1. 1.
  eski adıyla özel finans kurumlarının yeni adıyla katılım bankalarının, bankacılık sektörüne girmek ve özellikle müslüman kesimin elinde bulunan ama aynı zamanda bankalara * yatırılmayan nakit sermayeyi toplamak ve mudilerine faiz değil kar payı dağıtmayı taahhüt etmesiyle oluşmuş bir kavram. tasvip edilir bir yanı olmadığını belirtenler olduğu kadar tasvip edip de kar payı alan insanlar da vardır bu faizsiz bankalardan.

  faizsiz bankacılığın kökü mudaraba kelimesinden gelir. (bkz: mudaraba)
  bilgi notu: faizsiz bankacılık ülkemize rahmetli turgut özal'ın büyük çabaları ile girmiştir.
  1 ... brhmbl
 2. 2.
  kanatsız kelebek,
  motorsuz otomobil,
  öğrencisiz okul gibidir. Saçma bir şeydir velhasılı.. Ay siz de inandı mıydınız?
  10 -5 ... kiraze
 3. 3.
  önce paranızı alırlar, sonra sizin paranızla iş yaparlar, sonra kazandıkları işten size belli ölçülerde kar payı verirler. faiz yoktur, paranız işletilir ve size karı verilir. faizi tercih etmeyen kişilerin bankasıdır.
  6 -4 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  koskoca sabancı, koç parayı çalıştırıp faizsiz veremiyor da hiçbir yatırımı olmayan bu kurumlar mı veriyor sorusunu akla getirmesine rağmen, bu adamlar yanlış iş yapmaz mantığıyla kabul edilen, faiz yemeyen insanların paralarının yastık altına girmemesi için kurulmuş, sigorta kapsamına da alınmış bankalardır.

  (bkz: katılım bankası)
  3 ... palta
 5. 5.
  islam'a uygun olan tek bankacılık sistemi.Biliyorsunuz ki faiz dinen haramdır.
  7 -6 ... italiano
 6. 6.
  ne güzel bir hayal. ben de isterim ki yeşiller daha yeşil olsun, sular daha ıslak, insanlar dürüst, dünya temiz bir yer olsun. ama olmuyor a can olmuyor.
  4 -1 ... laz pacino
 7. 7.
  (bkz: kuyruklu yalan)
  5 -1 ... sefertasi
 8. 8.
  şimdi olay şöyle vuku bulur:

  ortada bir havuz vardır, ve bu havuza yatırımcılar tarafından ki mevduat sahipleri diyebiliriz yoktur bi sakıncası, islami bankacılıkta hesap isimleri de farklıdır biraz, katılım hesabı gibi her neyse fazla detaya gerek yok şimdilik. bu mevduat sahiplerinden ve diğer iştiraklerden gelen para bu havuza akar. sonra bu paralardan ihtiyacı olanlara belirli bir ücret karşılığında yararlanması sağlanır ki bu katılım bankalarında para-mal şeklindedir ve önemli farklardan biri budur, yani diğer bankalar da böyle bir şart aranmazken bu adamlar kredi verirken parayı kredi talep edenin değil, satıcının yani kredi talebinde bulunan kişinin mal alacağı şirketin yada kişinin işte herneyse hesabına aktarılmasıdır. Ve islamda bir işin ticaret sayılabilmesi geçerli sanırım 4 şart yerine getirilir, bunlar el sıkışma-anlaşma, protokol(hiç bir şekilde içerik değiştirilmesi yapılmayacak bir sözleşme, bu şu anlama gelir biz seninle %45 den anlaştık ama ülke iyiye gitti oranlar %5 e düştü bu beni ırgalamaz, çünkü biz anlaşmışız, hııı ama oran 90 a çıkarsa bu da seni ırgalamaz ben zararı kabul ederim,çünkü biz ticaret yapıyoruz(konjonktür olarak çok dalgalı ülkeler de bu nasıldır tartışılır ama ülkenin durumu iyiyse bu oran zaten hep anlaşma değerine yakın kalır)) para karşılığı mal ve bir şey daha vardı hatırlayamadım. hıh şimdi hatırladım fatura, yani malın belgelenmesi. islami bankacılıkta konu ticaret yapıldığı üzerinedir.

  diğer en önemli fark ise başta bahsedilen havuza hiç bir şekilde faiz getirisi olan şeyin koyulmaması ve böylece mevduat sahiplerinin paralarının faize bulaştırılmaması esastır. haa bu nasıl olur? şöyle efendim bu kurumlar büyük miktarda ama düşük faizle de olsa sendikasyon kredisi almazlar, hisse senedi, tahvil falan almazlar. çünkü bu iş paranın her hangi bir ticarete konu olmadan çoğalmasıdır ki mantığına aykırıdır. yani bu adamlar diyor ki kardeşim biz ticaret yapıyoruz ve size her hangi bir garanti vermiyoruz mevduatınız karşılığında çünkü biz sizin adınıza ticaret yapacağız ve ticarette kaybetmek de vardır. amma ve çok önemli bu kurumların hiç biri bildiğim kadarıyla zarar açıklamadılar, açıklayamazlar da bu onların sonu olur çünkü, bir daha kimse de oraya mevduat aktarmaz. yani zarar da etseler de onu kurumun daha önceki karlarından aktararak mevduat sahiplerine artı para verirler.

  efendim diyeceksiniz ki peki ya kredi kartları ve hatta bunların oranları niye hep çok yakın diğer bankalarla falan da fıstık da yüreğim en azından şimdilik açıklamaya yetmez bunları, sonra belki..
  1 -1 ... suvari
 9. 9.
  kar payı adı altında uygulanan bir bankacılık sistemidir.yalnız anaparaya verilen kar! her nedense diğer bankaların faiz oranlarıyla aynıdır.hal böyle olunca,diğer bankaların da faizsiz çalıtığı ya da bu bankaların faizle çalıştığı sonucu ortaya çıkmaktadır.akıl sır erdirmek zordur.
  2 ... gazoz_kapagi
 10. 10.
  bu tarz bankacılık yapan kurumlar, diğer bankalardan farklı olmayan şekilde paranızı alır başkasına borç olarak verir ve o kişiden fazlasıyla geri alır. ama tabi sizi günah işlemiş olmaya itmemek için kazandıkları bu fazladan paradan size vermezler. onun yerine sizin paranızı borç alan kişiye/firmaya ortak olduğunuz yalanını sıkarlar. böylece nolur? siz asla başka birisinden borç faizi almazsınız ve günah işlemezsiniz. onun yerine hiç tanımadığınız birisiyle ortak olursunuz(!) ve işin karını bölüşürsünüz. alın size günahsız faiz, pardon kar payı !! *
  1 -1 ... danixadem