1. 1.
  evet vardır böyle amcalar.faiz almadıklarından bankacıların yeni geliştirdikleri kar payı denen sistemle çalışırlar istemem yan cebime koy misali.bilirler bal gibi ikisinin de aynı şey olduğunu ya işlerine gelir.en çok korkulması gereken yozlaşmış insanlardır,kaçınılmalıdır!!
  4 -1 ... disco inferno
 2. 2.
  fıkıhta yazdığını iddia ederler.ama nedense kar payı faiz gibi garanti gelir olur.hiç düşmez.hatta bir şey satarkende vade farkı alırlar.faiz haram değil mi hacı amca diye sorulduğunda yine fıkıhtan hareketle malımın değer kaybı bedeli derler.hakkını yemeyelim bir kısmının hesabı vadesiz dövizde olur.2 yıldır batakdadırlar...
  ekleme: kar payı ve faiz kelime anlamı olarak farklı iken, finans kurumlarında işlev aynıdır.nasıl bankalarda faizler değişmektedir.onlarda da kar payı oranları değişmektedir.http://www.albarakaturk.com.tr adresinden bugünkü kar payı oranlarını görebilirsiniz.aynısını herhangi bir banka internet adresinden de görmek mümkündür.fark nedir?
  bu arada finansman kar payı oranıda kredi faizi anlamına gelir.
  1 ... karga
 3. 3.
  allahı kandırdığını zanneden insan modeli de olabilir..
  4 ... mahoni
 4. 4.
  eşini hanımefendi diye tabir ettiği insanlar arasından seçip gözü hep dışarıda ve oynaşta olan insanların içinde bulunduğu grup
  -1 ... ahu
 5. 5.
  koskoca sabancı, koç parayı çalıştırıp vermiyo da daha dünkü sanayiciler iş yapıp kar dağıtıyor. bunu hangi akıl alır. bankalar kadar faiz veren şirketler bu parayı nerde çalıştırıp da veriyor bu parayı.

  bir de zarara da ortaktır bu amcalar. ne oldu ihlas finans battı da neden kalktınız o zaman ayağa. zararsa zarar etti işte. hakkınıza razı olsanıza. siz parayı verirken zarar riskini göze alan insanlar değil miydiniz?
  2 ... palta
 6. 6.
  Öncelikle faizle kar payı aynı değildir.Nedenleri:

  1-Faiz'in getirisi garantidir.Belirli bir oran üzerinden belirli bir vadede alınır.Alacağınız para bellidir ve devlet garantisindedir.
  2-Kar payı ise yanlış bir yazılımdır.Kar ve zarara ortak olma hesabı ise ne kadar para getireceği meçhuldür.Parayı banka alır ve aracı kurumlarına işletir.Kazanılan paranın %20 si katılım hesabı olanlar arasında paylaştırılır.Ancak takdir edersiniz ki şirketler her zaman kar etmezler ve hatta batabilirler.Bu konuda yine zarara ortak olunur.Yani para kaybedebilirsiniz.

  Bu nedenlerden dolayı faiz kar payından çok farklıdır ve aynı kategoride değerlendirilemez.Faiz haramdır,kar payı helal.
  4 -7 ... italiano
 7. 7.
  keske faize haram deyip imla kurallarına da uysaymıs dediğimiz, kimi kandırdığı anlasılayamayan takiyyeci insan modelidir.
  -2 ... sosyoklon
 8. 8.
  irononi yapan insan..*
  1 ... balta
 9. 9.
  kendini az parayla kandıran insandır, sanıyor ki aldığı para faiz değilidir. küçük faizin adı "kar payı" olmuş ve parayı işleten kişi de bunu diğer sünger beyinliler yutturmuş. bir ülkede sırtına binilecek ve s.kilecek bu kadar çok salak varsa bunu değerlendirmemek salaklıktır zaten. helal olsun, aptalın parasını yemek cazidir.

  edit: belli açıklamalar yaparak faizle kar payının aynı şey olmadığını söylemek insan mantığı ile dalga geçmektir. her türlü paranın işletilmesi (ki zarara da ortak olsan bile) günahtır. ee para durduk yere doğurmuyorsa, bunu getirisi ancak faizidr. zarara da ortak olmak demek de kurtuluş değil, kumar oynamak da o zaman günah değil, zira kumarda da zara etmek de var kar etmek de var! (ayrıca o kara payı veren bankalar bile senin paran ile ne oyunlar oynuyo nasıl bir kumar dödürüyo bilemzsin sana vereceği o 3 kuruşluk kar payı için, yani banka da bir nevi kumar oynuyor sen anlamsan da). ikitisadi açıdan saçmalamaktır. dünya da kar payı dene şey sadece üç kağıtçı müslüman bankacıların yaptığı bir dümendir. kaldı oraya parasını yatıran zihniyette ayrı bir konudur: sen hem fazi istemiyorsun hem de parama az da olsa para katayım diyorsun? o zaman git bankaya ve deki "kardeşim ben haksız kazanca karşıyım, faiz ya da kar payı her ne boksa istemiyom, sadece param bankada güvende olsun yeter" de! ama yok yatırdığı paranın ekistırası eline geçsin ve bunu adı da "kar payı" olsun, maksat gönüller ferah olsun ne şiş yansın ne kebab! nasıl mantık bu şimdi? iki yüzlüsünüz ve halen daha itiraf edemiyorsunuz!
  4 -2 ... kerameti kendinden menkul
 10. 10.
  konut kredisi için bankaları araştırdığım zamanlar şöyle bir orana rastlamıştım. 24 ay konut kredisi normal bankalarda % 1.1 gibi faizlerle anılırken albaraktürk yok bilmem ne finans, kuveyt (en çok geçireni de buydu) gibi kar paycı ibinelerin bankaya baktığım zaman %3 - 4.5 arası faiz oranı gördüm (o zamanlar morgıç ve benzeri uygulamalar yoktu).

  kimse bana demesin ki bunlarınki faiz değil kar payı. be piçin bankası, ben o evi işletip kar mı kazanacam ki sana kar payı ödeyeyim? be götverenin kar paycısı. sen benden garanti para talep ediyorsun, hemide açıkça faiz diyorsun, sonra da mudilerine kar payı dağıtıyorsun. yemezler.. bunun adı bal gibi faizdir. bütün mudiler de kendilerini kandırarak (ki allah'ı kandırabilmeleri mümkün değildir) biz faiz yemiyoruz diyorlar. nah yemiyorsunuz!!

  hadi diyelim ki bu firma anlaşmalı firmalarla iş yapıp sermayeyi çoğaltıyor ve size kar payı veriyor. peki benim alacağım evden faiz olarak para alıyorsa ve benden de bu şekilde kar ediyorsa; bu durumda faizle parasını çoğaltıp size de kazandığı faizden kar payı dağıtıyordur ki yine faiz yiyor mudiler (mudilerin hepsi bilir aslında bunu lakin dini sikinin keyfine göre yorumlamayı pek bi becerirler).

  hadi onu da geçtim. diyelim ki hiç bir şekilde faizle alakası yok, tamamen kar zarar ortaklığı.. e be göt verenler!! ihlas finans battığı zaman ne sikime ortalıkta mağdur diye dolaştınız? belli ki zarar etmiş firma ve batmış. kar zarar ortaklığı varsa sen de battın demek ki. ha dersen ki ben kar ettiği zaman alırım paramı, zarar ettiği zaman da devlete şikayet eder paramı geri isterim. o zaman ben de derim ki "çatır çatır faiz yiyorsun kardeşim".
  4 ... ankarakarakedisi