bugün

dünya'da birçok ülkenin son dönemde yapmaya çalıştığı olay.

amaç faizleri biraz daha aşağı çekip insanların parasını faize yatırmaktan daha çok yatırım yaparak ekonomiyi canlandırmaya yöneliktir.

yani insanlar faizlerdeki getiriyi yüksek bulmayarak yatırıma yönlendirmeye yöneliktir.

ayrıca fazilerdeki düşüş nedeni ile borçlanma maliyetinde bir azalma meydana gelebilecek bu da kamu maliyesine olumlu katkı sağlayabilecektir.
bütün ülkelerin; ekonominin dar bogaza girmeye başladıgında ilk basvurdukları yöntemdir. türkiyede de merkez bankası ürken yatırımcıyı hareketlendirmek için sık sık faiz indirimine gitmektedir.
biraz da piyasaların zorlaması ile merkez bankalarının yapmaya çalıştığı durum.
türkiye cumhuriyet merkez bankasının yüzde 2 oranında faizleri indirmesi ile yapmaya çalıştığı durumdur.

ancak türkiye'de faizler hala yüksektir.
Faizleri indirerek istiflenmiş paraların kar getirisi az olacağı için istifnin bolzulması yoluyla ticarete katmayı hedeflemektedir.
Şöyle düşünün ey halkım !
Bankada 100 milyarınız var,ayda 2 milyar faizini alıp çatır catır yiyorsunuz.
Banka faizleri düşürüyor ve sizin aldığınız faiz diyelim ki 1 milyar oluyor oluyor.
Tabi siz alıştınız öküzler gibi para harcamaya, bu fazi size yetmiyor sizde bankadan parayı alıp ticarete atılıyorsunuz.Bu sayede ekonomiyi canlandırıyorsunuz.*
gelişmekte olan ülkelerde fazla işe yaramayacak yöntemdir. zira tasarruflar yetersiz olduğundan yatırıma yönlendirilmesi pek de mümkün değildir. fazlası bünyeye zarardır
(bkz: likidite tuzağı)
türkiye cumhuriyet merkez bankası'nın daha aktif olması istenmektedir.
Kısa bir süre daha fantazmagorik değerleri dizginleyecektir. Ama arz - talep çelişkisi yaratıldı bir kere, daha da iflah olmaz.
seçime kadar götürelim anlayışıdır ama faizler düşse millet kredi çeker mi, milletin zaten çok borcu var.
Dolar fırsatçılığı yapanları sevindiren, kredili satışları artırıp inşaat gibi sektörleri besleyerek talep enflasyonuna sebep olan durum. Olmayan paranızı taşa toprağa yatırmanız içindir. Enflasyon ve kur düşmüyor, satışlar katma değeri yüksek yatırım harcamalarına dönüşmüyosa, size iş ve aş olmuyorsa bu indirimler ancak hazırdan kazananları memnun eder.
Ekonomi ancak üreterek canlanır. Üretmeden parasal genişlemeyle bir yere varılmaz.
Türkiye'de son dönemde nihayet yapılmaya çalışılan durum.