1. 1.
    ilhami algörün bir romanı.

Böyle olmasını istemezdim ama hep olurdu. Dünyanın bütün kızılderilileri yenilir, Spartaküs kaybeder, gün batarken sararır, kuşlar döner, Sadri Alışık denilen hergele, her filminde ağlardı. O ağladıkça ben de ağlardım. Nedenimi bilmez ağlardım. Ağladıkça Sadri'ye kıl kapar gıcık olurdum. Üçüncü şahıs olarak kalışına, hep gidici kadınları sevişine, bu gidiciliklerin bir mecburiyet gibi duruşuna, Sadri'nin bu mecburiyetlere, giden kişinin özgürlüğü olarak bakıp, ona ihanet etmemek için kendine ihanet edişine...
    23 ... akustikcinayet
    #3186592 :)
  2. 2.
    1955 yılında kıyı yayınları tarafından basılmıştır.

--spoiler--
    +afedersiniz ayağıma bastınız
    -hayat hocam
    +pardon ağzıma sıctınız
    -fakat hayat bu azizim
    --spoiler--
    5 -2 ... yosun
    #3284974 :)
  3. 3.
    ilhami Algör'ün müthiş keyifli bir romanı.
    --spoiler--
    onunla bunları konuşmuştuk. dinlemiş dinlemiş, ben ellerimi ve bakışlarımı nereme sokacağımı düşünürken, el ense çekip, "salak" demişti, "saçma adam". beni bir güzel öpmüş, yoğurmuştu.

beni her yoğuruşunda, sırtüstü yatıp karnını açan kedi yavruları gibi, teslim ve mest oluyordum. birlikte tüy gibi havalanıyor, yükseliyor, aralardan ok gibi inip, zıpkın gibi saplanıyor, çapkın, şakacı, çocuk yunuslar gibi dibe iniyor, dipte yılan balıklarına dönüşüp kıvrılıyor, sonra toprağı delip, köpüklü dalgalara bakan yamaçlarda rüzgara çıkıyor, yeşil ve taze, kendimize ve birbirimize dolanıp yükseliyor, dallanıyor, açıyor ve... ve tekrar, ve tekrar; yaprak, polen, böcek olarak dökülüyorduk.

döküldüğüm yerden yüzüne, gözlerine, ona ait herhangi bir ayrıntıya bakıyor, yeni bir rüzgârın yavaşça yelkenlerimi doldurmaya başladığını hissediyor ve "ah," diyordum, "ikimizden biri ölmeli.".
    --spoiler--
    7 ... turuncubalik
    #6946085 :)
  4. 4.
    Dünyanın en güzel kitap arkalarından birine sahip, "hikayemin başka hikayelere benzemesi ağırıma gidiyordu" gibi şahane cümleler barındıran ilhami Algör kitabı.
    10 ... kapakulak
    #10265507 :)
  5. 5.
    --spoiler--
    "ipi kopmuş bir uçurtmayım, derdim kendi kendime ve bir uçurtma için en güzel uçuşun, ipi kopukken olabileceğini düşünürdüm. bazıları buna düşme hali diyebilirdi. ağaç dallarına ya da elektrik tellerine takılmadan önceki düşme hali.. umursamayabilirdim. onlar benim elma büyüsünde olduğumu, onun yüzünden başka bir şey görmediğimi, saatlerce onu seyretmenin, ondan söz edildiğinde asla dolmayacak bir kuyu açlığıyla dinlemenin ve dolup dolup geceleri oyalanmak için eşşek kulaklı bir kralın hikayesini sabahlara kadar ezberden tekrar etmenin nasıl bir şey olduğunu bilmeyebilirlerdi. sorsalar söylerdim..."
    --spoiler--
    2 ... mezitli
    #18073839 :)
  6. 6.
    ilhami algör'ün film olacak kitabıdır.
    http://m.radikal.com.tr/k...uzeyyen-motor-dedi-398919
    3 ... civan kazanova
    #24084395 :)
  7. 7.
    erdal beşikçioğlunun oynadığı filmdir. çekimleri bugün bitmiştir.
    1 ... hickimseninhayrani
    #24171804 :)
  8. 8.
    (bkz: müzeyyen ile nezahat)
    1 ... civan kazanova
    #24962428 :)
  9. 9.
    12 aralık 2014'te gösterime girecek olan film.

doğum günümde kendime hediyem bir bilet olacak gibi. *
    2 -1 ... tanrinin siir dedigi
    #25274091 :)
  10. 10.
    ilk uzun metrajı geriye kalan 'dan tanıdığımız çiğdem vitrinel 'in ilhami algör 'ün romanından esinlendiği 2. filmi.
    film de erdal beşikçioğlu ve sezin akbaşoğulları yer alıyor.
    şahsım izler, türk sinemasını fazlasıyla önemseyen bir sinemasever olarak. üstelik eksikleri olsa da ''geriye kalan'' fena bir ilk film değildi.
    3 ... bachelorette
    #25455108 :)