1. 1.
  fakir insanları hor görmenin dışında zengin olamadıkları için onları aptal görme durumudur.
  4 -2 ... basliklari alt alta okumak
 2. 2.
  zengin insanların saf'lığa bakış açısıdır.
  5 -1 ... eqin
 3. 3.
  aslında bu sosyolojik bir incelemenin gerçekligidir.
  fakir olmasından dolayı aptal degildir insan fakat sosyologlar olayı şu yönden ele almaktadırlar;
  bir kişi dogdugu andan itibaren beslenmesi ve çevresi ile eş olarak zekası gelişir.
  bütün vitaminleri alıp, dengeli beslenen bir insan ile hayatında agzına et koymamış bir insanın zekası eş seviyede gelişmez.
  2 -1 ... sozlugesozlukdiyenyazar
 4. 4.
  kelimelerin kifayetsiz kaldığı, diyecek mantıklı hiçbir şey bulamadığım önerme, daha doğrusu kesinlikle önermeme.
  3 ... fena halde leman
 5. 5.
  iyi eğitim almanın para ile doğru orantılı olduğu bir eğitim sisteminde olağan olan durumdur. bu, fakirlerin salaklıklarından ziyade imkansızlıklarından dolayı ortaya çıkar. ancak aralarından bir kaç carette caretta kendilerini üstün zekaları sayesinde kumsaldan engin denizlere atarak kurtarabilir. gerisini ise onları aptallıkla suçlayan yırtıcı kuşlar kahvaltı niyetine yutar. çarklar arasında ezilirler.
  -1 ... balsikeste baysungur
 6. 6.
  ''parasızlık gaflettir'' diye düşünen ahmakların içinde bulunduğu aciz durumu belgeleyen düşünce. özellikle parası bol, nerede ne yaptığı belli olmayan, vaktini zamanını, dandirik dundirik yerlere para harcamaya adayan, kişilerin fikri bu yöndedir ki, fakir olarak nitelendirilebilecek kişilerin fikirlerini alma düşüncesini dahi duymaz, nasıl olsa o daha akıllıdır, ayrıca burnu kaf dağında olmak sözü de, tam buraya cuk diye oturur, hani parası vardır ya, herşeyin kendi kontrolü altında olduğunu düşünür, ''dur sen yapamazsın, edemezsin, sen ne bilirsin zaten, senin işin bana hizmet; buradaki kast sistemindeki üst sınıf benim'' edasındadır her zaman; ama bilmez ki, yeri geldiğinde olmadık şeyler * dahi kendisini frenleyebilir, soluğunu kesebilir, hayatın paradan, böbürlenmekten ibaret olmadığını kendisine ve kafasına dank ettirebilir.
  1 -1 ... faidelibilgi
 7. 7.
  sınıf atlama çabası içinde eksikliklerinin yerini parayla doldurmaya çalışan zavallı sonradan görmenin nereye saldıracağını bilememesi yüzünden kendi geldiği sınıfa saldırmasında kullandığı önermedir kanımca...
  2 -1 ... faydamaksimizasyonu
 8. 8.
  dünyaya aşırı meyletmeyişin, parayı şerefe değişmeyişin deyişidir bu. kapitalist hırs karşısında, bu hırstan uzak bireyin hayatının anlamı vahşi hırs sahibine göre aptallık mesabesindedir. aptal denilen fakirin tüm sermayesi de kendi mesanesindedir. kafiye olsun diye saçmalayacak biri değilim, hemen ispat edeyim: fakir buldu mu yer içer sermayeyi tüketir, likit mesaneye ulaşır tahliye vakti gelir; sermaye sağlam bir üç köşe teşkil ile sıçratmadan hela deliğine zerk edilir, rahatlama sağlanır. zengin akıllı hırslı saldırgan ise, aşırı ürik asit yüklenmesi neticesi gut türü hastalıklar ve diğer benzeri rezillikler ile boğuşmaktadır o esnada. kimmiş aptal?
  2 ... malulsuur
 9. 9.
  (bkz: fakir ama gururlu)
  ... karpuzkabugu
 10. 10.
  eger bilimsel bir arastirmaysa dünyamizdaki paris hilton gercegi es gecilerek yapilmistir.
  3 ... tiriviri hanim