bugün

fakir insanları hor görmenin dışında zengin olamadıkları için onları aptal görme durumudur.
zengin insanların saf'lığa bakış açısıdır.
aslında bu sosyolojik bir incelemenin gerçekligidir.
fakir olmasından dolayı aptal degildir insan fakat sosyologlar olayı şu yönden ele almaktadırlar;
bir kişi dogdugu andan itibaren beslenmesi ve çevresi ile eş olarak zekası gelişir.
bütün vitaminleri alıp, dengeli beslenen bir insan ile hayatında agzına et koymamış bir insanın zekası eş seviyede gelişmez.
kelimelerin kifayetsiz kaldığı, diyecek mantıklı hiçbir şey bulamadığım önerme, daha doğrusu kesinlikle önermeme.
iyi eğitim almanın para ile doğru orantılı olduğu bir eğitim sisteminde olağan olan durumdur. bu, fakirlerin salaklıklarından ziyade imkansızlıklarından dolayı ortaya çıkar. ancak aralarından bir kaç carette caretta kendilerini üstün zekaları sayesinde kumsaldan engin denizlere atarak kurtarabilir. gerisini ise onları aptallıkla suçlayan yırtıcı kuşlar kahvaltı niyetine yutar. çarklar arasında ezilirler.
''parasızlık gaflettir'' diye düşünen ahmakların içinde bulunduğu aciz durumu belgeleyen düşünce. özellikle parası bol, nerede ne yaptığı belli olmayan, vaktini zamanını, dandirik dundirik yerlere para harcamaya adayan, kişilerin fikri bu yöndedir ki, fakir olarak nitelendirilebilecek kişilerin fikirlerini alma düşüncesini dahi duymaz, nasıl olsa o daha akıllıdır, ayrıca burnu kaf dağında olmak sözü de, tam buraya cuk diye oturur, hani parası vardır ya, herşeyin kendi kontrolü altında olduğunu düşünür, ''dur sen yapamazsın, edemezsin, sen ne bilirsin zaten, senin işin bana hizmet; buradaki kast sistemindeki üst sınıf benim'' edasındadır her zaman; ama bilmez ki, yeri geldiğinde olmadık şeyler * dahi kendisini frenleyebilir, soluğunu kesebilir, hayatın paradan, böbürlenmekten ibaret olmadığını kendisine ve kafasına dank ettirebilir.
sınıf atlama çabası içinde eksikliklerinin yerini parayla doldurmaya çalışan zavallı sonradan görmenin nereye saldıracağını bilememesi yüzünden kendi geldiği sınıfa saldırmasında kullandığı önermedir kanımca...
dünyaya aşırı meyletmeyişin, parayı şerefe değişmeyişin deyişidir bu. kapitalist hırs karşısında, bu hırstan uzak bireyin hayatının anlamı vahşi hırs sahibine göre aptallık mesabesindedir. aptal denilen fakirin tüm sermayesi de kendi mesanesindedir. kafiye olsun diye saçmalayacak biri değilim, hemen ispat edeyim: fakir buldu mu yer içer sermayeyi tüketir, likit mesaneye ulaşır tahliye vakti gelir; sermaye sağlam bir üç köşe teşkil ile sıçratmadan hela deliğine zerk edilir, rahatlama sağlanır. zengin akıllı hırslı saldırgan ise, aşırı ürik asit yüklenmesi neticesi gut türü hastalıklar ve diğer benzeri rezillikler ile boğuşmaktadır o esnada. kimmiş aptal?
(bkz: fakir ama gururlu)
eger bilimsel bir arastirmaysa dünyamizdaki paris hilton gercegi es gecilerek yapilmistir.
fakir bir ba$lık .
aptallar fakir olabilir fakat fakirler aptal genellemesi yanlıştır. fakirlerin bir tek maddi yönü fakirdir. diğer yönleri oldukça zengindir.
(bkz: ananı da al git)
aileden yüklü bir miras kalmaması,kimseye haksızlık etmemek, yalan dolanla insanları sömürmemek, ahmet' in külahını mehmet'e mehmet' inkini ahmet' e giydirmemek, hırsızlık yapmamak, onurlu ve şerefli yaşamdan ödün vermemek, biri borç istediğinde cebinde ne kadar olduğunu düşünmeden hemen yardım etmek vb. gibi durumlar aptallıksa eğer doğru bir önerme yoksa zengin birinin vicdanına yaptırmaya çalıştığı cılız bir masturbasyondan ibaret olan bir zırvadır...
bu önermenin değişik bir versiyonu da : fakir insanlar tehlikelidir
-erdener abi fakirler aptaldır
--hortumla döverim seni
(bkz: aptalın zengini fakiri olmaz)
aklı bol sıfırlı olanların söyleyecegi saçmalıktır. ama yazıktır apsın akıl satılıyodu da o mu almadı? satılsa alırdı. parasıyla degil mi?
gerceklik payi olmayan gerksiz bir cümle .
Üçkağıtçı zengin kendini bu söz demeti ile meşrulaştırabilir.
fakirlere aciyip onları savunmaya calısarak aslında onlara en büyük kötülüğü yaptığını bilmeyen gerizekalıların şiddetle karşı geldiği önerme.

doğru düzgün beslenemeyen bir insan biyolojik olarak aptal olabilir. bu kadar kasmaya gerek yok. doğru düzgün beslenip aptal olanlarda vardır mesela. hatta aralarından başbakan bile çıkmıştır.
aptallarda fakirdir önermesini de doğrulayan sözdür. o zaman " zengin aptalllar ne olacak?" sorusunu aklımıza getirir. işin içinden çıkamayız valla!!!
fakirler aptaldır ama zenginler kadar olamaz gibilerinden saçma sapan lakırtı.
(bkz: allah rızkı istediğine ilmi isteyene verir)
türkiyenin, son yıllardaki yönetim şeklinin söylemidir.
zekasindan emin olamayan kisinin yeni zeka kriteri uydurmasidir.