bugün

öyleyse zıkkımın kökünü içiniz .
islamda bir şey hakkında aksi yönde hüküm bulunmadıkça o şey helaldir.
Öyle dötten element uydurmakla olmuyor bu işler. Herkes de fetva veriyor maşallah.

dıdıt : sünnete aykırı olduğu için mekruhtur ne demek? islam hukunu zerre anlamadığın buradan belli kardeşim.
eskiden kola mı vardı da sünnete aykırı olup olmadığını tartışıyoruz.
ayrıca islam dininde hüküm çıkarma usulleri vardır;
Yasaklanmamış her şey mübah ve helâldir.

mekruh olup helaldir anlayışı da tam bir komedi, mekruh demek harama yakın demektir zaten, mübah, caiz denilen şey de, yapıp yapmaması kişiye kalmış olan şey demektir, olsa olsa helale yakın olan mübahtır; mekruh değildir.

ha şunu desen anlarım "haramlar ve helaller bellidir, önemli olan şüphelilerden kaçınmak"
uludağ sözlüğümüzün cahillerinin kendini göstermiş bulunduğu önermedir.

gazlı içeceklerin içinde alkol bulunduğu için haram olma ihtimali vardır. miktarı ne kadardır falan bilemediğim için kesin konuşamıyorum. amma lakin ki bir şeyin mekruh olmasının kriteri sünnette bulunup bulunmaması değildir. zira mübah-müstehak gibi kavramlar vardır arada.

ayrıca bir abimiz de aksi yönde hüküm bulunmayan herşey helaldir yazmış. hangi kafayla yazmış bilmiyorum ama mekruh dediğimiz olay zaten helaldir. (bkz: helaldir ama mekruhtur) diye verilen fetvalar vardır. ama (bkz: haramdır ve mekruhtur) diye bi fetva duymadım ben şu ana kadar.