bugün

aynı fiyatta üretemiyorumdan kasıt sermaye artırımı gerekliliği ise bi nebze hak vaerilebilir lakin bu parayı bankaya atıp dolar faizi alma durumuna getirmez.

herhalde girdi fiyatları bir kere de % 80 artmıyor ay ay artıyor ayrıca dövizde her ay artıyor.
yani belki karin ilk ayki gibi olmaz ama devam eder.
dediğim gibi dövizde artar ve senin 7 ye sattığın mal 7,1 olur.
güzel kardeşim, 4 tl’lik malı 7’ye satıyorum ama aynı birim fiyatta da üretemiyorum..

nesini anlatamıyorum acaba?
2 milyon doları olupta dolar en tepedeyken dolar bazında faize yatıran adam zarar eder büyük ihtimalle çünkü her zirvenin bir geri dönüşü vardır.
yanlş anlaşılmasın dolar düşecek demiyorum ama sen zirve diyorsa zirve sondur.

ya o parayı tl ye çevirip tl faizi alacaksın ki bu karlı ya da ihracat yapıp para kazanacaksın. dedim ya eskiden 1 dolarlık malı ihraç ettiğinde 4 tl alıyordun şimdi 7 tl alacaksın. çekici işte. hesap ortada.
dostum faizlerinin yükselmesi ve üretim ilişkisi en temel ekonomik bilgidir..

dediklerim %100 doğrudur ve yaşanacak olanlar da budur..

bir sene önce 62.000 tl’ye alınan araba bugün 120.000 türk lirası..

şimdi bu oranda kazanıyor muyum? bu bir?

kazansam neden alayım? bu iki?

2 milyon dolarımla neden üretime geçeyim?

hemen bugün faize yatırsam döviz cinsinden en güzeli..

üretimi mi de daha fırsatçı bir ülkede değerlendiririm..

isim vermem mahkemelik olmama neden olabilir ama sadece ben 20 tane irili ufaklı firma sayarım sana yurtdışında fabrika yatırımı yapıyor olan..

bir o kadar da halihazırda dışarıya üretimlerini taşımız olan..

paradan para kazanma dönemi açılırsa, kimse üretimden para kazanmaya kasacak kadar salak olmaz.. olmamalı..

not: tesisi olup da yabancı menşeli ürün distribütörlüğü alan da tonla firma var ayrıca..

bugün ünlü yatak firması yatsan bile benim bildiğim iki avrupa markasının ürününü satıyor..
tesisim var kapatıp ithalat yapacağım demez kimse, çünkü dolar yüzde 80 artmış. ürünler dışarıdan daha pahalı ithal ediliyor. 1 dolarlık mala eskiden 4 tl ödüyordun şimdi 7 tl odeyeceksin.

kapiiş?
yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar durumudur..

ekonomik argümanları bir öyle bir böyle yorumlayabilir, sadece o denklem üzerinden bir sonuca/istediğimiz sonuca varabiliriz..

mesela ben 2 milyon dolarlık bütçemi üretimde değerlendirmeyeceğim.

lakin, artan üretim maliyetleri, ürün satış/pazarlama güçlüğü (ülke reputeyşınına endeksli) gibi sebepler var..

gidip bütçemi faiz’e yatıracağım, akarı yok kokarı yok..

ne olacak, hükümet borçlarını kısa dönemli finanse etmiş gibi olacak..

ama yine bana borçlu kalacak..

bana borcunu ödemek için para basacak, sonra paraya tekrar sıfırları ekleyeceğiz..

sonra yine bana borçlanacak, yine para basacak..

iyi kötü işleyen ülkeler için bu ve benzeri hamle ve seçimler bir müdahele aracı olabilir..

ama türkiye için değil..

daha bugün süt ve süt ürünleri ihtalatı haberi geldi..

benim tesisim var ama kapatıp ithalat yapacağım..

burdan bakınca evet gerçekten de korkmak çok gereksiz..
yağlı ballı konuşmak yerine fikir kırıntıları girilerek eleştirilmesi gereken başlık.

siyasetle ilgili değilim parti tutmam. geçmişime bakılabilir.

millete hiç bişey olmaz. herkes zaten enflasyona göre maaş zammı almıyor mu?
şimdi ameleler bile ücretlerini 125 tl den 150-160 tl ye çıkaracak.ee ne oldu.
ya nedir ki, yükselsin. eskiden yabanciya %80 faiz veriyordun ama eflasyon %79 du adam %1 reel faiz alıyordu.
faizler %8 ken enflasyon %7 idi adam %1 reel faiz alıyordu. değişen bişey yok rakamlar büyüyor.
e dış borça ödenen faiz ne olacak diyenler olabilir e adamdan kastım zaten yabancılar. onlar şimdi tr de dolar bozdurup tl alacaklar.

ben şahsen 80 leri yasamış biri olarak hiç takmadıydım hatta dolar yükselince üretim ve ihracat artar ona sevindiydim.
güncel Önemli Başlıklar