bugün

canlı yayında bir tanesi daha kalkıyor son dakikalar:

https://www.youtube.com/watch?v=DPfHHls50-w
çağımızın en büyük vizyoneri elon musk'ın şirketinin başarısı olan tam anlamıyla bir mühendislik şahaseri olan rokettir. 2018 başında gösterdikleri landing performansı ile tüm roket teknolojisine ve uzay endüstrisine taze bir soluk getirmiş olmalı diye düşünüyorum. izleyen her türk gibi ben de üzüldüm. çünkü ülkem bu seviyelere ulaşma konusunda çok uzak ve bana kalırsa hiçbir zaman da olamayacak. bu bir gerçek kendimizi kandırmayalım da şu yazıyı görünce, ülke konusunda çok da üzülmenin faydasız olacağını düşündüm.

(bkz: made on earth by humans)
biz sokakta saksoyu, millet bahçesinde tombalayı tartışırken arabsat uydusunu uzaya bırakıp sorunsuz şekilde yere iniş yapmıştır.
falcon heavy, spacex tarafından üretilen ağır yük fırlatma aracıdır. boyutu rakiplerine kıyasla muazzam büyüklüktedir. apollo görevlerinde kullanılan araçlardan bile büyüktür (insanlı uçuşlara kıyasla)

elon musk için bu fırlatmadaki en büyük mutluluğu sanıyorum ki patlamamış olmasıydı *

zira fırlatmanın başarılı olabilmesi için 1 değil, 10 değil tam tamına 27 motorun aynı anda ateşlenmesi gerekmekteydi. bkz:inanmayan sayabilir

projenin temelinde marsa atılan ilk adım sloganı kullanılsa da tamamen test ve deneysel bir fırlatma olmuştur.

fırlatma sonrası iki füzesi ayrılarak yer yüzüne tekrar kullanılmak üzere iniş yapmıştı. bu kısım bence tesla aracının mars yörüngesine fırlatılmasından bile önemliydi.

zaten tesla aracı da mars yörüngesinden saparak, mars ile dünya arasından bir eksende ilerlemesini sürdürmekte. tesla aracındaki space man isimli mankenin uzay serüvenini buradan izleyebilirsiniz (bkz: https://where-is-tesla-roadster.space/live)

yaşadığımız topraklarda bu tarz başarıları filmlerimizde bile göremiyorken, bunlara şahit olabilmek gurur verici.
murphy mezarında gülümsüyor. evet.
uzaya gönderilen bu araba dünyanın sonunu getirebilir.

nasıl mı?

aracın mars yörüngesine oturmadığı ve asteroid kuşağına yöneldiği açıklandı. yani bu araç ufak bir asteroidle çarpışıp yönünü değiştirebilir. chain reaction sonucunda bu asteroid başka asteroidlerle çarpışarak sonunda dünyamıza yönelen bir tehdit haline gelebilir. belki 100 yıl belki 1000 yıl sonra, milyarda bir ihtimal de olsa bu bir ihtimal.

elon musk insanlığı yok etmiş olabilirsin, hayırlı olsun bebeğim.

Editoryıl: eksileyen totoşlar iyi baksın. Gece çıkan bir haber

http://gizmo.do/El3lzR3

Ben işin şakasındaydım ama NASA işi ciddiye almış
tarihe tanıklık ettiğimiz bir olay. işin magazinsel boyutunu bir yana koyarsak bilim insanlarının attığı büyük adımı takdir etmemek mümkün değil. david bowie'nin Space Oddity araçta çalması ve doglas adams "otostopçunun galaksi rehberinde" yer alan en önemli kural "don't panic" yazısının aracın ekranına yazılı olması muhteşem detaylar. herhangi bir inanca ait her hangi bir simgeye rastlamadığımız için bize garip geliyor olabilir ama emin olun o insanlar bizim dilimizle konuştuklarımızı kalplerinde yaşıyor. yani olması gerektiği gibi.
Ulan adam uzaya gidip geri inen roket yaptı. Ama allahın ergeni kalkmış şov yapıyor diyor. Evet adam cidden şov yapıyor.
roketin kalkışındaki heyecandan istiyorum. bilim aşığı insanlar gerek bu dünyaya.
kendi durumumuzu bir kenara koyuyorum, içler acısı zaten. peki elon musk ı teknolojine yön veren biri gibi göstermeye ne denir ki? ne yaptı bu adam? şımarık bir milyarder olan bu adamın şirketi var olan teknolojik malzemelerle iyi tasarım(kaporta tasarımı kabaca) yapıyor sadece. şu roket olayı ise şovdan ibaret. bir de tesla'nın adını karıştırıyorlar ya bu işe çıldırıyorum o zaman. Nikola Tesla'nın en büyük projesi parasızlıktan yarım kaldı beyler bayanlar.

Tesla'nın alternatif akım motorlarını teknolojik olarak ileri taşıyabildik mi? Adamın ideali olan kablosuz enerji transferini çözebildik mi? yapılan dc motorla çalışan bir arabaya adamın adını vermek, isminden rant elde etmek. geçelim bunları.
Bu roket fırlatılırken, türkiye'de sol elle yemek yenmesi günah denildi.
mars yörüngesine 1 adet tesla roadster ulaştırmak için yola çıkan uzay aracı. adamlar yapıyor kardeşim.

http://www.haberturk.com/...yinda-uzaya-cikti-1827189