bugün

Oruç fakirin halinden anlamak için değil Allah'ın emri olduğu için tutulur kemalist kardeşim.
Bence çok komikler.

Sadece suyu mu bırakıyorsunuz *
iftardan sonra bi posta atasım geldi buna.
Fakirin halinden anlamak için oruç tuttuğumuzu kim söyledi .
Mesele fakirin halinden anlamak değil zaten.

Başka nasıl bir güç uykunun en tatlı zamanında kendi isteğinle kaldırıp bir şeyler yedirip, uzun bir süre aç bırakabilir ve bunu yaptığın için çok mutlu hissettirir?

işte bu güce olan sevgimiz yaptırıyor.
valla oruç tutanların bir kısmı da olsa böyle düşünüyorsa bu çelişkili bir durum.
zengin bir tek türkiyede komünist amına kodumun ülkesinde bi de fakiri aşağılayacak o minicik aklıyla, ha zengin mi orası da meçhul.
sizin derdiniz fakirler değil, sizin derdiniz islam...
(bkz: başbakanın kapsını açan adamın kapsını açan adam)
orucu fakirlerin halini anlamak için tutuyorlarsa, genelde oruç tutan kesim neden fakirler ?
Alakası yok. Hem oruç hem az yemek masrafı.
decameron hikayeleri'ni, canterbury hikayeleri'ni falan hatırlıyorum, bu tarz başlıkları gördüğümde..

insanların hayat şartları zorlaştığında, insanlar güvenlik tehdidi ve/veya ekonomik karamsarlık hissettiklerinde ilk önce gerçekleşen 3 şey şu olur:
- ahlak azalır,
- hoşgörü ortamı ve dışa açıklık, kanunlarda ve hatta mimaride dahi aynı anda ortadan kalkar (mesela selçuklu'nun klasik avlulu, sağır duvarlı, taş cepheleri),
- inanç sorgulanır ve inanca dayalı fraksiyonlar artar..

coğrafyamızda kesintisiz 15 yıldır süren bir sürü çatışma ve ekonomik bunalımın böyle şeyleri tetiklemeye başladığını düşünüyorum..
Bazılarının orucu uyuyarak geçer. *
Fakirin halinden anlamak için oruç tutup, iftar sofrasını donatan ve zekat vermeyen zengin ile kapışacak fakirdir.
AA zıttımı buldum yaramaz misafir çocuğu.