bugün

bu sene pandemi dolayısı ile yoğunlaşan alışverişlerin de etkisi olan durumdur.

her fırsatta bu ülke aslında fakir değil demek için bahane arayanların da yüzünü güldürmüş, bir müddet daha kendilerini kandırmalarına izin vermiştir.

öncelikle şunu kabul etmek ile başlasak iyi olacak; bu ülkede bir orta sınıf kalmadı. fakiri, yoksulu gerçekten kötü durumda, zenginin ise lükste sınırı yok. bu artık makasın açılması ile tariflenebilecek bir durum değil.

ikinci olarak, efsane cuma indirimleri sırasında en çok satılan ürünlerin açıklanmasını beklemek daha net yorum yapmamızı sağlayacak. bilindiği üzere geçen sene de benzer bir durum yaşanmıştı fakat en çok satılan ürünün bebek bezi olduğu ortaya çıkmıştı.

ardından kazak, hırka gibi ürünler gelmişti.

başlığı gören de türk halkı efsane cuma indirimlerinde kendisine louis vuitton çanta, audemars piguet saat, boss takım elbise falan aldı sanacak. insanlar, üçün beşini hesabını yapar hale geldi, tabi ki daha uygun ve avantajlı bulduğu ürünleri alacak.

öte yandan, türkiye'nin rekor kırdığı tek alan efsane cuma indirimleri de değil.

mesela avrupa ülkelerine kıyasla, devletin en çok sahip olduğu uçak sayısı bizde.
idareci başına düşen en fazla makam aracı bizde.
kamu harcamaları en fazla bizde.
en çok devlet garantili proje bizde.
en büyük başkanlık saraylarından biri bizde.
ve bunlar efsane cuma sırasında yapılmadı.
efsane cumada satılan kaç ürün var kaç tanesi nakit parayla alınmış %90 ı taksitlendirilmiş ve kredi kartından alınmıştır... Bence fakirleşip zenginleşmemizi efsane cumadan değil de türkiyede kaç insanın ne kadar maaş alıp ne kadar kredi kartı ve kredi borçları var onu incelemek daha faydalı olacaktır.. Bizim insanımız borçlanır bir şeyi ucuz gördüğü zaman almak için elinden geleni yapar...
Millet piyasadan ucuzu bukunca kaçırmak istemiyor. Ben, dükkanımda sattığım, gelişi şu an tam 190₺ olan ürünün fiyarının amazon'da 110 küsür ₺ olduğunu gördüm. Şimdi insanlar bu fiyat indirimlerini görünce kaçırmak istemiyor. Dediğim ürünü de 1 kaç adet olarak aldığımı sanmayın. Yarım kamyon aldım, fiyat ancak 180 ₺ düştü.

Aslında tam da fakirleştiğimiz için insanlar 3-5 kuruş indirim için online alışverişe yönelmiş durumda. Bir esnafı gezin bakalım, kaçı işinden memnun.
fakirleşen de var zenginleşen de bu kadar basit
örneğin çalışan kesim zenginleşti diyebilir misin?
ülkede diyelim 50 şirketten 2002 ye göre 20 kat büyüyen bile olmuştır ,iflas eden de var.
sonuçta zenginleşen de var fakirleşen de
başka örnek ülkemizde asgari ücrete çalışanlar çalışan kesimin %40'ı hatta çalışanın yarısı
almanyada %1,8...
insanlar indirimden ucuz mal alınca veya iyi cep telefonu olunca zengin olmuyor.
Üçünüzü de ikame ettim. Otur 0.
döküm tava aldım 79 TL+kargo.
Kimine göre Para kazanmak-harcamak kolay olsa da bizler gibi olanlar için kolay değildir.Gelir gider dengesizliği çok.indirim de olsa almıyoruz,alamıyoruz.
ben sitelere bile bakmadım 3 olduk.
Şu yaşıma kadar asla bu kadar kısa sürede bu kadar online alışveriş yapmadım çünkü Ülke olarak fakirlestiğimiz için bol bol sipariş verdik, bir daha bu fiyattan bunları bulamayız diye yüklendik, kampanya kovaladık ve sonuç bu oldu.
Mübarek cuma deseler mübarekler de alışveriş yaparlardı on katına çıkardı
insanların daha çok ihtiyacını karşılaması için indirim günlerini beklemesi zenginlik göstergesi olmuş.

--spoiler--
ortalama sepet tutarında ise yüzde 29 artış gözlendi.
--spoiler--

her şeyin fiyatı arttığı için olabilir mi acaba?
Bu Ülke de herkes fakir değil durumu iyi olan binlerce insan var, onu geçtim parası olmadan kredi kartı ve kredi gibi imkanlarla bir şeyler alıp kullanan milyonlar var sadece bu verilere bakarak orası şöyle burası böyle demek olmuyor zaten fakirleşen alt tabaka, orta ve üst tabaka hep kazanıyor olan alt tabakaya oluyor.

Kısaca on parmağın onu bir değil.
Trajikomik bir ülke olan Türkiye cumhuriyeti'nde sıradanlaşmış bir olaydır. Zira hem üst hem alt kitlesi dert olan ülke...

Eee hani para yok açız, yardım yapın diye devlete ağlıyordunuz. Bu ne peki ?.

görsel
görsel

‘Efsane Cuma’ günlerinde Türkiye’de online alışveriş rekoru kırıldığı açıklandı.

On binlerce e-ticaret sitesinin ödeme altyapı sağlayıcısı iyzico’nun veri analizine göre, online alışverişte işlem hacmi önceki yıla göre yüzde 103 artış gösterdi. 2020 Efsane Cuma döneminde bir önceki yıla göre işlem adedinde yüzde 57, ortalama sepet tutarında ise yüzde 29 artış gözlendi. 211 TL olan ortalama sepet tutarı, 273 TL’ye yükseldi. Önceki yıl yüzde 28 olan banka kartı kullanım oranı bu yıl yüzde 33’e yükseldi. Kredi kartı ile yapılan işlemler yüzde 46 artış gösterirken, banka kartlı işlem adedi yüzde 87 oranında arttı.

https://tr.sputniknews.co...alisveris-rekoru-kirildi/
güncel Önemli Başlıklar