşamazsınız.
Tüm bunlar iki günlük tecrübem sonucu edindiğim bilgidir.2 gün önce odadan fişşek gibi önümden geçip beni evden dışarı çıktığına inandıran fare sabah saatleri itibarı ile solanda kızımın çizgi film cdlerinin dibinde yeniden belirmişitir.Ha bu o mudur yoksa evdeki diğer bir fare midir bilinmez.2 saniye birbirimize baktıktan sonra eşime çığlık çığlığa bağırırken nereye kaybolduğunu birtürlü anlayamadığım gonzales için yapışkan kapanlar kurdum,evin dört bir yanına peynirli fare yapışkanları koydum,a bu arada evde takriben 300tl'ye yakın para verip aldığım ultrasonik fare kovucumun da olduğunu belirtmek isterim,zannımca bana sağır bir arkadaş rastladı.Kısa bir araştırmadan sonra neler yapılması gerektiğini aşağı yukarı anladım.
-Ultrasonik cihazlar öyle elektirk kesintisini takiben 3-4 saat boyunca da aynı etkiyi göstermiyor.Tahminim bizim bıyıklı Perşembe sabahı meydana gelen kesinti sırasında bir delik bulup bahçeden eve girdi.
-Aman fare girmesin diye evdeki tüm delikleri çimento,kireç..vs gibi malzemelerle kapamak akıl karı değil,bu girişin çıkışı olmazsa evde koloni elde edebilirsiniz.Yine tahminim,arka odamızdaki minik delik kendisinin giriş yolu idi,tespit edip hemen kapatınca 3 gündür beraber yaşamaya başladık.
-Araştırmalarım acayip fareler olduğunu ortaya çıkarttı.Yemi alıp zehiri bırakan,yapışkan üstünden atlayan..Beklemekten başka yapacak birşey yok.
-Eviniz bahçeli ise ve başka bir eve geçmek an itibarı ile mümkün değilse yazın değil kışın pür dikkat.Malum evler sıcak bahçe soğuk,ısınmak için herkes içeriii..
-Bunun tedbirle,dikkat ile zerre ilgisi yok.Şu evde haşere ve fareden korunmak için aldığım önlem ve harcadığım parayı duysanız şaşarsınız.Oturup dua edin eve girmesin diye,çünkü minicik bir delik ,komşu ile kapı önü sohbetinde 2 saniye açık kalmış sokak kapısı,ev havalansın diye açılmış pencere bile bıyıklı için yeter.
-Bir tane varsa başka da vardır diyorlar..
-Çocuğunuz varsa aman daha çok dikkat,yerden hiçbirşey almamasını günde binkez tembihleyin.
Not:Bıyıklı ile 3.gece,an itibarı ile evde tıkırtı yok,ya çekti gitti bir delikten ya da şu an bana bakıp bakıp alay ediyor çabalarımla.
Bu evde son 7 ay ,ha gayret...