1. 1.
  Fahri Korutürk (1903 - 1987), Türk asker, diplomat ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 6. cumhurbaşkanı. (6 Nisan 1973 - 6 Nisan 1980 arasında görev yapmıştır.)

  1903 yılında istanbul'da doğdu. 1916 yılında Bahriye Mektebi'ne girdi. 1923 yılında Deniz Harp Okulu'nu, 1933 yılında Deniz Harp Akademisi'ni bitirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nin çeşitli kademelerinde görev aldı. Roma, Berlin ve Stockholm'de Deniz Ataşesi olarak hizmet verdi.

  1936'da Montreux (Montrö) Boğazlar Konferansı'na askerî uzman olarak katıldı. 1950 yılında Amiralliğe yükseldi. Oramiralliğe kadar çeşitli rütbelerde komuta görevleri yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinden 1960 yılında emekli olduktan sonra sırası ile Moskova ve Madrid Büyükelçisi olarak diplomatik görevler aldı. 1968 yılında Cumhuriyet Senatosu Üyesi oldu.

  1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce Türkiye Cumhuriyeti'nin altıncı Cumhurbaşkanı seçildi. 1980 yılında, yedi yıllık hizmet süresi tamamlandığından Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı.

  1944 yılında Emel Hanım'la evlenen ve üç çocuğu olan Fahri Korutürk, 12 Ekim 1987 gününde vefat etti.Oğulları Osman ve Salah,gelini Zergün Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmaktadırlar.

  Kendisine soyadı Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat verilmiştir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Fahri_Korut%C3%BCrk
  1 ... cadi findigi
 2. 2.
  o dönem sembolik cumhurbaşkanlığı yürütüldüğünden koltuk boş kalmasın diye oturtulmuştur ve o da görevini yerine getirip etliye sütlüye dokunmadan görevini tamamlamış bir cumhurbaşkanımızdır.
  http://www.tccb.gov.tr/sa...anlarimiz/fahri_koruturk/
  3 -2 ... vaktiyle iyi biriydi
 3. 3.
  etliye sütlüye gayet karışmış bir cumhurbaşkanıydı.

  kıbrıs barış harekatı'nın baş mimarlarındandır.

  dönemin karaoğlanı rahmetli ecevit bu hareket konusunda çekinser kalırken korutürk mecliste şu ifadeyi kullanmıştır:

  "beyler! -ki bu o günün meclisi için çok sert bir ifadedir, şimdi seviye yerlerde millet tekme tokat hepsi serseri de!-
  ulu önderimiz mustafa kemal atatürk'ün işaret ettiği gibi kıbrıs adası bizim için önemlidir! bugün girdiniz girdiniz! bir daha emin olun giremeyeceksiniz!"

  bunun yanısıra atamız için kullanmış olduğu şu ifade de yüreğindeki sağlığı ve temizliği ortaya koymaktadır:

  "Buna inanmalıyız... Tanrı Türk Ulusu'nu esaretten kurtarmak ve onu hür yaşatmak için Mustafa Kemal'i yaratmıştı.
  O, milletin gücünü biraraya toplayarak bu hayalî, pırıl pırıl bir gerçek olarak Dünya'nın gözü önüne koymuştur."
  8 -1 ... gore gori chapa tipa rota hey
 4. 4.
  6. asker cumhurbaşkanımız.

  evinizin tarihçisi "natural" sunar:
  cevdet sunay'ı televizyon oyuncusu sanan ben bugun fahri korutürk üzerine biraz araştırma yaptım. kendisinin 6. (asker) cumhurbaşkanımız olduğunu öğrenme şerefine nail oldum. kendisi kariyeri boyunca sivil olarak sadece 5 yıl moskova büyük elçiliği yapmış. madrid'e sürülünce (öyle olduğunu tahmin ediyorum) istifa etmiş. ardından cumhurbaşkan'ı olmuş. cumhurbaşkanlığı sırasında ettiği şu laf bana göre kariyerinin en önemli cümlelerinden biri:

  - sevgili x. ben atatürk ve ismet inönü gibi meydan savaşları yaparak cumhurbaşkanı olmadım. ben anayasa ile(sayesinde) cumhurbaşkanı oldum. bu yüzden anayasaya sadık kalarak görevimi yerine getireceğim.

  bu cümlesiyle görev hayatını, bakış açısını, vizyonunu tahmin etmek güç değil. bir anayasa adamı.

  peki kendisinin sadık kaldığı anayasa kendisine sadık kalmışmıdır? tabi ki hayır. o anayasa çoktan değişti.

  korutürk soyadını fahri beye atatürk'ün verdiğini biliyor muydunuz?
  4 ... natural
 5. 5.
  ülkemizin aydınlık yüzlerinden.

  çankaya noteri olarak anılırdı ama şimdiki noterlerle karışmasın lütfen. zira cumhurbaşkanlığı döneminde çocukları çalıştığı ve okula gittiği için çankaya'nın nimetlerinden yararlanmamaları adına, onlara ayrı bir ev tutup, işe ve okula ailenin şahsî arabası ile gidip gelmelerini sağlayacak kadar ilkeli idi. ya şimdikiler?

  (bkz: ışıklar içinde yatsın)
  3 -1 ... dumlu
 6. 6.
  1903 yılında istanbul da doğdu. 1916 yılında Bahriye Mektebi ne girdi. 1923 yılında Deniz Harp Okulu nu, 1933 yılında Deniz Harp Akademisi ni bitirdi.

  Deniz Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra Roma, Berlin ve Stockholmde Deniz Ataşesi olarak hizmet verdi.

  1936da Montrö Boğazlar Konferansına askerî uzman olarak katıldı. 1950 yılında amiralliğe yükseldi. Oramiralliğe kadar çeşitli rütbelerde komuta görevleri yapan Korutürk, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinden 1960 yılında emekli olduktan sonra Moskova Büyükelçiliği ne atandı. Ardından Madrit Büyükelçiliğine getirildi. 1965'te istifa ederek Türkiye'ye döndü.

  1968 yılında Cumhuriyet Senatosu üyesi oldu. 1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi nce Türkiye Cumhuriyeti nin altıncı cumhurbaşkanı seçildi.

  1980 yılında yedi yıllık hizmet süresi tamamlandığından cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı ve 12 Eylül 1980 askerî müdahalesine kadar Cumhuriyet Senatosu tabii üyeliği sürdü.

  1944 yılında Emel Hanımla evlenen ve üç çocuğu olan Fahri Korutürk, 12 Ekim 1987'de vefat etti.

  http://www.tccb.gov.tr
  3 ... cameronphillips
 7. 7.
  23 yıl* önce bugün ölen 6. cumhurbaşkanımız.
  1 ... archer
 8. 8.
  fahri korutürk
  fahri korutürk
  ... recomax
 9. 9.
  Anımsarım! 1960’lı yılların sonlarında Varşova Paktı ülkelerine yaptığım gezilerde Türkler dahil, yabancı diplomatlar odalarında meslektaşları ile konuştuklarında radyolarının sesini sonuna kadar açarlardı. 1980’lerin başında Atina’daki 4 yıllık görevim sırasında benzeri olaylara ben de konu edilmiştim !

  1960’ta Moskova’ya büyükelçi atanan, sonradan cumhurbaşkanı olan Oramiral Fahri Korutürk, önemli görüşmelerini makamında değil, sokakta yapardı. Bu olay Korutürk’ün sağlık durumunu da olumsuz etkilemişti.

  http://www.cumhuriyet.com...p;ka=4&kb=5&kc=41
  ... darkness nights
 10. 10.
  tc tarihinin en pasif en silik cumhurbaşkanı kim diyerek sorulunca hemen akla gelen iki isimden biridir.
  1 ... kartalbey