bugün

Faiz haramdır. Yeşil sermaye de harama kılıf uydurmak için bu tamlamayı kullanır. Faizsiz bankacılık olmaz.
kanatsız kelebek,
motorsuz otomobil,
öğrencisiz okul gibidir. Saçma bir şeydir velhasılı.. Ay siz de inandı mıydınız?
allahsızlıktır.

ama elbette ki kişi bir tanrıya inanabilir.

ancak bu tanrı, "kuran'da geçen" tanrı olamaz.

para her şeyi satın alabilir, ruhları, evleri, arabaları...

ancak galiba allah'ı satın alamaz.

bu bankalarla para değerlendiren insanlar, eğer bunun altında "islam'a uygunluk" gibi bir motifle hareket ediyorlarsa,
* ya akılları başlarında değildir
* ya cahildir (üsttekine benzeyen şekilde)
* ya da dinle imanla alakası olmayan, ancak alakası varmış gibi görünmesinden kar eden kimselerdir.

misal, barakal türk bankasına gidiyorsunuz,
kredi alacaksınız. banka böyle döner. bazı müşteriler hesaplarına para yatırır, bankalar da o paraları yine bazı müşterilerine kredi olarak sunar.

1000 ytl almak istiyorsunuz. 10 ayda vereceksiniz.

Finansman Tutarı : 1.000,00 YTL
Vade : 10 AY
Kar Oranı : %1,69
Taksit Tutarı : 111,49 YTL
Geri Ödeme Toplam Tutarı : 1.114,90 YTL

şeklinde bir belge gelir.

ve siz, dersiniz ki, "allah'a şükür"

hangi kur'an'daki allah faizi haram kılmıştı merak ederim...
(bkz: kuyruklu yalan)
Kardan pay ve devlet tahvili alım satımdan müşteriye vermesi. Ortaklarına da temettü dağıtıyordur doğal olarak. Yani herhangi bir mevduat açıyorsan orada faiz yiyorsun demektir kimse kusura bakmasın.
mute nikahı na benzer. efendim şimdi adam beğendiği bir orospuyu becermek istiyor. ama zina günah. napıyor. bir gecelik yada bir sürelik anlaşma ile dini nikah kıyıyor. Gönlünün keyfi geçtiği zaman kadının yüzüne boş ol boş ol boş ol diyor ve boşanıyor. kul kendini allahtan daha akıllı gördüğünden allahı kandırdığını düşünüyor. zinaya kılıf uyduruyor.

bu da aynı böyle bir şey. faiz haram ya. bak ben senin alacağın şeyi ondan satın alıp , sana satıyorum. aradaki farkı ticaretten kar sayıyorum. yada hiç bilmediğim o şeye paramı vererek ortak oluyorum diyor. ortağı olduğum o, zarar etse bile ben yasal faiz kadar kar payımı alıyorum

(bkz: hülle)

şuna paranın satın alma gücünü kiralıyorum dese . evini kiralayan ev sahibininn evini kiraladığı gibi bende sana paramı kiralıyorum dese, daha mantıklı olur.

dünyada faizin olmadığı bir finans sistemi yoktur. olması aklın alacağı şey değildir.
şirk erbabı köpeklerin, kendi dinlerini(!) islam adı altında kaktırma çabasından başka bir şey değildir.
fadıl fıdıllıoğlımuydu neydi

buda onun bankacı modeli.
yamulmuyorsan ülkemizde korkut ozal' ın girişimleriyle başlamış olan bankacılık türüdür. böylece yastık altında stabil yatan hatırı sayılır derecede mevduat sisteme dahil edilmiştir.
Yalandır. islami bankacılık diye farklı isim altında takdim edilir, o da yalandır. Alayı Allah'ı kandırma çıfıtlığı kapsamına girer.

Bunlarla ilgili bilgileri okuduğunuzda, paraları nasıl işlettiklerine dair bir sürü yöntem görürsünüz. Aslında çoğu çıfıtlıktan ibarettir ama oralara girmeyelim.

Mesele sizin paranıza ne verecekleri olunca, yüzde bilmem kaç kar payı mümin kardeşim derler. Ülen madem paramı bu yatırımlarda değerlendiriyorsun, ne kadar kar edeceğini nereden biliyorsun a çıfıt? Belki zarar edeceksin, belki daha çok kar edeceksin. Üstelik bugün yatırdığım parayı kar paylı olarak bir ay sonra çekebilmem nasıl mümkün olsun? Belki kullanıldığı işin vadesi çok daha uzun.
ne güzel bir hayal. ben de isterim ki yeşiller daha yeşil olsun, sular daha ıslak, insanlar dürüst, dünya temiz bir yer olsun. ama olmuyor a can olmuyor.
Bu din satıcılarından her şey beklenir.
koskoca sabancı, koç parayı çalıştırıp faizsiz veremiyor da hiçbir yatırımı olmayan bu kurumlar mı veriyor sorusunu akla getirmesine rağmen, bu adamlar yanlış iş yapmaz mantığıyla kabul edilen, faiz yemeyen insanların paralarının yastık altına girmemesi için kurulmuş, sigorta kapsamına da alınmış bankalardır.

(bkz: katılım bankası)
yalansız üçkağıtçılık gibidir..
kılıftır, takiyedir, maskedir, mastürbasyondur...
ciddi ciddi böyle bir sisteme inanan var mıdır, çok merak ediyorum.

bir işin içinde para olacak, kapitalizm olacak ve buna bağlı bankacılık sistemine entegre olacak ve adına da faizsiz bankacılık denilecek.

öyle isim koymakla olmuyor bankacılık işleri, kıyısından köşesinden mutlaka bulaştırıyor faize.