1. 1.
  ulus gazetesinin eski genel yayın yönetmeni.
  ... the kene
 2. 2.
  cumhuriyet sonrası türk edebiyatı'nın gezi, anı ve inceleme dalında ünlü olan yazarıdır.
  2 -1 ... haziran
 3. 3.
  atatürk' ü yakından tanıtan anılarıyla tanınan edebiyatçı.
  1 ... legend of the stranger
 4. 4.
  1894'te istanbul'da doğan Atay, Darülfünun Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. 1911'de ilk yazıları, Servet-i Fünun dergisinin genç yazarlara ayrılan ek sayfalarında yayımlanan Falih Rıfkı'nın Tecelli(1911) dergisi ile Süleyman Bahri'nin yönettiği Kadın(1912) dergisinde Cenap Şahabettin ile Ahmet Haşim'in eserlerini hatırlatan şiirleri çıktı. Bu dönemdeki yazıları, Türkçülük ve Türkçecilik akımlarının etkisini taşıyordu. Yedeksubay olarak katıldığı I. Dünya Savaşı'nda yedek subay olarak Suriye'ye gitti ve Cemal Paşa'nın özel katipliğini yaptı. Suriye ve Filistin'deki savaş anılarını "Ateş ve Güneş" (1918) kitabında topladı. Cemal Paşa'nın Bahriye nazırı olması üzerine Kalemi Mahsusa müdür yardımcılığına getirildi (1917). Ali Naci (Karacan), Necmettin Sadık (Sadak) ve Kazım Şinasi (Dersan) ile birlikte kurduğu Akşam gazetesinde Kurtuluş Savaşı'nı destekleyen yazılar yazması nedeniyle Divan-ı Harp'te yargılandı, fakat 2. inönü Savaşı'nın kazanılması üzerine idamdan kurtularak Anadolu'ya geçti.

  1923'ten itibaren Bolu ve Ankara milletvekilliği yaptı. izmir'in kurtuluşundan sonra tanıştığı Mustafa Kemal'in dostluğunu kazandı ve bu döneme ilişkin anılarını Atatürk'ün Bana Anlattıkları (1955), Çankaya (1961) ve Atatürk Ne idi? (1968) adlı kitaplarda topladı. Yeni Türk Alfabesinin hazırlanması ve uygulanması sırasında Dil Encümeninde görev aldı. Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın tutumuna şiddetle karşı çıktı. Ulus gazetesinin başyazarlığını yaptığı dönemde Ankara şehir planı jürisinde üyelik ve imar Komisyonunda başkanlık yaptı. CHP'nin yayın organı Hakimiyet-i Milliye (daha sonra Ulus) ve Milliyet gazetelerindeki köşe yazılarında Atatürk devrimlerini ve batılılaşmayı savundu. Demokrat Parti'nin 1950'de iktidara geçmesinden sonra Dünya Gazetesini kurarak (1952) muhalefete geçti; yeni iktidara karşı Atatürk devrimlerini savundu.

  Falih Rıfkı Atay, gezi yazılarını ve anılarını topladığı kitaplarıyla Cumhuriyet döneminde bu türlerin ilk özgün örneklerini verdi. Zeytindağı (anı-1932, 1964), Faşist Roma, Kemalist Tiran, Kaybolmuş Makedonya (gezi-1930) ve Pazar Konuşmaları (fıkra-1966) başlıca yapıtlarıdır.

  Atay, sağlam, çekici anlatımı ve duru Türkçesiyle basının en usta kalemlerinden biriydi. Siyasi konuları işleyen fıkra ve başyazılarıyla tanınan Atay gezi, anı, makale ve sohbet türlerinde birçok kitap yayımlamıştı; Cumhuriyet döneminin en etkin gazetecilerindendi.

  Falih Rıfkı Atay 20 Mart 1971’de istanbul’da öldü.

  http://tr.wikipedia.org/w...alih_R%C4%B1fk%C4%B1_Atay
  -1 ... mulayim
 5. 5.
  ünlü çankaya kitabının yazarı.
  ... shalamar
 6. 6.
  necip fazil kisakurek' in vakti zamaninda makara gectigi yazar. efendin olay soyledir, falih rifki evrim teorisini savunan fikirler one surer. bir gun buyuk dogu'nun kapaginda bir yuzunde maymun, diger tarafinda falih rifki olan bir resim yayinlanir. cankaya yazari sinirlenir tabi. ustadi mahkemeye verir. hakim ozur dilemesine soyler necip fazila. ustadin cevabi ise daha da cileden cikartir cankaya yazarini: "tamam ozur dilerim ama maymundan".
  4 -3 ... ersin34
 7. 7.
  makale, anı, gezi yazısı, söyleşi türlerinde eser vermiş olan yazar.
  gazeteciliği yanında birinci dünya savaşı'ndan günümüze değin olayları anlatan anılarıyla da tanınmış bir yazardır.
  batılılaşma ve atatürk devrimleri konusunu başlıca siyasal ve ulusal bir dava olarak benimsemiştir.

  (bkz: ateş ve güneş)
  (bkz: çankaya)
  (bkz: deniz aşırı)
  (bkz: bizim akdeniz)
  2 ... ismimuzundiyenickimkisaolsun
 8. 8.
  kazım karabekir'e ruh hastası, rauf orbay'a kafasız, ziya gökalp'e dar kafalı, fevzi çakmak'a "bir lokma bir hırka" ile ömrünü geçiren, zevksiz * diyecek kadar ileri giden kemalist geçinen taklakçı güvercin.
  6 -1 ... gokboru
 9. 9.
  yazmanın "edebiyat yapma" sanıldığı bir dönemde, yazısını, kendi deyişi ile, "fikirleştirmek" için uğraşmıştır. belki, hüseyin cahit yalçın'ın, zeytindağı'nı okuduktan sonra, "yalnızca bu kitabı yazmak için dünyaya gelmeye değer" demesi de bu yüzdendir. ama 'fikir' deyince kim bilir ne anlaşılıyordu o zaman?
  1 -1 ... vernon sullivan
 10. 10.
  tam manasıyla bir iktidar yalakası olan ve kitaplarının tamamını ısmarlama üzerine yazdığı belli olan şahıs.

  Jöntürk devrimi döneminde sıkı bir ittihatçı olarak serveti fünun ve tanin gibi ittihat terakki yanlısı gazetelerde yazarlık yapmış, bu sayede cemal paşa'nın yardımcılığına kadar yükselmiş fakat daha sonra cemal paşa'dan enver paşa'ya kadar herkesi yerden yere vurarak kemalist sistemi övmüştür.

  Zeytindağı kitabını okuyanlar bilir, kitabın en alakasız yerlerinde o dönemler toplamda 1 veya 2 defa gördüğü atatürk'ü gözlerinin rengine kadar övmüş, atatürk'e muhalif durumda bulunan kazım karabekir, rauf orbay, fevzi çakmak gibi kurtuluş savaşı kahramanlarına hakarete varan söylemlerde bulunmuştur.

  Tabi bu sayede çankaya kalemi olmayıda kapmıştır. 27 yıl aralıksız milletvekilliği her kulun ahrcı değil. Sonra yine sistemin gereğinden dolayı bir dönemler paşalara yalakalık olsun diye medine'de namaza durduğu islam'ı satır aralarında kötülemeye başlamıştır. Günümüz kemalist basınının örnek aldığı zatlardandır.
  2 -2 ... lorenzo